Fuga: Atë drejtuesin që vendosi të mbyllte shkollën, do ta doja deputet a ministër

Akademiku Artan Fuga duket se e ka vlerësuar mjaft, vendimin e shkollës jopublike “Udha e Shkronjave” për të mbyllur dy javë shkollën në  një situatë kur shteti ka nevojë të përgatitet për t’u mbrojtur nga koronavirusi. Drejtuesi i asaj shkolle, sipas Fugës, duhet të ishte deputet ose ministër për gjykimin e tij. “Nuk e di […]

Vazhdo të lexosh

Si heshtin për turpin e tyre akademikët!

Skandali i kthimit nga Edi Rama dhe Skënder Gjinushi i Akademisë së Shkencave në parti politike——————– Si heshtin për turpin e tyre akademikët! ——————–Megjithë deklarimet e pavërteta që ka bërë, sikurse dëshmon me fakte gazeta Panorama, personi i zgjedhur nëpërmjet një farse të paligjshme kryetar i Akademisë së Shkencave, Skënder Gjinushi, vazhdon:1. Të jetë kryetar […]

Vazhdo të lexosh

E premte e zezë për arsimin dhe shkencën në Shqipëri dhe e krimit elektoral në Akademinë e Shkencave!

Artan Fuga Deklaratë për mediat——————————————————–Une refuzoj ta pranoj puçin institucional, krimin elektoral, në Akademinë e Shkencave të Shqipërisë dhe nuk e njoh rezultatin e farsës zgjedhore të 24 majit 2019, si edhe kryesinë e kryetarin e dalë që andej! Sot është një ditë e zezë për shkencën dhe arsimin në Shqipëri. Nëpërmjet një puci institucional […]

Vazhdo të lexosh

Artan Fuga ngre alarmin/ Në Akademinë e Shkencave të Shqipërisë kandidon vetëm Gjinushin.

Nga Artan Fuga. Për njoftim : Komunitetit shkencor të venditKryetarit të delegacionit të BE në Tiranë : z. Luigi SORECAPresidentit : Z. Ilir MetaKryetarit të Kêshillit të ministrave : Z. Edi RamaKryetarit të Kuvendit : Z. Gramoz RuçiKryetarit të opozitës : Z. Lulzim Basha Akademia e Shkencave e Shqipërisë njofton zyrtarisht se në datën 24 […]

Vazhdo të lexosh

Mbi fashistin, fshatarin dhe spiunin rus, mikun dhe kolegun tim të dashur Agron Tufa!

Nga Artan Fuga Unë i mirëkuptoj të gjitha shqetësimet dhe angazhimet për të ruajtur të pacënuar nga askush vlerat dhe kontributin e rezistencës antifashiste gjatë Luftës së Dytë botërore në Shqipëri, për respektin për këdo që ka marrë pjesë në të, komunistë, nacionalistë, demokratë, si edhe për të gjitha kontributet, luftëtarë, dëshmorë, viktima, të deportuar […]

Vazhdo të lexosh

Nga Artan Fuga/ Plehraxhiu

Sqaroj se fjala “Plehraxhi” eshte nje fjale shume e dashur per mua. Eshte nje fjale qe ne femijerine time, aty nga vitet ’60, e perdornim pa te keq, me shume dashuri, pikerisht per njeriun qe mblidhte plehrat e lagjes. Ai ishte pike referimi per ne, njeriu nga me te rendesishmit i jetës sonë, i respektuari […]

Vazhdo të lexosh

Kërcënohet Artan Fuga/ Ja mesazhi kërcënues

Pas bërjes publike të një letre dërguar Drejtorit të Akademimisë së Shkencave ku rendiste problemet e këtij institucioni, dhe që për Fugën po shkon drejt degradimit, ka marrë një mesazh kërcënues. Ai shkruan se pasi kërkoi transformimin e Akademisë së Shkencave me anë të një letre publike,  i është kërkuar që të mbyllë gojën ose […]

Vazhdo të lexosh

Nga Artan Fuga/ Askush nuk na dëgjon

Pas letrës publike ku kam ngritur një sërë shqetësimesh lidhur me gjendjen e Akademisë të Shkencave dhe zgjedhjet pa kritere dhe parametra bashkëkohorë, rrotativë, që po përgatiten të bëhen atje në 4 shtator, nga një profil fallco, me emër fallco, aspak një vajzë naive sikur e trajtojnë ata që dikan gjithçka sa më sipër, kam […]

Vazhdo të lexosh

Nga Artan Fuga/ Rrugët e vdekjes

Vëzhgim mbi tipologjitë e mangësive rrugore – shkak për aksidente që marrin jetë njerëzish Duke qenë se aksidentet janë shtuar shumë, gjatë kësaj vere, në udhëtimet e mia nëpër Shqipëri, kam mbajtur shënim mbi tipologjitë e mangësive kryesore në rrugë dhe shenja qarkullimi, që krijon rreziqe aksidentesh. Ligja duhet të përmbajë edhe parashikimin e fajit […]

Vazhdo të lexosh

Nga Artan Fuga/ Jo ‘betejë’ mes humbësve dhe humbësve! –

Kushtetuta që kemi ka sjellë degradimin politik, degjenerimin e sistemeve qeverisëse, autoritarizmin dhe përjashtimin e qytetarit nga pjesëmarrja. Kur dikush thotë sot se çdo kërkesë për ta ndryshuar këtë kuadër kushtetues me një model tjetër, pra me një “republikë të re”është “kërkesë marksiste”, sikurse ndodhi te emisioni i z. Ylli Rakipi, “Të Paekspozuarit”, atëhere kupton […]

Vazhdo të lexosh