Zbarkimi i shqiponjave shterroj cicërimat e papagajëve.

Azgan Haklaj Mbi njeqindmijë qytetarë pushtuan Bulevardin Deshmorët e Kombit, si aleatët në Normandi. Me 6 qershor të vitit 1944 zbarkuan aleatët në Normandi, me operacionin “Overlod”, kundër ushtrisë fashiste të Adolf Hitlerit.Komandanti i Përgjithshëm, Gjenerali Amerikan Aizenhauer u shpreh në atë kohë se “Në operacionin në fjalë nuk pranohet asgjë veçse fitores”.Në fakt ashtu […]

Vazhdo të lexosh

Meta: Kur rrëzohen institucionet, ngrihet populli

Përse Presidenti i drejtohet popullit? Nga Ilir Meta Sepse sovraniteti në Republikën e Shqipërisë i përket vetëm popullit shqiptar. Të gjithë ne të tjerët, përfshirë edhe Presidentin e Republikës, jemi vetëm ushtrues të përkohshëm të këtij sovraniteti dhe asgjë më shumë. Sa shkresa zyrtare i ka drejtuar Presidenti i Republikës, Kuvendit dhe Kryetarit të tij, […]

Vazhdo të lexosh

Elona Guri e LSI i përgjigjet ministres së Drejtësisë: Tregoji shokët, kush të ‘shtrëngoi’ të…

Anëtarja e Këshillit Drejtues të LSI, Elona Guri I përgjigjet ministres së Drejtësisë Etilda Gjonaj, e cila sot u vu nën akuzë publikisht nga presidenti I Republikës Ilir Meta. Ky I fundit, në një conference për shtyp nga presidenca, akuzoi Gjonajn lidhur me publikimin në fletoren zyrtare të vendimit të KED, ndërsa ministrja e Ramës […]

Vazhdo të lexosh

Presidenti Meta në Monako. Video

Presidenti Ilir Meta njoftoi në rrjtete sociale se qe nder dhe kënaqësi e veçantë të pritej sot nga Lartësia e Tij e Përndritur, Alberti II, Princi i Monakos.“Takim mjaft konstruktiv për identifikimin e potencialeve të shumta, – shkroi Meta në Fb, – në funksion të forcimit të bashkëpunimit në të gjitha fushat me interes reciprok. Shqipëria […]

Vazhdo të lexosh

Reagon Presidenti Meta pas publikimit final nga Komisioni Venecias.

Deklaratë e Presidentit të Republikës Sh.T.Z Ilir Meta Presidenti i Republikës Sh.T.Z Ilir Meta vlerëson se Opinioni përfundimtar i Komisionit të Venecias konfirmoi të gjitha qëndrimet e Presidentit të Republikës. Si asnjëherë tjetër, Opinioni përfundimtar pësoi ndryshime thelbësore nga projekti paraprak. Ndër konkluzionet kryesore u evidentua se: 1. Presidenti i Republikës nuk ka shkelur Kushtetutën […]

Vazhdo të lexosh

Deklaratë e Presidentit të Republikës, Sh.T.Z. Ilir Meta

Presidenti i Republikës, Sh.T.Z. Ilir Meta vlerëson ruajtjen e qetësisë nga të gjithë dhe rëndësinë e frymës së bashkëpunimit dhe solidaritetit njerëzor, pa përjashtim, nga aktorët institucionalë, politikë, shoqërorë dhe mediatikë, për normalizimin e plotë të situatës, pas tronditjeve të ditëve të fundit. Transparenca dhe përgjegjshmëria maksimale për evidentimin e pasojave është tepër e rëndësishme […]

Vazhdo të lexosh

Berisha për median italiane/ Shqipëria është shndërruar në narko-shtet

Nga Francesco Giubilei/ casino siteleri Babai i fisshëm i politikës shqiptare, Sali Berisha, President i Republikës nga viti 1992-1997 dhe Kryeministër nga 2005 deri në 2013-ën, na mirëpret në zyrën e tij në një ndërtesë të lartë prej xhami, të ndërtuar së fundmi në qendër të Tiranës. Në të njëjtën ndërtesë, dy kate janë zënë […]

Vazhdo të lexosh

META: ‘TË GJITHË TË BËHEN GATI PËR ZGJEDHJET E 13 TETORIT’. ASNJË NUK MUND TË SHFAJËSOHET

Presidenti Ilir Meta  ka folur sot lidhur me ‘ngërçin’ poltik në vend. Meta u shpreh nga Durrësi se qytetarët shqiptarë kanë nevojë të kenë qetësi, normalitet dhe një qeverisje vendore të ligjshme. ‘I bëj thirrje 3 artistëve, t’i japin fund këtij absudri të marrin masat për zgjedhjet vendore më 13 tetor. Qytetarët shqiptarë kanë nevojë […]

Vazhdo të lexosh

META THIRRJE POLICISË: RESPEKTONI ARTISTËT, AS SAMPISTËT E RAMIZ ALISË NUK E KANË PREKUR ME DORË EDMOND BUDINËN

Presidenti Ilir Meta ka reaguar pak minuta më parë për përplasjen e punonjësve të policisë dhe artistëve që kundërshtojnë prishjen e Teatrit Kombëtar. Meta i quan përplasjet ngjarje të shëmtuara dhe të turpshme, ndërkohë që për dhunimin e regjisorit Edmond Budina deklaron se nuk e kanë prekur me dorë as sampistët e Ramiz Alisë. REAGIMI […]

Vazhdo të lexosh