Kajmaku në arrati, Prokuroria: Raportoni çdo lëvizje të ish-kryebashkiakut të Vorës

 Prokuroria e Tiranës i ka dërguar një shkresë Dhomës së Noterisë, përmes së cilës i kërkon të raportojë çdo lëvizje të ish-kryebashkiakut, sepse për prokurë atij do i duhet të paraqitet pranë noterëve. ‘Noterët duhet të njoftojnë Prokurorinë nëse paraqitet Agim Kajmaku. Në rast të kundërt, ata do të mbajnë përgjegjësi ligjore’, thuhet në shkresën […]

Vazhdo të lexosh

Partia Demokratike Dega Lezhë padit në Prokurori anëtarët e Komisionit Qëndror të Zgjedhjeve dhe atë zonal.

Partia Demokratike Dega Lezhë ka paraqitur në Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Lezhë, kallëzimin për veprën penale të “Shpërdorimit të detyrës” neni 248 i Kodit penal, kryer në bashkëpunim, në ngarkim të anëtarëve të Komisionit Qëndror të Zgjedhjeve, Komisioneve Zonale të Administrimit Zgjedhor Nr.12 dhe 13, të anëtarëve të Komisioneve të Qendrave të Votimit dhe Grupeve […]

Vazhdo të lexosh

Prokuroria e Tiranës nis hetimet për personat që i dhanë “Bild” përgjimet e mafiozëve që blinin vota

Opinioni publik, është tronditur nga disa përgjime të publikuara nga gazeta gjermane “Bild”, ku Vangjush Dako dhe persona të tjerë bisedojnë me anëtarin e bandës Avdylaj në Shijak, për blerjen e votave. Prokuroria e Rrethit Gjyqësor, Tiranë ka nisur hetimet në lidhje me të dhënat e publikuara mediatikisht, për çështje të hetuar nga Prokuroria pranë […]

Vazhdo të lexosh

Nisin hetimet për spiunin e Sigurimit pas mashtrimit të tij.

Prokuroria e Tiranës ka nisur hetimet për veprat penale të ‘shpërdorimit të detyrës’, ‘falsifikimi i dokumenteve’, parashikuar nga neni 248 dhe 186 i kodit penal. ‘Veprimet hetimore synojnë të nxjerrin në pah ekzistencën e faktit në raport me vendimin e marrë nga Autoriteti, (AIDSH), ligjshmërinë e këtij vendimi, veprimet e kryera prej këtij institucioni, ligjshmërinë […]

Vazhdo të lexosh

Ja 6 pyetjet që duhet t’u përgjigjet prokuroria

Ylli Manjani i është drejtuar Prokurorisë me 6 pyetje në lidhje me arrestimin e djalit të deputetit socialist Rahman Rrahja. Vetëm pasi t’u përgjigjet këtyre pyetjeve, atëherë prokuroria do të mund të meritonte mbështetje, sic kërkon kryeministri, shkruan jo pa ironi Ylli Manjani. Ai thekson se për momentin ajo është Prokuroria e Pushtetit, ndaj le […]

Vazhdo të lexosh

Vasili/ Drejtësi horrash! Kryeprokurorja fle mbi dosjen e Kryeministrit

Petrit Vasili ka reaguar ashpër ndaj deklarimeve të Kryeministrit se vetingu po pastron sistemin e drejtësisë dhe se nuk ka frikë nga drejtësia e re. “Paguani paguani artikuj nëpër botë kundër Vetingut! Shani e mallkoni në sa gjuhë të mundeni Reformën në Drejtësi!Na akuzoni sa të doni për imoralitet nga dritarja e shtëpisë suaj publike! Ne […]

Vazhdo të lexosh

Arta Marku dhe gjykatat e Rilindjes lënë jashtë qelive të burgut Elvis Roshin.

Pas vendimit të prokurorisë dhe gjykatës, për të lënë jashtë qelive të burgut ish-kryebashkiakun socialist të Kavajës, Elvis Roshi, ka reaguar Partia Demokratike. Përmes një deklarate për mediat, PD thekson se ky vendim është një provë e qartë se Edi Rama po shkatërron ligjin e dekriminalizimit. Deklarata e PD: Vendimi i sotëm i prokurorisë dhe […]

Vazhdo të lexosh

Nga Beqir Arifaj/ Të gjithë Pukjanët e dinë mirë. Nuk fitohet kredo politike as morale, duke hedhur baltë e duke shpifur

Edhe, pse është e pamundur të marrësh informacione të sakta, nganjëherë, ndodh që rastesia të të ndihmojë, e kështu ndodhi me emisionin “Hapur” të Puka TV. Krejt instiktivisht më erdhi në kujtesë një thënie e Erich Fromm: “Ka raste kur njeriu merr një kthesë të gabuar. Nuk lë gjë pa bërë për të përjetësuar idene […]

Vazhdo të lexosh

Çështja” Gulf”/ Kush e dekonspiroi prokurorinë?

Menaxheri i kompanisë së naftës “Gulf”, Albano Aliko është fshehur sapo është vënë në dijeni për nisjen e hetimeve të prokurorisë së Tiranës, e cila ka rregjistruar procedim penal për akuzën e “Mashtrimit me shuma të mëdha”. Ndërkohë në një dokument që zotëron “Shqiptarja.com”, administratori i kësaj kompanie gjeorgjiani Irakli Svanidze, është tërhequr nga drejtimi […]

Vazhdo të lexosh

PD zbardh pamjet: Ja si u falsifikua nga Prokuroria , ora e rrëmbimit të protestuesve

Deputeti i PD, Edi Paloka, ka publikuar para medias, videon që dëshmon orën e saktë kur Policia me maska, rrëmbeu në Kukës qytetarët që protestuan në Rrugën e Kombit, duke shkelur çdo liri e të drejtë njerëzore.Rrëmbimi dhe arrestimi ndodhën në mes të natës, në kundërshtim me ligjin. Ca më tepër, kuksianët vazhdojnë të mbahen […]

Vazhdo të lexosh

Pse Prokuroria mbron njerëzit e Edi Ramës?

Partia Demokratike u është rikthyer dje akuzave të forta ndaj ish-ministrit të Brendshëm, Saimir Tahiri. Pas daljes së detajeve të reja nga përgjimet e dosjes italiane për bandën e “Habilajve”, të njohur si kushërinj të ish-ministrit, selia blu kërkoi dje arrestimin e ish-ministrit. Nënkryetarit të Grupit Parlamentar të PD-së, Enkelejd Alibeaj iu referua dokumenteve italiane, […]

Vazhdo të lexosh

Haxhinasto: Nëse hetimi do të “degjenerojë në goditje politike unë do t’i përgjigjem politikisht shumë rreptë”.

Në një prononcim për “Top Channel”, Haxhinasto thotë se koha e gjyqeve politike ka marrë fund. Ndërsa bën një paralajmërim, se nëse hetimi do të “degjenerojë në goditje politike unë do t’i përgjigjem politikisht shumë rreptë”. Lidhur me procesin e prokurorisë, ish-ministri i LSI thotë se ai ka bërë drejtimin politik të Ministrisë së Transporteve, […]

Vazhdo të lexosh

Kryeprokurori i shkarkuar i Elbasanit: Në serverat e kryebashkiakut Qazim Sejdini dyshohet se kanë akses persona të paautorizuar.

Kryeprokurori i shkarkuar i Elbasanit, Dritan Gina, në konferencën për mediat foli për presion policor dhe ndërhyrje në punën e Prokurorisë. Gina tha për ngjarjen e qershorit 2016 ku tek hotel “Univers” u qëllua me plumba drejt Policisë, nuk ka patur ndihmë të parë as nga Policia as nga Prokuroria e Përgjithshme. Gina shtoi se […]

Vazhdo të lexosh