Miratohet kontrata për ndërtimin e aeroportit të Kukësit

Këshilli i Ministrave ka dhënë miratimin për kontratën në lidhje me dhënien e koncesionit për ndërtimin e aeroportit të Kukësit. Ky lajm është bërë me dije përmes një deklaratë për mediat nga ministrja e Infrastrukturës Belinda Balluku. “Kontrata sot u miratua me vendimin e Këshillit të Ministrave. Hyrja e saj në fuqi i hap rrugë […]

Continue Reading

E kanë në gjak vjedhjen. Rama vjedh projektin Gjeorgjian dhe e paraqet si të tijin.

Një ditë më parë Rama ishte në Kukës ku ripremtoi për banorët vënien në funksion të aeroportit që sipas tij do të sillte një rigjallërim të ekonomisë së qytetit dhe më shumë mundësi punësimi për të gjithë të rinjtë. Ai u shpreh që me nisjen e vitit të ardhshëm do të niste puna për kthimin […]

Continue Reading

Arratiset Shefi i Komisariatit të Hasit!

Mësohet se shefi i këtij komisariati, Rustem Mazreku, është arratisur për në Angli për t’i shpëtuar përgjegjësive. Lajmin e ka publikuar ish-kryeministri  Berisha: “Arratiset narkokomisari i Hasit! Lexoni mesazhin qytetarit dixhital”, – fton Berisha. Në mesazhin në vijim thuhet:” Përshëndetje doktor! Mbas zbulimit të laboratorit të Hasit, shefi i komisariatit Has ka ikur në Londër për t’i shpëtuar arrestimit, […]

Continue Reading

17 shtator, ora 11:00 / Opozita i bashkohet qytetarëve në një proteste masive në rrugën e Kombit

Banorët e Kukësit kanë lajmëruar zhvillimin e një proteste masive në rrugën e Kombit, ditën e henë më 17 shtator, ora 11:00 kundër vendosjes së tarifës së kalimit në Rrugën e Kombit. Protestës së banorëve të Kukësit do t’i bashkohet edhe opozita. Kryetari i opozitës Basha i bëri thirrje qytetarëve të bashkohen kundër vendosjes së […]

Continue Reading

Nga Albina Deda Gjoci/ Rruga e Kombit dhe jo e këshillit!

Disa keshilltar te Kukesit te dehur nga therrimet e oligarkeve te Edi Rames ne gjurmet e “keshilltareve”te Hekalit si filmat qesharak te diktatures qenkan”bindur”ne drejtesine e koncensionit kripto-oligarkik! Se pari kjo nuk eshte rruga e keshilltareve por udha e levizjes se gjithe shqiptareve, rruga e kombit! -Se dyti 43,2% e banoreve te qarkut Kukes jane […]

Continue Reading

Vendim i turpshëm i Këshillit Bashkiak të Kukësit për taksën e rrugës së Kombit.

“Biseduam me qeverinë dhe koncesionarin dhe ramë dakort për taksën”. Një vendim i turpshëm i Këshillit Bashkiak të Kukëkësit ka tradhëtuar interesat e qytetarëve dhe ka ligjëruar paligjshmërinë në vendosjen e taksës në Rrugën e Komboit. Sipas deklaratës së Kryetarit të Këshillit Bashkiak është rënë dakort pas bisedimeve me qeverinë dhe koncesiponarët që të paguajmë […]

Continue Reading

Spaho nga Shkodra: Mbështetje të plotë, protestuesve. VIDEO

Kryetari i Grupit të PD-së, Edmond Spaho, së bashku me kolegët e tij deputetë ndodhen këto momente para Gjykatës së Apelit në Shkodër, kudo të zhvillohet seanca gjyqësore për 11 protestuesit e arrestuar në Kukës. I pyetur nga mediat nëse PD ishte duke i bërë presion drejtësisë, me këtë angazhim të deputetëve poara gjykatës, Spaho […]

Continue Reading

Nga Armand Shkullaku/ Zjarri në Kukës nuk u ndez për 5 euro

Qeveria po jep shenja të qarta se nuk do ta kuptojë fare atë që ndodhi disa ditë më parë në Kukës. Në njërën anë, ajo po përpiqet ta paraqesë revoltën qytetare si një fenomen lokal, të organizuar nga individë me precedentë penalë dhe të nxitur nga opozita, e cila kërkon të përfitojë politikisht prej saj. […]

Continue Reading

Këshillitarë socialistë të Bashkisë Kukës i bashkohen PD.

Një prej tyre është anëtari i këshillit bashkiak Kukës Ylli Çitaku, i cili u zgjodh në këtë post nën siglën e partisë socialiste. Sot, i përjashtuar nga radhët e socialistëve Çitaku rrëfen për In Tv se si e priti vendimin e kryeministrit Edi Rama. “Jam Ylli Çitaku anëtarë i këshillit bashkiak, përjashtimi im është i […]

Continue Reading

E fundit/ Prokuroria kërkon burg për 11 kuksianë

Mësohet se për 11 të ndaluar Prokuroria e Kukësit ka kërkuar masën e sigurisë ‘arrest me burg’, për 7 të tjerë masën ‘detyrim paraqitje’ dhe për 5 të tjerë masën e sigurisë ‘arrest në shtëpi’. Ndërkohë në ‘Burg pritet të lihen personat që kanë dhunuar pikat ku paguhej tarifa Burime thonë po ashtu se arrest […]

Continue Reading

Rama nga Vlora njofton vendosjen e një tjetër rruge me pagesë

Teksa në Rrugën e  Kombit protestohej dhe kishte përplasje të forta mes qytetarëve dhe forcave të policisë, përfshi edhe FNSH-në, Kryeministri Edi Rama nga Vlora njoftoi vendosjen e një tjetër rruge me pagesë përmes një takse, e cila do të shërbejë sipas tij për mirëmbajtjen, ashtu sikundër për rrugën Durrës-Kukës. Rama tha se së shpejti […]

Continue Reading

Protesta në Rrugën e Kombit, i vihet zjarri kabinave. Video

Mijëra qytetarë të Kukësit, Hasit, Tropojës dhe nga Kosova janë bërë bashkë sot kundër vendosjes së taksës për të kaluar në Rrugën e Kombit. Fillimisht policia sulmoi protestuesit, por këta të fundit qëndruan duke mos u tërhequr. Pasi kanë thyer policinë, protestuesit kanë shkatërruar autobandin e vendosur për të mbledhur taksën nga banorët. Më pas […]

Continue Reading

Kukës /Policia ka sulmuar protestuesit me shkopinj gome, duke goditur protestuesit në mënyrë të rëndë. VIDEO

Policia ka dhunuar protestuesit kundër Taksës së Rrugës së Kombit. Siç raportohet nga gazetarët në terren, policia ka sulmuar protestuesit me shkopinj gome, duke goditur protestuesit në mënyrë të rëndë. Protestuesit i janë përgjigjur policisë duke i qëlluar me gurë. Janë mijëra banorë që kanë dalë kundër taksës së Rrugës së Kombit. Mësohet se janë […]

Continue Reading

Rama: Taksë dhe për banorët rreth Rrugës së Kombit

Rama ka theksuar në Kuvend se banorët e zonave ku kalon Rruga e Kombit nuk do të përjashtohen nga taksa e rrugës.  I vetmi përfitim ndryshe për ata do të jetë karta që do t’u jepet përdoruesve të shpeshtë, të cilët do të kenë një farë uljeje. “Ministri ngriti një shqetësim për banorët e zonës, […]

Continue Reading

Taksa bashkon të majtë dhe të djathtë në Kukës. Kundërshtohet aplikimin e taksës për “Rrugën e Kombit”.

Me një qëndrim të përbashkët, Këshilli Bashkiak i qytetit i ka kërkuar qeverisë dhe Parlamentit anulimin e taksës, ndërsa ftojnë të gjithë qytetarët në një protestë paqësore. Arif Rexhmati, kryetari i grupit të këshilltarëve të djathtë, tha: “Kryeministri ka heshtur, institucionet kanë heshtur, kreu i Parlamentit ka heshtur… Propozim im është që të caktojmë një […]

Continue Reading

Ilir Meta dhe Luan Rama iu bien daulleve në Kukës/ Video

Ilir Meta ka qenë mesditën e sotme në Kukës, ku së bashku me nënkryetarin Luan Rama ka prezantuar kandidatët e LSI-së për këtë zonë. Por surpriza duket se ishte rezervuar pas takimit. Meta është pritur jashtë sallës me daulle. E në këtë situatë, Ilir Meta ka vendosur që të improvizojë. Bashkë me Luan Ramën kanë […]

Continue Reading

Drejtorët dhe mësuesit e Kukësit nën urdhërat e Safet Gjicit për fushatë./ Foto

Ish kryeministri Sali Berisha ka denoncuar publikisht një tjetër rast, ku punonjës së administratës shtetërore në Kukës, bëjnë fushatë. Berisha, teksa përcjell në faqen e tij në “Facebook” mesazhet dhe fotot e ardhur në adresë të tij nga qytetarë, akuzon Safet Gjicin, i dyti në listën për deputetë të PS-së në qarkun Kukës, si “supermafioz […]

Continue Reading