Nishani: Këta nuk janë socialistët! Janë sekti i vandalëve me emrin ‘Rilindje’!

Bujar Nishani, Kryetari i Këshillit Kombëtar të PD, ka komentuar me trishtim, përdhosjen e flamujve kombëtarë nga pjesëmarrësit në mitingun elektoral të edi Ramës në Shkodër, flamujt që për gati dy orë i valëvitën përpara kryeministrit dhe pastaj i hodhën rrugëve me përbuzje. Ja cfare shkruan Nishani në Fb: Barbarët rilindës dëshmuan edhe njëherë moralin […]

Vazhdo të lexosh

Artan Fuga/ Pasojat e votimeve pa opozitë

Votimet pa opozitën e kthejnë Shqipërinë në një muze të madh. Pse? Sepse brezat e rinj do të njohin nga afër si ka qenë monizmi i dikurshëm. Njësoj sikur të vizitojnë ndonjë nga sallat e dedikuara të Muzeut historik Kombëtar. Votimet pa opozitën janë edhe një lloj agjencie turistike. Pse? Sepse na çojnë në Kinë […]

Vazhdo të lexosh

Njihuni me miliardierët e Rilindjes përballë votuesve të tyre që mbijetojnë për bukën e gojës/ Ja emrat e tyre

Për disa deputetë, paga si ligjvënës, zë një peshë të papërfillshme në raport me shpenzimet dhe të ardhurat e përgjithshme vjetore. Deputeti i Partisë Socialiste, Sadri Abazi, gjatë vitit 2016, ka blerë një makinë me vlerë 105 mijë euro. Po gjatë këtij viti, Abazi ka shitur dy makina për 25 mijë dhe 22 mijë euro. […]

Vazhdo të lexosh

Nuk heqin dorë nga kriminelët. Ja Kandidatët e rinj me precedentë penalë në listat e PS /Emrat

Lista e kandidatëve për deputetë të Partisë Socialiste ka sërish persona që kanë pasur probleme me drejtësinë. Sipas formularëve të dekriminalizimit të depozituar në KQZ, rezulton se të paktën 7 prej tyre kanë qenë të proceduar apo dënuar. 2 janë deputetë aktualë dhe 5 të tjerë kandidatë të rinj. Lapsi.alpo i boton formularët e tyre […]

Vazhdo të lexosh

Kadare kundër shfaqjes së filmave të realizmit socialist. Dogma e armikut të klasës ishte dominante

Në një bisedë të lirë me studentët e një universiteti privat në Kosovë ku gjendet prej disa ditësh, shkrimtari i madh, Ismail Kadare u përfshi dhe në një lloj debati që po zhvillohet në Shqipëri, në lidhje me lejimin ose jo të shfaqjes së filmave të realizmit socialist. Ismail Kadare ishte i ashpër në gjykimet […]

Vazhdo të lexosh