Një tjetër shqiptar i vdekur u gjet mbrëmjen e djeshme në Greqi.

Mediat helene raportojnë se një 40-vjeçar është gjetur i varur me litar në qelinë e tij në burgun famëkeq të Koridhalosë. Sipas informacioneve nga vendi fqinj, ai vuante dënimin për vrasjen e mbetur në tentativë të një të afëmi të tij. Policia greke ende nuk ka një version të vdekjes së shqiptarit, por po punohet […]

Vazhdo të lexosh

Prokuroria e Krimeve të Rënda kërkon 12 vite burg për Saimir Tahirin

Prokuroria dha sot pretencën për Tahirin, teksa në seancë ishte i pranishëm edhe ish-ministri, së bashku me avokatin e tij, Maks Haxhia. Ndërkohë, në seancën e fundit para pushimeve verore, Gjykata e Krimeve të Rënda pranoi kërkesën e ish-ministrit Saimir Tahiri, për gjykim të shkurtuar. Kjo bën që ish-ministri të përfitojë ulje me 1/3 e dënimit, […]

Vazhdo të lexosh

Vuajti 7 vjet burg në Spaç vetëm pse pa në ëndërr enver hoxhën.

Në fundin e viteve ’70-të, teksa shkruante veprën e tij të famshme “Nëpunësi i Pallatit të Ëndrrave”, shkrimtarit të famshëm Ismail Kadare as mund t’i shkonte kurrë ndërmend se ajo gjë kishte ndodhur vërtetë vetëm disa vjet më parë në një qytezë të vogël jo shumë larg Tiranës, ku Luan Maluka (me origjinë nga Kolonja), […]

Vazhdo të lexosh

Braçe-opozitës: “E dini ç’ju pret?”

Zëvendëskryeministri Erjon Braçe e ka nisur ditën e sotme me një apel për kundërshtarët politikë, të cilët kanë vendosur të mos marrin pjesë në zgjedhjet e 30 qershorit. Përmes një mesazhi në “Instagram”, Braçe iu kërkon opozitarëve të reflektojnë për ndëshkimin që i pret pas këtij vendimi, si dhe të shohin pasuritë e atyre që […]

Vazhdo të lexosh

I BURGOSURI MORI LEJE NGA BURGU I FIERIT DHE IA MBATHI

Bëhet fjalë për 36-vjeçarin G.T, i dënuar me 7 vite burg për trafikim të lëndëve narkotike. Policia bën me dije se nga shërbimet e Njësisë Operacionale “Sopoti” në Drejtorinë Vendore të Policisë Fier, në vendin e quajtur “QTU” u kap shtetasi i shpallur në kërkim: G.T, 36 vjeç, banues në Ballsh. Shtetasi G.T ishte person […]

Vazhdo të lexosh

Braçe ngre tonet: Organizatorët e trazirave do shkojnë në burg

Zv.kryeministri Erion Braçe shprehet se nëse në 30 qershor do tentohet të prishen zgjedhjet, organizatorët e trazirave do të shkojnë në burg. I ftuar në Mbrëmje ABC, përballë gazetares Mirela Milori, Braçe tha se mazhoranca është e hapur që ti ofrojë opozitës çdo zgjedhje që ajo do, por vetëm shtyrjen e zgjedhjeve dhe mandatin e […]

Vazhdo të lexosh

Pyjet/ Edhe Klosi paralajmëron: Burg për kundërvajtësit

Ministri i Mjedisit, Blendi Klosi, ka prezantuar sot draftin e parë të projektligjit të ri të pyjeve gjatë një dëgjesë të zhvilluar me ekspertë mjedisorë, inxhinierë pyjesh, pedagogë dhe grupe  tjera të interesi. Ky dokument vjen si një veprim konkret në përfundim të operacionit 100-ditore  të pastrimit “Krijo O2 tënd” si dhe për zbatimin të […]

Vazhdo të lexosh

Balla/ Kush guxon të pengojë, qoftë edhe një zgjedhës të vetëm e dinë se çfarë i pret

Taulant Balla prezantoi listën e 51 kandidatëve për këshilltarë të PS në Këshillin Bashkiak të Elbasanit. Gjatë fjalës së tij, Balla theksoi se zgjedhjet do të zhvillohen. ‘Kush guxon të pengojë, qoftë edhe një zgjedhës të vetëm të shkojë për të ushtruar të drejtën e vet, Kodi Penal është i qartë. Të gjithë e dinë […]

Vazhdo të lexosh

Zgjedhjet/ Rama paralajmëron opozitën: Kodi Penal jep burg, do izoloheni totalisht

Kryeministri Edi Rama ka paralajmëruar opozitën se në rast se do të tentojë që të bllokojë zgjedhjet e 30 qershorit, atëherë do të përballen me efektin e Kodit Penal, që parashikon burg për të gjithë ata që pengojnë zgjedhjet. Si mund të mos jemi me kokën lart kur ky nuk është rasti i lojës së […]

Vazhdo të lexosh

Shqiptarët spektakël nga burgu grek/ Shishet me pije të shtrenjta dhe mijëra euro. VIDEO

Të burgosurit shqiptarë sfidojnë drejtësinë greke. Në mediat helene është publikuar një video, nga një qeli që thuhet se ndodhet në burgun famëkeq të Korridhalosë, e cila ngjan në fakt me një dhomë hoteli. Në pamje shquhen qartë televizori satelitor, sistemi funksional i audios, shishet me pije të shtrenjta dhe kartëmonedha të pafundme me vlerë […]

Vazhdo të lexosh

Në burg me dëshirë/Gjykata e Apelit rrëzon kërkesën e Izet Haxhisë

Gjykata e Apelit rrëzoi kërkesën e Izet Haxhisë për përjashtimin e tre gjyqtarëve përcaktuar nga KLGJ. Këshilli i Lartë Gjygjësor përcaktoi tre gjyqtarë të Krimeve të Rënda Dhimitër Lara, Ndue Dreni dhe Sokol Binaj, pas dorëheqjes së gjyqtarëve të Gjykatës së Apelit të Tiranës, për shqyrtimit e dosjes “Hajdari”. Por Haxhia kërkoi që të gjykohej […]

Vazhdo të lexosh

VIDEO/ Protestuesit shpërthejnë brenda hekurave në Gjykatë: Rama ik!

Protestuesit e arrestuar nga policia pas protestës së shtunën në datën 16 shkurt kanë dalë sot para gjykatës për tu njohur me masat e sigurisë. Por edhe pse me pranga në duar, protestuesit nuk janë tërhequr. Ata i kanë dërguar një mesazh Edi Ramës duke ngritur dygishtat lart. “Rama ik”!, kanë thirrur protestuesit me dy […]

Vazhdo të lexosh

Tmerre komuniste/ Simon Mirakaj lindur në burg, rrëfen 44-vite jete në ferrin e kampit. VIDEO

Një jetë me vuajtje dhe sakrifica është ajo e ish të internuarit Simon Mirakaj, i cili 44 vite jetë i kaloi në kampet e internimit. Ai flet gjithashtu flet për integrimin e tij në shoqëri pas 90-ës, në një intervistë për ABC news. Anëtari  i Autoritetit për Hapjen e Dosjeve të ish-Sigurimit të Shtetit thotë […]

Vazhdo të lexosh

Skandal: Drejtori që do shembi shtëpitë, i dënuari me burg

I emëruari në krye të Autoritetit Rrugor, pas ikjes së Dashamir Xhikës së LSI-së, del se ka qenë i dënuar me gjashtë muaj burg, pasi ju vërtetua edhe gjyqësisht se kishte qenë fajtor në hapjen e portave të digës së Liqenit Artificial në Tiranë. Veprim ky që solli përmbytjen e kryeqytetit, dhe një dëm të […]

Vazhdo të lexosh

Arben Ndoka kërcënon Ramën: Sa më shumë do të qëndrojë në burg…

Edi Rama, krahas opozitës që e akuzon përditë për lidhjet me krimin, do të duhet të përballet edhe me mesazhet publike që i vijnë nga të burgosurit, disa prej të cilëve edhe për përfshirje në organizata kriminale. Paraditen e së Martës, Altin Avdyli, i konsideruar si një ndër drejtuesve të bandës kriminale të Shijakut, deklaroi […]

Vazhdo të lexosh

37 vjet, 10 muaj e 7 ditë në burgjet e kampet e komunizmit

Nga Kastriot Dervishi Hasan Mustafa Dida (1915-1998) ngë Pobregu i Kukësit është personi i dytë në listën e rekordmenëve të vuajtjes në regjimin komunist, pas Sami Dangëllisë. Ai është dënuar dy herë, duke vuajtur dy dënime të gjata. Vetëm 4 vjet ishte largësia midis dy dënimeve. -Periudha e vuajtjes së burgimit: Vitet 1948-1963, 15 vjet, […]

Vazhdo të lexosh