Nga Paulin Marku/ Këshilli Kombëtar ishte rruga e bashkimit .

Gjatë këtij diskutimi u vërejt se të gjithë ishin pro bashkimit të vlerave ,kontributeve,përfaqësimit pa interesa personale. Çdo nen i këtij statuti u diskutua, u dhanë mendime dhe propozime ,duke hedhur në votim secilin propozim. U ngritë dhe u vleresua roli i anëtarësisë së Partisë Demokratike,nga seksioni, Grupseksioni, Dega, Kandidaturat për Kryetar Bashkie e deputet […]

Continue Reading

Protesta në Rrugën e Kombit, i vihet zjarri kabinave. Video

Mijëra qytetarë të Kukësit, Hasit, Tropojës dhe nga Kosova janë bërë bashkë sot kundër vendosjes së taksës për të kaluar në Rrugën e Kombit. Fillimisht policia sulmoi protestuesit, por këta të fundit qëndruan duke mos u tërhequr. Pasi kanë thyer policinë, protestuesit kanë shkatërruar autobandin e vendosur për të mbledhur taksën nga banorët. Më pas […]

Continue Reading

Kukës /Policia ka sulmuar protestuesit me shkopinj gome, duke goditur protestuesit në mënyrë të rëndë. VIDEO

Policia ka dhunuar protestuesit kundër Taksës së Rrugës së Kombit. Siç raportohet nga gazetarët në terren, policia ka sulmuar protestuesit me shkopinj gome, duke goditur protestuesit në mënyrë të rëndë. Protestuesit i janë përgjigjur policisë duke i qëlluar me gurë. Janë mijëra banorë që kanë dalë kundër taksës së Rrugës së Kombit. Mësohet se janë […]

Continue Reading

Rama: Taksë dhe për banorët rreth Rrugës së Kombit

Rama ka theksuar në Kuvend se banorët e zonave ku kalon Rruga e Kombit nuk do të përjashtohen nga taksa e rrugës.  I vetmi përfitim ndryshe për ata do të jetë karta që do t’u jepet përdoruesve të shpeshtë, të cilët do të kenë një farë uljeje. “Ministri ngriti një shqetësim për banorët e zonës, […]

Continue Reading

Agron Duka/ 10 euro për të qënë shqiptar.

Rrugët janë liri. Liri qarkullimi, mundësi zhvillimi, çlirim nga izolimi mesjtar. Rrugët kanë rritur përmasat e identitetit tonë si qytetarë. Nëpërmjet tyre takohemi, në gëzime dhe hidhërime; nëpërmjet tyre zhvillojmë aktivitetin tonë ekonomik, si shqiptarë të Shqipërisë dhe të Kosovës. Aplikimi i tarifave transparente, të përballueshme nga të gjithë, për të kontribuar në mirëmbajtjen e […]

Continue Reading

Në Mallakstër kërkojnë që rruga “Mehmet Shehu” të riemërtohet: Kreu krime kundër njerëzimit

Një kërkesë që kërkon riemërtimin e rrugës në Mallakastër që mban emrin e Mehmet Shehut. Në këtë kërkesë thuhet se “vendimi i Këshillit Bashkiak Mallakastër i vitit 2002, për të emërtuar këtë rrugë, në qytetin e Ballshit, ka rezultuar i gabuar. Nga mungesa e dokumentacionit të plotë e kemi të pamundur për të vlerësuar shkaqet […]

Continue Reading

Nga Fatmir Ali Guda/ KONTAKTI DHE MOTIVIMI I ÇDO DEMOKRATI, RRUGA E PREMTUAR E LULZIM BASHËS DREJT FITORES!

Lulzim Basha i ka përcaktuar qartë të gjitha piketat e opozitës në betejën ndaj atij, që ai e ka konsideruar si pushtet të Edi Ramës, blerë me paratë e drogës dhe krimit më 25 Qërshor 2017. Cilido që ka qënë i vëmëndshëm, tek momenti i shpalosjes së platformave të dy kandidatëve në garën e 22 […]

Continue Reading

Rruga e Kombit bëhet me pagesë/ Ja sa do paguajnë shqiptarët

Ministria e Transportit ka shpallur fituesin e garës për shërbimin e konsulencës lidhur me projektin e koncesionit të autostradës Milot-Morinë, kompaninë “DOLSAR Engineering Inc. Co”. Ky dikaster ka publikuar dje njoftimin se fondi limit për këtë shërbim do të jetë 485 milionë lekë (3.6 milionë euro), pa përfshirë vlerën e TVSH-së, financuar nga Buxheti i […]

Continue Reading

Ja sa pagoi Rama për të futur LSI në zgjedhje pa opozitën

Lulzim Basha tha në protestën përballë kryeministrisë se janë paguar miliona dollarë për të futur LSI në zgjedhjet e 18 qershorit. Duke folur para demokratëve të Elbasanit të thirrur në çadër, Lulzim Basha kujtoi 35 milion dollar shtesë që u paguan nga qeveria për rreshqitjen e tokës në autostradën Tiranë-Elbasan. “35 milion dollar pagoi Edi […]

Continue Reading

Rruga e Arbrit i jepet me koncesion. Tarifa që do paguajë çdo makinë

Vendimi është marrë, në mbledhjen e djeshme te Këshillit të Ministrave, ku u miratua propozimi i kompanisë Gjoka Konstruksion, për ndërtimin e rrugës duke e shpërblyer atë edhe me një bonus prej 10 për qind të pikëve. Kjo e fundit ka kërkuar që rrugën ta ndërtojë për 46 muaj me, si dhe ka vendosur një […]

Continue Reading

Rruga Tiranë-Elbasan do të përfundojë brenda këtij viti

Rruga Tiranë-Elbasan do të përfundojë brenda këtij viti”. Lajmi është bërë i ditur nga Drejtori i Standardeve në ARRSH, Spartak Tarkaj, i cili pohoi në emisionin “Të bësh ekonomi” i Vjollca Kongjonit në “News24” se vonesa në zbatimin e projektit ka ardhur për shkak të rrëshqitjeve masive në Ibë. “Projekti në letër dhe ai i […]

Continue Reading