Pajisje inteligjente për shkeljet rrugore

Drejtori i Policisë Rrugore, Dhimitraq Ziu ka zbardhur ditën e sotme detaje nga mënyra si do të funksionojnë pajisjet inteligjente, të cilat kanë ‘zbritur’ në terren dhe po identifikojnë shkeljet e drejtuesve të automjeteve. Bëhet me dije se vetëm në një orë, këto pajisje inteligjente kanë identifikuar rreth 350 shkelje, në autostradën Tiranë-Elbasan, në Sauk. […]

Vazhdo të lexosh

Vdekja e qenit.

Nga Kastriot Dervishi. Ishte shqetësuese të mësonim se gjatë tragjedisë së fundit, forcat shqiptare të sigurisë nuk kishin asnjë qen kërkimi në operacionet e shpëtimit. Kemi një institut për qentë, por që paska dalë jashtë loje, sepse mendohet vetëm për “diversantët”. Në harkun e 7 vjetëve e gjysmë, ngaqë depoja e Arkivit të Ministrisë së […]

Vazhdo të lexosh

LEZHË/ FORCA TË SHUMTA RRETHOJNË KZAZ-NË, SKADON ULTIMATUMI I KRYEBASHKIAKUT

Ka përfunduar afati i ultimatumit të vendosur nga kryebashkiaku i Lezhës Fran Frrokaj për lirimin e ambjenteve të KZAZ-ve. Mësohet se forca të shumta janë vendosur në 2 KZAZ për t’i mbrojtur ato, ndërkohë bashkia e Lezhës ende nuk ka ndërhyrë ashtu siç paralajmëroi. Frrokaj është shprehur i vendosur të zbatojë dekretin e presidentit Ilir […]

Vazhdo të lexosh

MJERË MUSHKRITË TONA/ BETONIERET ‘PUSHTOJNË’ TIRANËN NË MES TË DITËS (FOTO)

Dhjetëra kamionë me inerte dhe betoniere po qarkullojnë në këto momente ‘në zemër’ të Tiranës, pikërisht në rrugën para Parlamentit. Kamioni me inerte me targa AA 498 HS qarkullon lirisht, në kohë dreke ndërsa nga pas e ndjekin disa betoniere, shkruan newsbomb.al. Siç dihet, betonieret mund të kalojnë në qytet nga ora 20.00 deri në […]

Vazhdo të lexosh

Çmendet policia: Dalin para kameras në transmetim Live/ Mos raportoni se do t’ju arrestojmë. VIDEO

Forca të shumta sigurie kanë zbarkuar në këtë zonë, ndërsa duket se edhe detyrat për efektivët janë të mirëpërcaktuara. Siç e shihni edhe në video, dy prej efektivëve kanë për detyrë të pengojnë punën e gazetarëve për të raportuar pranë banesave. Gazetarja e balkanëeb Dorjana Bezat, tha se në momentin që tentoi të raportojë ‘live’ […]

Vazhdo të lexosh

Ministri Lleshaj kritika policisë ndaj dhunës për të nxjerrë jashtë banesës familjarët

Ministri i Brendshëm, Sander Lleshaj ka reaguar në lidhje me skenat e dhimbshme për të nxjerrë jashtë banesës familjarët. Në një postim në rrjetet sociale, ai shkruan se policia ka bërë detyrën, por sipas tij efektivët nuk kanë bërë një sjellje dinjitoze. “Mirëkuptim të plotë për reagimet ndaj pranisë së Policisë Shtetit në ekzekutimin e një […]

Vazhdo të lexosh

Protesta e 16 shkurtit/ Policia refuzon lejen për PD.

Mes Partisë Demokratike dhe policisë së Tiranës ka pasur 4 korrespondenca dhe replika por situata nuk ka ndryshuar. News24 ka siguruar kërkesën e opozitës bërë nëpërmjet Sekretarit të Përgjithshëm, Gazmend Bardhi, e cila njofton policinë se protesta do të zhvillohet në bulevardin “Dëshmorët e Kombit” tek sheshi para kryeministrisë, Lulishtja tek piramida dhe te rruga […]

Vazhdo të lexosh

“Zëri i Amerikës” përgënjeshtron Ramën/ Balili u vetëdorëzua, nuk u arrestua

Zëri i Amerikës ka mësuar se prej gati një viti, policia shqiptare përveç veprimeve operative, kontrolleve në banesa apo mbajtjes nën mbikqyrje të familjarëve kishte nisur bisedimet dhe me familjarët duke nxitur dorëzimin e Balilit pranë autoriteteve. Këto bisedime mësohet se janë drejtuar nga kreu i Policisë shqiptare Ardi Veliu. Eshtë pikërisht zoti Veliu, personi […]

Vazhdo të lexosh