Nga Silvi Bano/ Parandaloni krimin, mjaft raportuat shifra në letra

Sërisht dhe një kronikë tjetër e zezë,ky ishte mendimi i parë para pak ditësh teksa dëgjoja për ngjarjen e Kavajës e cila tronditi jo pak opinionin publik dhe “tabanin” e shoqërisë shqiptre. Sërisht po dëgjojmë për marzhe të larta dënimesh dhe emisione të tëra dedikuar krimit. Por pyetje që natyrshëm ia vlen të ngrihen janë: […]

Continue Reading

VIDEO/ Shpërthejnë studentët para Ministrisë/ Ju po vidhni vendin tuaj

Mijëra të rinj nga të gjitha universitetet publike të vendit do të protesojnë sot përpara Ministrisë së Arsimit. Pas një qetësie disamujore, studentët u rikthehen protestave pasi Pakti për Universitetin i premtuar nga kryeministri Edi Rama nuk u përmbush. Në të gjitha universitetet janë zhvilluar takime të studentëve. Në takimin e të rinjve të universitetit […]

Continue Reading

VIDEO/ 300 studentë europianë takohen me Bashën: Më 11 maj, me ju në protestë!

Rinia europiane ka dalë në mbështetje të betejës së rinisë dhe qytetarëve shqiptarë për ta bërë Shqipërinë si Europa!  Kryetari i  PD, Lulzim Basha, ka nisur takimin me 300 studentë europianë të EDS, organizatës studentore të Partisë Popullore Europiane. Basha do të flasë për sfidat e studentëve në rrugën europiane të Shqipërisë. 300 studentët europianë kanë ardhur […]

Continue Reading

Pedagogu i shkruan studentes: Takohemi diku për të ardhmen tënde. VIDEO

6 pedagogë në Universitetin Bujqësor të Kamzës u perjashtuan nga detyra të akuzuar për afera seksuale, korrupsion, mosparaqitje në leksion. Pezullimi i tyre erdhi pas shqetësimit të ngritur nga disa studentë që i kanë shfaqur në një anketë të performancës të realizuar nga universiteti. Njëri prej pedagogëve të pezulluar akuzohet për ngacmime seksuale. Studentët kanë […]

Continue Reading

EDHE NJË HERË PËR “URDHRIN” E ARKITEKTIT DHE INXHINIERËVE NË SHQIPËRI!

Nga Besnik Aliaj. Të kesh mendim alternativ nuk është marrëzi, por është demokraci!—Po! Unë jam kundër “urdhrit” të arkitektit dhe inxhinierëve në Shqipëri, sidomos këtij urdhrit të propozuar me një projektligj që nuk respekton parimet shoqërore e ligjore, barazinë dhe të drejtën e përfaqësimit. Akoma më shumë, jam kundër një urdhri që synon të ngrihet […]

Continue Reading

RAMA TAKIM ME STUDENTËT E MJEKËSISË/ NA SHANI LIVE JO VETËM NË WHATSAPP’

Kryeministri Edi Rama ka zhvilluar një takim me studentët në konviktet e mjekësisë i shoqëruar nga kryebashkiaku Erion Veliaj dhe ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu. ‘Ne jemi këtu për tju dhënë mundësinë të na shani edhe live përvecse në Whatsapp’, tha Rama. Lidhur me kërkesat e studentëve, kryeministri Edi Rama u shpreh se  kanë shkuar […]

Continue Reading

Qesharake/ Pedagogu marksist që u largua me dhunë nga studentët, tani pritet nga Ministrja si përfaqësues i pedagogëve.

Nga Valter Meshi, Ja tradhetia e studenteve! Jani Marku qe u largua nga vete studentet dhe qe e poshteruan duke e larguar nga protesta kete marksist ordiner. Cfar kerkojne 6 perfaqesues nga asambleja e pedagogeve ne Ministrin e Arsimit?!!! Cilin ligj te Arsimit duan ta rrezojne, ate qe nuk e rrezuan dot 20 mije student […]

Continue Reading

Asambleja e pedagogëve:Afat qeverisë deri 1 shkurt, ndryshe bojkot e grevë

Sot për herë të parë u mblodh Asambleja Akademike e fakulteteve të UT-së. Pas diskutimeve që u zhvilluan në sallën Iliria të Qytetit Studenti, Asambleja ka dalë me një deklaratë të përbashkët. Pedagogët i kanë lënë afat qeverisë deri më 1 Shkurt për plotësimin e kërkesave të tyre. Në të kundërt ata do të bojkotojnë […]

Continue Reading

Rama kërcënon pedagogët: Mos më detyroni të bashkohem me studentët kundër jush!

Edi Rama u tregua i ashpër sot me pedagogët duke i bërë përgjegjës për plagjiaturat në doktoraturat dhe punimet shkencore. Gjatë diskutimit për Paktin e Universitetit, ai merr fjalën dhe i drejtohet një pedagogeje që kërkoi informacion nga ministrja Shahini se cfarë parashikon dokumenti i ri për vetingun e doktoraturave. Rama tha se pedagogët duhet […]

Continue Reading

Tmerrohet Rama/ Urdhëron policinë të rrethojë Fakultetet. VIDEO+FOTO

I gjendur përbëllë protestës së studentëve që është shtrirë në të gjithë unversitetin e vendit ka urdhëruar policinë e shtetit që të rethojë godinat e fakulteve. Gjatë ditës së sotme janë shënuar përplasje të ashpra në mes të rinjëve studentë dhe policisë në fakultetin jurdik dhe në fakultetin ekonomik. Duket se ai po përdor të […]

Continue Reading

Minatorë, naftëtarë, studentë, të gjithë në protestë kundra Qeverisë mavi.

Protestës së studentëve të universiteteve publike që po mbahet para Kryeministrisë, i janë bashkuar edhe minatorë nga Puka dhe Mirëdita. Në një prononcim për gazetarin Erjon Skëndaj një prej protestueseve tha se kërkesat e studentëve janë legjitime, ndërsa shtoi se ishin bërë pjesë e kësaj kauze edhe për kërkesat e tyre, siç është edhe marrja […]

Continue Reading

Vokshi: Nuk ka ndodhur takim i kryeministrit me studentët e Gjeologjikut

Kryeministri Rama njoftonte përmes një postimi në “Twitter” se është takuar me disa studentë e pedagogë të Gjeologjikut, ku siç shprehet ai pati një bashkëbisedim të dobishëm për Dialogun. E ftuar në studion e Open ka qenë edhe deputetja e Partisë Demokratike, Albana Vokshi, e cila e ka vënë në dyshim se ky takim ka […]

Continue Reading

Rama tallet sërish me studentët. I filmon me dron

Kryeministri Edi Rama përmes një postimi në facebook po përpiqet ti paraqesë si minorancë studentët që po protestojnë poshtë zyrës së tij. Me një foto shkrepur nga tarraca e kryeministrisë në nisje të protestës, ai paraqet një numër të vogël studentësh, kurse në Bulevard janë me mijëra protestues. Ndërsa shumë të tjera janë ende në marshim, […]

Continue Reading

Kryemadhi: O sot o kurrë! VIDEO

Monika Kryemadhi bën thirrje strukturave të LSI-së që të mbështesin protestën e studentëve të hënën, paflamur partiak. “Të hënën bashkojuni studentëve. Nëse nuk i bashkohemi pa flamuj partiak e karta anëtarësie do të jetë shumë vonë për ata, për ne dhe Shqipërinë. Sfida e Shqipërisë nuk është që të mbajmë Edi Ramën në pushtet dhe […]

Continue Reading

E fundit/ Gjimnazistët e Tiranës vërshojnë drejt studentëve tek Kryeministria. VIDEO

Gjimnazistët e Tiranës kanë vërshuar me parulla dhe me vërshëllima bilbilash në këto momente drejt Kryeministrisë për t’u bashkuar me studentët. Protesta e mijëra të rinjve vazhdon ndërkohë në dy sheshe: para Ministrisë së Arsimit dhe para Kryeministrisë nën sloaganin: 8 kërkesa, 2 sheshe, 1 kauzë. Po ashtu, protestohet në të gjitha universitetet e vendit. […]

Continue Reading

StudentëT/ “S’ka dialog”, shtohet një pikë tjetër në listë

Studentët nuk heqin dorë nga Lëvizja e tyre. Megjithëse ultimatumi i vënë ndaj qeverisë nuk funksionoi dhe nga ana e ministrisë nuk ka përgjigje pozitive për 8 kërkesat e tyre, studentët janë ngritur sërish sot në protesta. Ata janë mbledhur nga të gjitha fakultetet përpara Kryeministrisë dhe para Ministrisë së Arsimit. Në fakt tanimë ka […]

Continue Reading

Çmëndet Rama : Urdhëron shkarkimin e drejtorëve të konvikteve, si shkaktarë kryesorë të pakënaqësisë së studentëve

Rama, mësohet se ka mbledhur me urgjencë Këshillin e Ministrave në përpjet për t’i dhënë zgjidhje, situatës së vështirë në të cilën e kanë vënë studentët protestues prej 9 ditësh. Mësohet se Rama ka urdhëruar shkarkimin e drejtorëve të konvikteve, si shkaktarë kryesorë të pakënaqësisë së studentëve, mungesës së kushteve minimale të jetesës në godina. […]

Continue Reading

Edhe oficerët e Akademisë ngrihen kundër Ramës, gati t’u bashkohen studentëve

Studentët e Akademisë së Sigurisë po bëhen gati për protesta. Në akademinë e Sigurisë studiojnë edhe oficerët të cilët kanë nisur një organizim për t’ju bashkuar protestës së studentëve edhe pse me ligj protestat janë të ndaluar për punonjësit e Policisë së Shtetit. Arsyeja se pse duan t’i bashkohen protestës lidhet me përgjysmimin e pagave. […]

Continue Reading

Ina K Zhupa, Ramës: Ti ke rritur tarifat sepse vendoset me VKM tavani i tarifave, ul tavanin dhe është e qartë çfarë ndodh me tarifat.

Rama kerkon te kapi Rektoratin, ate qe se beri dot me Shullazin, kerkon ta bej duke shfrytezuar studentet! Harroje Edi Rama me mashtrime nuk i hedh dot hi syve studenteve. Ploteso kerkesat qe te kane nisur te qarta me shkrim dhe leri monologjet me komente te paracaktuara per te mbajtur mediat 2 ore larg protestes […]

Continue Reading

Studentët: Të mos guxojë kush të shkojë për dialog me Ramën. VIDEO

Grupi i parë ka mbërritur tek Ministria e Arsimit, ndërsa të tjerë janë duke marshuar në Bulevard për tu bashkuar të gjithë tek Rruga e Durrësit, përballë ministrisë. Një prej studentëve duke folur për mediat tha se “kjo protestë nuk ka lider dhe as organizatë që e përfaqëson. Jemi të gjithë bashkë për një qëllim. […]

Continue Reading