Asambleja e pedagogëve:Afat qeverisë deri 1 shkurt, ndryshe bojkot e grevë

Sot për herë të parë u mblodh Asambleja Akademike e fakulteteve të UT-së. Pas diskutimeve që u zhvilluan në sallën Iliria të Qytetit Studenti, Asambleja ka dalë me një deklaratë të përbashkët. Pedagogët i kanë lënë afat qeverisë deri më 1 Shkurt për plotësimin e kërkesave të tyre. Në të kundërt ata do të bojkotojnë […]

Continue Reading

5 pedagogë me gradën Doktor i Shkencave, rezultojnë pa shkollë të mesme

Skandali në Universitetin publik “Ismail Qemali në Vlorë Skandali dhe e paprecedentë për arsimin shqiptar dhe botën akademike në 30 vitet e fundit në Shqipëri. 5 pesë pedagogë të universitetit kanë marrë gradën Doktor Shkencash, por rezultojnë pa shkollë të mesme, 1 tjetër nuk ka mbaruar shkollën e Lartë. MASR të kontrollojë dhe vërë para […]

Continue Reading

Rama degjeneron Pedagogët/ Jeni bishti i kavallit i të gjithë universiteteve të Shqipërisë

I ndodhur në mes të dhjetëra skandaleve, daljet publike të Edi Ramës janë kthyer në dalje kërcënuese ndaj atyre që ai ka përballë. Kështu ndodhi edhe sot kur përballë kishte pedagogët e senatit të Universitetit të Tiranës, të cilët ditët e fundit kanë akuzuar qeverinë për pagat dhe situatën ku ndodhen universitete private. Ata kanë […]

Continue Reading

Basha: 12 orë pas vrasjes së Cukut, shteti s’ka reaguar ende!

  Lulzim Basha ka deklaruar sot në çadrën e protestës se kanë kaluar 12 orë nga vrasja e Artan Cukut, ish-drejtuesit të lartë të Policisë dhe shteti shqiptar nuk ka reaguar ende, sepse ” kjo qeveri nuk ka kurajon dhe moralin të ngrejë zërin,” u shpreh ai. “Të dashur miq , – tha Basha, – më lejoni t’ju […]

Continue Reading