Dhuna në Astir, Albana Vokshi: Ka persona me kavilje të dalë dhe dhëmbë të thyer

Ish-deputetja e PD, Albana Vokshi thotë se policia ka ushtruar dhunë ndaj banorëve. Në një komunikim për gazetarët nga spitali i Traumës, Vokshi deklaroi se ka persona me kavilje të dalë dhe dhëmbë të thyer. “Sipas informacioneve që morëm nga banorët ka pasur shumë persona që janë lënduar rëndë”. “Fillimisht u refuzuam nga drejtoria e […]

Vazhdo të lexosh

Rama nuk heq dorë nga Unaza e re/ Ja cila kompani do të ndërtojë ‘Lotin 1’

Dy kompanitë ‘’Salillari’’ dhe ‘’Bajram N.’’ fituan tenderin për ndërtimin e ‘’Lotit 1’’ të projektit të ‘’Unazës së Re’’. Këto dy firma (të bashkuara në këtë garë) u shpallën fituese duke ofruar shifrën më të ulët 1.77 miliardë lekë (limiti ishte 2.25 miliardë lekë). Vendimi u dha nga Komisioni i Prokurimit Publik, i cili hodhi […]

Vazhdo të lexosh

Gjykata liron Klevis Balliun dhe të arrestuarit e tjerë

Gjykata ka dhënë vendimin për ish-deputetin e PD, Klevis Balliu dhe të arrestuarit e tjerë. Mësohet se trupa gjykuese ka dhënë masën “detyrim paraqitje” për të gjithë. Prokuroria kërkoi masën ‘arrest me burg’ për të arrestuarit, ndërsa gjykata dha ‘detyrim paraqitje’ duke i lënë kështu të lirë. Balliu dhe 9 protestues të tjerë të Unazës […]

Vazhdo të lexosh

Bllokuan rrugën tek Unaza e Re, arrestohen tre protestues

Policia e Tiranës ka arrestuar tre protestues, me akuzën se kanë bllokuar rrugën në zonën e Unazës së Re. Shërbimet e Komisariatit të Policisë Nr. 6, arrestuan në flagrancë për veprat penale “Organizimi dhe pjesëmarrja në grumbullime e manifestime të paligjshme”, “Prishja e qetësisë publike” dhe Pengimi i qarkullimit të mjeteve të transportit”, shtetasit: E. […]

Vazhdo të lexosh

Policë civilë mësyjnë tek Unaza e Re, shoqërohen disa persona. FOTO-VIDEO

Banoret e Unazes se Re njoftuan se janë shoqëruar në polici disa nga zërat kryesorë te protestës një vjeçare në mbrojtje të shtëpive të tyre nga nje projekt korruptiv i qeverisë dhe bashkisë së Tiranës Edhe ne keto momente policia është atje, njoftojne banoret e unazes. Ndërsa gratë po mblidhen tek vendi i protestës. Punonjës […]

Vazhdo të lexosh

Basha për deputetët në Kuvend: Do t’ju ndjekim këmba-këmbës nëse votoni konçensionet.

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha i ka paralajmëruar me ashpërsi,  deputetët e mbledhur sot në Kuvend që do të votojnë  dy koncensionet e rrugëve Orikum – Dukat dhe Milot Balldren. “Dua të paralajmëroj sot çdo anëtar të seancës që ngre duart për të votuar këtë vjedhje me ligj se nesër do të jetë subjekt […]

Vazhdo të lexosh

Terror tek Unaza e re, kambistit i grabisin 20 mijë euro. VIDEO

Pronari i një pike këmbimi valutor është grabitur para tre ditësh tek Unaza e re, por policia ka heshtur, duke e fshehur ngjarjen e rëndë. Teksa kambisti po dilte nga një garazh pranë shtëpisë së tij, e ka sulmuar një person i maskuar, i cili i ka marrë rreth 20 mijë euro nën kërcënimin e […]

Vazhdo të lexosh

Arrestohet një protestues, banor i Unazës së Re

Policia ka arrestuar një banor të Unazës së Re në protestën e opozitës që po zhvillohet para Parlamentit. Bëhet e ditur se Alban Ahmetcenaj pjesmarrës në protestë njëkohesisht banor i Unazës se Re është rrëmbyer nga forcat e policisë disa metra larg Parlamentit dhe është dërguar në ambjentet e komisarjatit nr. 1 pa shkak. Ai […]

Vazhdo të lexosh

Basha nga Mirdita: Edhe qeveria më e korruptuar e Europës do ta prangoste ministrin e tenderit të Unazës së re’

Lulzim Basha u zhvendos në Rrëshen këtë të shtunë, teksa ftoi mirditorët t’i bashkohen protestës së opozitës më 16 shkurt, në kryeqytet. Duke përsëritur pengmarrjen e Mirditës dhe të vendit, siç e quan ai, Basha tha se procesi politik ka mbaruar dhe se në sytë e qytetarëve vendosmërinë për t’u ngritur dhe për t’u bashkuar. […]

Vazhdo të lexosh

Unaza e Re/ Pas falsifikimit, Rama paracakton fituesin tjetër. Ja kush është kompania.

Edi Rama ka paracaktuar klientin e PPP-ve në infrastrukturë, Gjoka Konstruksion, si kompaninë fituese të ritenderimit tek Unaza e Re. Projekti korruptiv 20 milionë euro për kilometër duhet anulluar i gjithi. Prokuroria të hetojë dhe të çojë para drejtësisë ata që po vjedhin me tendera fasadë.”  Kështu deklaroi znj. Lealba Pelinku nga Departamenti Antikorrupsion në PD. […]

Vazhdo të lexosh

Drejtori i ARRSH: S’kam përgjegjësi për tenderin te Unaza dhe pse duhej të ishte në burg

Në studion e emisionit “Opinion” deputeti demokrat  Agron Shehaj është përplasur me drejtorin e ARRSH lidhur me skandalin e firmës false pjesëmarrëse në tenderin e unazës. Deputeti Shehaj tha se drejtori i ARRSH duhej sot të ishte në burg, së bashku me shefin e tij dhe shefin e shefit të tij. Por drejtori i ARRSH, Afrim […]

Vazhdo të lexosh

LAJM I FUNDIT/ Kërcënohet me jetë Ylli Rakipi

Drejtuesi i emisionit “Të Paekspozuarit”, Ylli Rakipi, ka marrë mesazhe këcënuese për jetën. Këto kërcënime vijnë menjëherë pas publikimit të aferës korruptive, me tenderin e Unazës së Re dhe personave të cilët qëndrojnë pak kësaj afere. Kërcënimet në drejtim të gazetarit, janë të formave të ndryshme. Ato janë bërë së pari në mënyrë indirekte, nëpërmjet […]

Vazhdo të lexosh

Harta e Unazës së Re, numri i më i madh i shembjeve kryer ndonjëherë

Opinion.al ka siguruar dokumentin zyrtar me firma e vula të hartës së Unazës e Re. Mund të themi pa frikë se për të realizuar këtë projekt parashikohet shembja më masive e kryer ndonjëhere “On Block”. Harta më poshtë tregon më së miri të gjitha objektet që qeveria ka parashikuar të hedhë në tokë për të […]

Vazhdo të lexosh

Emrat e banorëve të cilëve ju prishen shtëpitë dhe bizneset tek Unaza e Re.

DREJTORIA E PËRGJITHSHME Tiranë, më 27.11.2018 DEKLARATË PËR SHTYP Prej dy muajsh ALUIZNI ka filluar një punë paraprake për evidentimin e objekteve pa leje që preken nga projekti i Unazës së Madhe. Kjo punë u bë mbi bazën e projektit paraprak të miratuar nga Këshilli Teknik i ARRSH-së dhe përcjellë datë 27.09.2018. Me Vendimin Nr. […]

Vazhdo të lexosh

Rama/ ‘Shtëpitë pa leje nuk prishen edhe sikur të ngjallet Enver Hoxha. VIDEO

Lulzim Basha ka publikuar videon e fushatës elektorale të 2013-ës ku Rama mashtron qartazi me zë dhe me figurë tek premton: ‘Shtëpitë e ndërtuara pa leje nuk prishen edhe sikur Enver Hoxha të ngjallet. Nuk prishen!’ thekson Rama në video. Dhe jo më kot Basha e ka komentuar këtë skenë me fjalët: “Kur mashtron dhe mohon […]

Vazhdo të lexosh

Tmerr/ Njëra prej grave që është shoqëruar mësohet se ka dështuar nga dhuna shtazarake që policia ka ushtruar ndaj saj.

Njëra prej grave që është shoqëruar mësohet se ka dështuar nga dhuna shtazarake që policia ka ushtruar ndaj saj. Një skandal i vërtetë ka ndodhur gjatë arrestimeve të djeshme nga policia të protestuesve që ishin tek parlamenti. Siç kanë bërë të ditur banorët e Astirit, Erjona Dozhani ka qenë 5 muajshe shtatzënë, por fatkeqësisht ka […]

Vazhdo të lexosh

Rama me zë dhe figurë si i ka mashtruar banorët e Unazës së Re. Shtëpitë nuk prishen

Ish-kryeministri Sali Berisha ka publikuar sot, më zë dhe figurë, një nga premtimet më të forta të fushatës elektorale të Edi Ramës: Përfundimin e procesit të legalizimit dhe frazën e famshme të kryeministrit, “shtëpitë nuk prishen”. “Dyfytyrësia është pafytyrësi! – e ka komentuar Berisha këtë video, ku dëgjohet qartësisht zëri i Ramës tek thotë “shtëpitë nuk […]

Vazhdo të lexosh

Ja firmat që përfitojnë nga shkatërrimi i shtëpive në Unazën e Re

Zëdhënesja e PD-së, Ina Zhupa deklaroi se Edi Rama dhe Erion Veliaj heshtin për protestën e mbi 2 mijë banorëve, sepse ata kanë vënë në jetë një skemë korruptive me vlerë 40 milionë Euro për më pak se 3 kilometra tek Unaza e Re. Zhupa tha se “Skema korruptive është e qartë. Fituesit janë të […]

Vazhdo të lexosh

Kur do ta rrëzosh Kryeministrin, Opozitë?

-Nëse opozita thotë se nuk futemi në zgjedhje me këtë kryeministër, nëse opozita deklaron se duhet të bëjmë zgjedhje të parakohshme parlamentare dhe ato vendore në një ditë, pra me 30 qershor 2019, nëse kryeministri lajmëroi shpalljen të pafajshëm të ish-ministrit Tahiri, nëse PD-LSI bërtasin se bandat e drogës bashkëdrejtojnë me Edi Ramën, nëse ulërin […]

Vazhdo të lexosh

Erion Veliaj shemb “Shqiponjën” tek Unaza e Re.

Bashkia e mbështetur nga qeveria ka nisur punën për ‘Unazen e Re’. Që nga mëngjesi i sotëm nuk është me në vendin e saj punimi artistik, ‘Shqiponja’ nga e cila mori emrin edhe sheshi në hyrja të Tiranës. Objekti është shkulur dhe duken gjurmët e ndërhyrjes në këtë haspuirë. Edhe protesta e banorëve të cilëve […]

Vazhdo të lexosh