Prokurori i Antimafies italiane De Raho: ‘Ndrangheta’ ka lidhje të forta në Shqipëri

Ministrja e Drejtësisë, Etilda Gjonaj po mban një konferencë për shtyp së bashku me prokurorin e Antimafias italiane Federico Cafiero De Raho, me temë ‘ Administrimi i pasurive të konfiskuara’. Në fjalën e tij, prokurori i Antimafias italiane, De Raho deklaroi bashkëpunimin me ministren Gjonaj dhe foli për lidhjet e krimit shqiptar me atë italian. Sipas […]

Continue Reading

Basha për deputetët në Kuvend: Do t’ju ndjekim këmba-këmbës nëse votoni konçensionet.

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha i ka paralajmëruar me ashpërsi,  deputetët e mbledhur sot në Kuvend që do të votojnë  dy koncensionet e rrugëve Orikum – Dukat dhe Milot Balldren. “Dua të paralajmëroj sot çdo anëtar të seancës që ngre duart për të votuar këtë vjedhje me ligj se nesër do të jetë subjekt […]

Continue Reading

Rama bën drejtor të Portit Durrës vëllain e Igli Tares i hetuar nga antimafia italiane për kompanitë e basteve sportive.

Menjëherë pas shkarkimit të Afrim Bakajt nga posti i drejtorit i portit të Durrësit, është gjetur dhe zëvendësi i tij, ai do të jetë Agron Tare, i njohur ndryshe dhe me emrin Genti Emri i tij është përmendur dhe në hetimet e antimafias italiane për kompanitë e basteve sportive që operojnë në Shqipëri dhe jo […]

Continue Reading

Sërish drogë me avion nga Shqipëria drejt Italisë/ Shtatë të arrestuar

Shtatë arrestime, kilogramë kokaone, marihuane dhe hashashi gati për t’u shpërndarë, një avion privat i sekuestruar: Ky është bilanci i një superoperacioni në vazhdim në Itali që ka nisur në agim të së premtes i udhëhequr nga Karabinieria e Riccione nën drejtimin e Antimafias-s së Bologna. Media italiane njofton se bëhet fjalë për një rrjet […]

Continue Reading

Basha/ Protesta deri në një qeveri antimafia

Lulzim Basha ka deklaruara ditën e sotme se opozita do të nisë protestat duke kërkuar largimin e Edi Ramës nga pushteti. Deklarata e Bashës ka ardhur pas takimeve me grupin parlamentar dhe krerët e degëve të PD-së, të zhvilluara ditën e sotme. Duke folur për mediat, Basha bëri thirrje që qytetarët ti bashkohen opozitës, pasi […]

Continue Reading

Nga Fatos Lubonja: Për Edi Ramën që nuk shqyen pula, por është i rrezikshëm për vendin

Shfaqjen e Ramës  në emisionin “Të paekspozuarit” e ndoqa me vëmendje  jo vetëm për arsye se është emisioni  në formatin e të cilit bëj pjesë, por edhe pse shumë njerëz më morën në telefon për të më pyetur se pse nuk isha aty sëbashku me Bushatin.  Kur u thashë se Edi Rama nuk vinte në […]

Continue Reading

Dhjetë pyetje kryeministrit shqiptar nga “Pianeta Italia News” për kontenieret.

Qeveria shqiptare ka bërë të ditur se do të padisë sitin “Pianeta Italia News”, i cili publikoi lajmin për zhdukjen e 1300 kontejnerëve me mbetje në territorin shqiptar. Gazeta, e cila ka si lajtmotiv të jetës së saj pikërisht betejën për ambientin, i drejtohet me dhjetë pyetje kryeministrit shqiptar. 1. Zbulimet e “Pianeta Italia News” […]

Continue Reading

Çështja e zhdukjes së 1300 kontenierëve . Antimafia në Romë ka nisur drejt Shqipërisë punonjësit e saj

Çështja e zhdukjes së 1300 kontenierëve me lëndë kimike që kanë hyrë në portin e Durrësit dhe më pas janë zhdukur, ka vënë në lëvizje më shumë se kurrë edhe autoritetet italiane të hetimit. Pas vizitës në Shqipërisë të prokurorit të Antimafias Italiane, Franco Roberti, mësohet se drejtoria e Antimafias në Romë ka nisur drejt […]

Continue Reading

Mediat Italiane për zhdukjen e mbetjeve: Në prapaskenë, skenari i tmerrshëm i përfshirjes së eko-mafias

Çështja e mbetjeve “çmendet” nëpër televizione e gazeta, ndërsa në parlament përplasjet për ligjin e importimit të mbetjeve, paraqitur nga  qeveria e pastaj bllokuar nga ndërhyrja e drejtuesve më të lartë të shtetit, bëhet  shkak për një përplasje epokale që nxjerr në pah, pa asnjë diskutim, përgjegjësitë e kryeministrit Edi Rama. Faktet janë bërë të […]

Continue Reading

1400 kontenierë me lëndë kimike u zhdukën në Shqipëri. E kancerizuan këtë vënd

Mediat italiane kanë hedhur dritë mbi një skandal ku Shqipëria është në qendër të tij, e që ka të bëjë me importin e plehrave, lëndë kimike në Shqipëri. Sipas investigimit të një media italiane, bëhet fjalë për rreth 2600 kontenierë secili me 22 ton mbetje që duhej të përfundonin për tu ricikluar Maqedoni, por në […]

Continue Reading

Kreu i Antimafias italiane: Na mbytët me drogë

Drejtori i Antimafias Italiane, Franko Roberti ndodhet në një konferencë për median së bashku me kryeprokurorin Adriatik Llalla në Prokurorinë e Përgjithshme. Kjo vjen pas takimit që dy zyrtarët patën në kuadër të bashkëpunimit mes dy vendeve për hetimin e çështjeve të përbashkëta Drejtori i Antimafias Italiane foli për thellimin e bashkëpunimit për të luftuar […]

Continue Reading