Nga Elsa L Sula/ ” Drejtshkrimi i gjuhës shqipe në rrjetet sociale “

Atdheu shkatërrohet ,kur harrohen të respektohen etërit tanë. Ata që luftuan për flamurin,gjuhën dhe kombin mbarë. Janë pikërisht ata që kanë vënë atdheun në plan të parë nëse ishte e nevojshme edhe sakrifikimi i jetës ,por ku jemi sot ? Ku është Shqipëria pas më shumë se 100 vjet shtet ,ku është gjuha shqipe sot […]

Continue Reading

Rama: Taksë dhe për banorët rreth Rrugës së Kombit

Rama ka theksuar në Kuvend se banorët e zonave ku kalon Rruga e Kombit nuk do të përjashtohen nga taksa e rrugës.  I vetmi përfitim ndryshe për ata do të jetë karta që do t’u jepet përdoruesve të shpeshtë, të cilët do të kenë një farë uljeje. “Ministri ngriti një shqetësim për banorët e zonës, […]

Continue Reading

Agron Duka/ 10 euro për të qënë shqiptar.

Rrugët janë liri. Liri qarkullimi, mundësi zhvillimi, çlirim nga izolimi mesjtar. Rrugët kanë rritur përmasat e identitetit tonë si qytetarë. Nëpërmjet tyre takohemi, në gëzime dhe hidhërime; nëpërmjet tyre zhvillojmë aktivitetin tonë ekonomik, si shqiptarë të Shqipërisë dhe të Kosovës. Aplikimi i tarifave transparente, të përballueshme nga të gjithë, për të kontribuar në mirëmbajtjen e […]

Continue Reading

Nga Guxim Alimani/ Fundërinë, mos guxo të luash me simbolet e Kombit!

Gazetari Guxim Alimani turperon me fakte Alfred Pezen per Familjen Mbreterore Shqiptare.! Nje kapterr ne rezerve i Prokop Murres i konvertuar ne “gazetar”e me pas ne deputet nga bujaria e te shoqes guxon te anatemoje Mbretereshen Geraldine ne nje pseudo-roman pervers duke insinuar ne flirte te shpifura te saj me Enver Hoxhen. Nuk kam fjale […]

Continue Reading

Rruga e Kombit bëhet me pagesë/ Ja sa do paguajnë shqiptarët

Ministria e Transportit ka shpallur fituesin e garës për shërbimin e konsulencës lidhur me projektin e koncesionit të autostradës Milot-Morinë, kompaninë “DOLSAR Engineering Inc. Co”. Ky dikaster ka publikuar dje njoftimin se fondi limit për këtë shërbim do të jetë 485 milionë lekë (3.6 milionë euro), pa përfshirë vlerën e TVSH-së, financuar nga Buxheti i […]

Continue Reading

Nga Bislim Ahmetaj: Kush nuk i respekton gratë mohon dritën, dashurinë, jetën.

Urimi i pare per 8 Marsin shkon per Nanen time, te ciles koha ne diktature i rezervoj nje jete tejet te veshtire. E mbetur jetime kur ishte vetem 6 muajshe dhe jo nga Zoti por nga plumbat e barbareve komuniste te cilet vendosen ta pushkatonin baben e saj vetem se nuk ju bashkue kauzez se […]

Continue Reading