Edison Ypi/ Faleminderit o plehra

Diktatura kishte banorë, por nuk kishte plehra. Demokracia ka plehra, por nuk ka banorë. Mëngjez për mëngjez, sapo dal nga shtëpia, në pamundësi të përshëndes banorët si e lyp edukata,  shkoj drejt e te plehrat që ka grumbulluar në oborr pastruesja. Më i mrekulluar se para çdo vepre arti, qëndroj disa minuta para atij mali […]

Vazhdo të lexosh

Nga Edison Ypi: Gazi

Surrati i shqiptarit nuk ka qënë gjithmonë si është sot; me tul në ballë, pamje prej budallai, sy prej skutthi. Surrati i shqiptarit gjatë shekujve ka qënë surrat si gjithë surretërit. Pjerrja e ballit, dalja e mjekrrës përpara, futja e syve në thellësi të kafkës, picërrimi i syve, zgjatja e veshëve, deformime shtazarake këto që […]

Vazhdo të lexosh

Nga Edison Ypi: Eja motër

Eja Motër. Eja në Shqipëri. Eja në vendin tënd brenda indit tënd. Eja eja. Këtu ka aq dhembshuri, mall, dashuri, punë, aq emocione, aq të papritura, sa kurrkund tjetër. Sa nuk numërohen. Sa Yj’ ka në Qiell. Sa disa Infinita rresht. Vetëm në Tiranë dhe vetëm “Te Brryli” ke për të parë të rinj të […]

Vazhdo të lexosh

Nga Edison Ypi: Republika e re

Republika e re që do realizojë Lul Basha pas kompozimit të qeverisë teknike, është e vetmja mundësi që ka mbetur për të evituar rreziqet serioze që kërcënojnë vendin. Republika e re e Lul Bashës do jetë vendi i shqiptarëve të qytetëruar që besojnë tek puna, dija, nderi, rregulli, Ligji, respekti, ruajtja e vlerave, do jetë […]

Vazhdo të lexosh

Edison Ypi ‘krijon” qeverinë teknike.

Qeveria teknike që kërkojnë demokratët për largimin e rrezikut të vjedhjes së zgjedhjeve përmes miliarda eurove të hashashit mund të ketë për Kryeministër një emër kompromisi, për shembull Artan Fugën, por Ministër të Brendshëm duhet të ketë patjetër atë që është definitivisht më i përshtatëshmi, të kudondodhurin, të pamposhturin, të pavdekshmin kamikaz të aksioneve politike […]

Vazhdo të lexosh

Nga Edison Ypi: Lul Basha

Ky shkrim është shkruar posaçërisht për Albanian Free Press Janë vërsulur kuçi, maçi, dreqi, i biri dreqit, po i bëjnë opozitë opozitës. Është dukuria më kriminale, më makabre, më e palogjikshme, më e paturpshme, më e ligë, më e zezë, më e ndyrë, që mund dhe s’mund të imagjinohet në ecurinë politike të një vendi […]

Vazhdo të lexosh

Edison Ypi: Çadër Tempul

Ky artikull është shkruar posaçërisht për Albanian Free Press Sa madhështore, sa marramendëse, kjo çadër e madhe para Kryeministrisë ku demokratët janë futur për të protestuar. Duke shetitur brenda asaj çadre, nuk të duket si çadër, të duket si Time Machine, si Makinë e Kohës. Nëse ke ndjeshmërinë e duhur dhe njeh Alfabetin e vuajtjes, […]

Vazhdo të lexosh

Nga Edison Ypi: Komunisti

Komunisti është gjallesa më e ndyrë dhe më e pështirë në fytyrë të dheut. Komunisti nuk është njeri. Komunisti është kafshë, shtazë, skile, derr, çakall, kukumjaçkë, bretkockë, zvarranik, gaforre, gjarpër, krimb, larvë. Komunisti është llapaqeni më i gërrditshëm. Komunisti është dembeli dhe paraziti më i pacipë. Komunisti është hajduti më i pa skrupull. Komunisti është […]

Vazhdo të lexosh

Nishani: Rama i paqytetëruar, më ka sulmuar dhunshëm

Në një intervistë për gazetarin Edison Ypi, kreu i shtetit thotë se sulmi i kryeministrit Edi Rama ka qenë sistematik ndaj tij. Zoti President, sa të shëndetshëm e kemi integritetin kombëtar, shtetëror, institucional? Integriteti kombëtar, shtetëror dhe institucional përbëjnë kolonën, shtyllën kurrizore të vendit, shtetit, kombit. Në proporcion me këtë rëndësi të madhe që kanë, […]

Vazhdo të lexosh