Nga Basir Çollaku/ Në një shtet leshi, mund të shkosh vetëm për lesh…

Lirimi i Orest Sotes, te clit iu kapen ne makine me 1 nentor 2007, cash, 863000 euro dhe tre leje drejtimi skafi, te Sajmir Tahirit e te bashkeshortes se tij, nuk eshte ndonje qamet i madh. Pak dite me pare po Gjykata e Apelit per Krime te Renda i ktheu pasaporten e bllokuar ish-ministrit Sajmir […]

Continue Reading

Prokuroria gati shkresën zyrtare/ Hetim llogarive dhe pronave të Saimir Tahirit

Prokuroria e Krimeve të Rënda përgatit zyrtarisht shkresën që u kërkon bankave të nivelit të dytë të lejojnë hetimin e llogarive të deputetit socialist Saimir Tahiri. Mediat bëjnë me dije se  prokuroria do të kërkojë informacion të detajuar lidhur me pasuritë dhe veprimet financiare të ish-Ministrit, jo vetëm nga bankat por edhe nga hipoteka, tatimet […]

Continue Reading

Zhduket Audi i famshëm ‘AA003GB’ i Tahirit.

U akuzua organi i akuzës si jo profesional, për faktin që brenda dy ditëve nga dalja publike e përgjimeve të Antimafias kërkoi heqjen e imunitetit të ish-ministrit të Brendshëm. Në fakt i gjithë ky “nxitim” i prokurorëve të grupit hetues kishte të bënte vetëm me një fakt, pengimin dhe mos dhënies kohë  sadopak Tahirit dhe […]

Continue Reading

Çështja Tahiri/ Pas oficeres B. dalin edhe disa dëshmitarë të tjerë

Në Drejtorinë e policisë së Vlorës, tashmë duket se janë edhe disa persona të tjerë që kanë dëshmuar gjerë e gjatë mbi trafikun e drogës dhe implikimin e një sërë drejtuesish të lartë të policisë, oficerë e deri tek implikimi i vetë ish-ministrit. Prokuroria e Krimeve të Rënda, duke parë nxjerrjen e sekretit hetimor që […]

Continue Reading

Prokuroria i përgjigjet Ramës: E dinim që në fillim se do na sulmonit për Tahirin

Prokuroria e Krimeve të Rënda i është përgjigjur deklaratave të ditës së sotme të bëra nga kryeministri Edi Rama i cili e sulmoi institucionin e akuzës se nuk ka prova për Saimir Tahirin, por donin ta arrestonin dhe më pas të gjenin provat. Deklarata e plotë e Prokurorisë së Krimeve të Rënda: Prokuroria për Krime […]

Continue Reading

Prokuroria e Krimeve të Rënda kërkon heqjen e imunitetit dhe arrestimin e ish-ministrit Tahiri

Prokuroria e Krimeve të Rënda kërkon nga Kuvendi i Shqipërisë, heqjen e imunitetit për ish-ministrin e Brendshëm Saimir Tahiri. Kërkesa është bërë gjatë ditës së djeshme. Kërkesa për heqjen e imunitetit të Saimir Tahirit është bërë nga prokuroria, me qëllim që të hetohet ish-ministri. Emri i Saimir Tahirit ka dalë në përgjimet e policisë italiane […]

Continue Reading

Prokuroria jep informacion zyrtar për drogën e kapur në Vlorë. Video

Ne baze te hetimeve te Prokurorise, rezulton se lenda narkotike eshte kultivuar, perpunuar, magazinuar dhe eshte bere gati per trafik nga persona, pjese e grupit kriminal te njohur si Habilaj. Nderkohe, hetimet po zhvillohen me intensitet te larte, per zbulimin e te gjithe personave te perfshire ne grupit kriminal. Hetimi eshte zhvilluar ne bashkepunim me […]

Continue Reading

Noka: Prokuroria e Krimeve të Rënda e konfirmoi, trafikimi i drogës me bekim politik

Flamur Noka ka deklaruar pak më parë se, Prokuroria e Krimeve të Rënda ka konfirmuar atë që opozita ka thënë gjithmonë, që trafikimi idrogës është bërë me bekim politik. “Këtë e kanë konfirmuar pikë për pikë sipas një medieje investigative. Prokuroria e Krimeve të Rënda ka konfirmuar që mbjellja dhe trafikimi i drogës është bërë […]

Continue Reading

Prokuroria e Përgjithshme përgënjeshtron median Gjermane. Jorgaqi nuk ka qënë prokuror

Burime zyrtare nga Prokuroria e Vlorës thanë se Arben Jorgaqi ka qenë në funksionin e oficerit të policisë gjyqësore (pra, nuk ka qenë prokuror) dhe nuk ka qenë asnjëherë pjesë e hetimit për falsifikimin e pronave. Ai ka ndjekur kryesisht hetime për vjedhje të energjisë elektrike apo dëmtime të pronës publike (vjedhje kapakë pusetash, dëmtime […]

Continue Reading

Kallëzohet në Prokurori kandidati për deputet i PS

Ministria e Drejtësisë ka bërë kallëzim penal ndaj kandidatit për deputet të PS në Berat Fadil Nasufi dhe regjistruesit të ZVRPP Berat Ledian Shehu. Sipas informacioneve të marra dhe të dokumentuara nga Ministria e Drejtësisë, të kallëzuarit kanë shfrytëzuar veprimtarinë institucionale të Zyrës së Regjistrimit të Pasurive të Paluajtshme Berat, për qëllime të përfitimit politik në zgjedhje. […]

Continue Reading

Prokuroria sekuestron prozhektorët e mitingut të PD

Pas helmimit të pjesmarresve në mitingun e hapjes se fushatës së PD, prokuroria ka sekuestruar sot, prozhektorët e fuqishëm që u përdorën nga Partia Demokratike në Tiranë, për të ekzaminuar nëse ata kanë lëshuar rrezatim të dëmshëm, i cili mund të ketë shkaktuar irritimin e syve dhe lëkurës së pjesëmarrësve në miting, përfshirë edhe kryetarin e […]

Continue Reading

Reagon Peza pas marrjes si të pandehur: Për “kriminelin” Alfred Peza dhe “engjëjt” e Prokurorisë!

Në orën 10.00 të ditës së sotme, isha thirrur në Prokurorinë e Përgjithëshme për tu njohur me përfundimin e hetimeve për pasurinë time, një çështje e cila tashmë është e njohur. Kjo është një procedurë krejt normale dhe rutinore. Ajo që e bëri sërisht të “bujshëm” këtë lajm, ishte diçka krejt tjetër. Fati e desh […]

Continue Reading

Alfred Peza nën hetim/ A do shkruaj Rama se: Nuk keni parë gjë akoma?

Alfred Peza zyrtarisht është nën hetim. Akuzat ndaj tij janë ngritur nga ana e Prokurorisë së Përgjithshme e cila ka nisur hetimin pasi Peza kishte blerë në emër të gruas së tij, aksione në një bankë private në Tiranë. Prokuroria e Përgjithshme, citon se ndaj Alfred Pezës janë ngritur 3 akuza. Bëhet fjalë për akuzat […]

Continue Reading

Hetime Aviacionit Civil/ Reth 38 persona paguhen si punonjës të aeroportit të Kukësit pa qenë në punë

Prokuroria nis hetimet ndaj drejtuesve të Autoritetit të Aviacionit Civil, kanë emëruar dhe paguajnë nga 2016 e këtej 38 punonjës pa qenë në punë. Të paguarit që dyshohet se i kanë shkaktuar shtetit një dëm të madh ekonomik janë emëruar si punonjës të aeroportit të Kukësit, aeroport i cili nuk funksionon dhe ndërkohë ata paguhen […]

Continue Reading

Shpërthim i fuqishëm pranë Prokurorisë së Përgjithshme

Një shpërthim i fuqishëm ka ndodhur pranë Prokurorisë së Përgjithshme, në zonën e njohur si 9-katëshet. Makina ka qenë tip Smart, e parkuar në një rrugicë në pjesën e pasme të godinës së Prokurorisë. Tritoli ishte vendosur në pjesën e pasme të makinës, ndërsa fatmirësisht nuk ka asnjë person të lënduar. Në vendngjarjen ndodhen forca […]

Continue Reading

Prokuroria kërkon heqjen e mandatit për një tjeter deputet të PS/ Ja kush është ai.

Prokuroria ka kerkuar sot heqjen e mandatit per deputetin socialist Vladimir Kosta. Kerkesa eshte dorezuar ne KQZ thane burimet per Opinion.al . Sipas tyre Kosta ka fshehur nje denim per arme pa leje. Hetimet jane bere ne baze te ligjit te dekreminalizimit, ne rrjetet e te cilit kane rene edhe tre deputete te tjere te […]

Continue Reading

Fillojnë hetimet për drejtorin e Albpetrol, Endri Puka

Drejtori i kompanisë publike Albpetrol Endri Puka është zyrtarisht nën hetim nga Prokuroria e Tiranës. Puka është paraqitur në prokurori më datën 19 Prill, ndërsa prokurori i çështjes i ka komunikuar zyrtarisht veprën për të cilën dyshohet ai: Konkurrencë të paligjshme nëpërmjet dhunës. Puka nuk ka pranuar të japë shpjegime përpara prokurorit, ai është përgjigjur […]

Continue Reading

Reagon deputeti Peza: Hetimi si gazetar dhe jo si politikan, një precedent i rrezikshëm!

Në lidhje me një informacion të publikuar sot në media mbi personin tim, dua të sqaroj se hetimi i Prokurorisë së Përgjithshme është duke u zhvilluar jo kundrejt deputetit Alfred Peza, por për gazetarin Alfred Peza. Pse? Sepse është duke u hetuar vetëm pasuria për periudhën kur unë kam punuar si gazetar. Tashmë edhe nga […]

Continue Reading

Prokuroria sekuestron pasuritë e deputetit, Alfred Peza

Gjykata për Krime të Rënda ka vendosur sekuestro preventive ndaj aksioneve, në masën 1 %, me vlerë rreth 113 milionë lekë të reja, të regjistruara në emër të shtetases Mirela Ndini, bashkëshorte e deputetit Alfred Peza, në bankën “Credins” sh.a, në kuadër të hetimit të nisur ndaj tyre nga Prokuroria e Përgjithshme për veprat penale; […]

Continue Reading