Hajdari merret në mbrojtje nga Ruçi/ Gardist personal

Kryetarja e grupit parlamentar demokrat në parlament Rudina Hajdari është marrë në mbrojtje pas denoncimit të saj në Kuvend para 3 ditësh se është kërcënuar me jetë. Mësohet se Garda e Republikës ka marrë në mbrojtje bashkëkryetaren e Komisionit të Reformës Zgjedhore. Ajo do të shoqërohet nga një gardist. Përpara deputetëve, Hajdari deklaroi se është […]

Continue Reading

Kërcënohet me jetë Kryetari i KQZ-së dhe familja e tij

Kërcënohet me jetë kryetari i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Klement Zguri dhe familja e tij. Pas mbledhjes ku anëtarët e KQZ-së u përplasën dje ashpër për hapjen e kutive të 30 qershorit, mësohet se kryetari i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Klement Zguri, rreth 30 minuta pas mbledhjes ka marrë kërcënime me jetë për të dhe […]

Continue Reading

Pjesëtar i “grupit të zjarrit”, më 21 janar që Rama e kandidon për kryebashkie.

Emri i zgjedhur nga Kryesia e PS-së, për garën vendore të 30 qershorit në Bashkinë e Matit, ka qenë shumë i lakuar, që nga koha kur u emërua në Partinë Socialiste. Agron Malaj, komandant seksioni i Njësisë Speciale të Gardës së Republikës në protestën e 21 Janarit ishte një ndër 10 oficerët e shkarkuar nga […]

Continue Reading

Garda i heq mbrojtjen Berishës. Berisha: Mua më mbron populli, nuk ua kam frikën.

Garda e Republikes, ka vendosur që të heqë mbrojtjen ish kreut të qeverisë, Sali Berisha. Ky është një vendim hakmarrës i qyqarëve në krye të pushtetit që mendojnë se mbrojtja e Berishës është në duart e Gardës. Berishën sot e mbron i gjithë populli dhe kemi të bëjmë me një veprim qesharak të një frikacaku […]

Continue Reading

Tragjike/ Një punonjës i Gardës së Republikës ka vrarë me armën e shërbimit bashkëshorten e tij 36-vjeçare

Një punonjës i Gardës së Republikës ka vrarë me armën e shërbimit bashkëshorten e tij 36-vjeçare Ervilma Seferi. Ngjarja ka ndodhur mëngjesin e sotëm në banesën e çiftit në Allias, ndërsa punonjësi i gardës Alket Arapaj është arrestuar nga policia pas vrasjes. Nuk dihen ende shkaqet dhe motivet që e kanë shtyrë 44-vjeçarin të vrasë […]

Continue Reading

Vokshi: Veliaj uzurpoi Kuvendin, padi penale ndaj Gardës

Kryetarja e Komisionit të medias, deputetja demokrate Albana Vokshi ka reaguar pas situatës që u krijuar sot në Kuvend me praninë e kryetarit të Bashkisë së Tiranës Erion Veliaj. Vokshi tha se ajo ishte një tentativë për t’i mbyllur gojën opozitës. Vokshi dënoi mosreagimin e kryetarit të Kuvendit Gramoz Ruçi pas thirrjeve të saj, ndërsa […]

Continue Reading

E fundit: Deputetët e PD bllokojnë kuvendin/ Lironi Kuksianët

Pas nisjes së seancës së kuvendit deputetët e opozitës kanë hyrë në sallë pasi kanë filluar punimet. Ndërkohë që në duar mbanin pankarta ku kërkohej liri për kuksianët të cilët janë të arrestuar me një vendim të gjykatës së Kukësit pas protestës në Rrugen e kombit. Pas ketij bllokimi, kryetari kuvendi Ruci ka kerkuar pushim […]

Continue Reading

Vettingu pyet policët e thjeshtë a keni qënë para 90-ës bashkpuntor i sigurimit? Cilin kanë ministër policët?

Në procesin e vlerësimit, punonjësit e Policisë së Shtetit apo Gardës së Republikës do të duhet të plotësojnë disa formularë deklarimit që lidhen me pasurinë e figurën e tyre e nga ana tjetër duhet t’u japin përgjigje edhe disa pyetjeve. Më poshtë lista e pyetjeve dhe formularët që duhet të plotësojnë ata në kuadër të procesit […]

Continue Reading

Fatmir Xhafaj fillon vettingun në radhët e Policisë së Shtetit, Gardës së Republikës dhe SHÇBA

Siç ishte lajmëruar më herët, Ministri Xhafaj ka firmosur nisjen e punës për ngritjen e strukturave që do të përgatisin procesin e verifikimit të pastërtisë së figurës, integritetit dhe aftësive profesionale të punonjësve të Policisë, Gardës dhe SHÇBA-së. Në urdhër parashikohet ngritja e grupit të punës, i cili kryesohet nga zv.ministri i Brendshëm dhe do […]

Continue Reading