‘Ne, deputetët e komunizimit flisnim ‘në emër të popullit’, si privilegj, kishim sediljen e parë në autobus dhe…

Memorie.al publikon dëshmitë e rralla të Pjetër Gjonit, ish – Kryetarit të Komitetit Ekzekutiv të qytetit të Laçit dhe deputetit të Kuvendit Popullor në disa legjislatura, i cili kujtonte periudhën e “zgjedhjeve” për në Kuvendin Popullor të Republikës Popullore Socialiste të Shqipërisë, duke folur për rrethin e Krujës ku ai shërbeu për vite me radhë […]

Vazhdo të lexosh

Përgjimi i dytë i Bild: Avdylaj vendos për kandidatët në listën e PS

Gazeta më e madhe në Europë, gjermania Bild, ka nisur të botojë përgjimet e dosjes 339, të cilat sjellin një panoramë të frikshme ku zyrtarët socialistë i nënshtrohen kreut të një grupi kriminal. “Gjashtë përgjimet që pasojnë janë pjesë e një dosje zyrtare të mbikëqyrjes gjyqësore të një hetimi kriminal me numër 339/1, të zyrës […]

Vazhdo të lexosh

Kryemadhi letër KQZ: Qytetarët shqiptarë kanë votuar për partitë politike, jo për individët

Levizja Socialiste për Integrim i ka dërguar një shkresë gjatë ditës së sotme Komisionit Qëndror të Zgjedhjeve ku i shpjegon edhe vendimin e marrë nga organet drejtuese të partisë në lidhje me listat e deputetëve dhe mandatet. “Çdo individ i listave shumë emërore të LSI që pranon mandatin e deputeteit nuk përfaqëson as formalisht as […]

Vazhdo të lexosh

HIQEN NGA FAQJA ZYRTARE E KUVENDIT FOTOT DHE EMRAT DEPUTETËVE TË OPOZITËS

Kuvendi ka shpallur vakancat, ndërsa Komisioni Qendror i Zgjedhjeve vijon me procedurat pasuese. Ndërkohë, përveçse shpalli vakancat në mënyrë që të plotësohen vendet e lëna bosh nga ‘lista në pritje’, Kuvendi në faqen zyrtare ka marrë edhe vendimin final. Shihet se në faqe janë hequr fotot e deputetëve të opozitës. Ndërsa nuk janë hequr deputetët […]

Vazhdo të lexosh

Përkrahje e madhe popullore në rrjetet sociale për djegien e mandatave nga opozita.

Deklarata e Kryetarit të PD, Basha për djegien e mandateve ka sjellë një konsensus të madh popullor në rrjetet sociale. Ajo që shikohet është një mbështetje e madhe në opinionin publik për propozimin e Kryetarit të PD, Basha. Në opinionet e tyre qytetarët shprehen se opozita duhet të bashkohet me popullin dhe të braktisë Parlamentin […]

Vazhdo të lexosh

Denoncon deputeti:Veliaj më kërkon dhurata 5 milionë euroshe për një leje ndërtimi!

Deputeti i LDK-së në Kuvendin e Kosovës, njëkohësisht edhe biznesmen, Ramiz Kelmendi, ka ngritur akuza të forta ndaj kryebashkiakut të Tiranës Erion Veliaj, lidhur me dhënien e lejeve të ndërtimit.Kelmendi përmes një letre të hapur tregon se ka blerë një truall në Tiranë për ndërtim dhe nga kryebashkiaku Veliaj i ishte premtuar fillimisht mbështetje maksimale.Kelmendi […]

Vazhdo të lexosh

Drejtues të PD mbështesin banorët e Gramshit në mbrojtjen e Kanionit të Holtës. VIDEO+FOTO

Deputeti demokrat Endri Hasa ka shprendarë një shenim në faqen e tij në facebook ku publikon edhe lajmin se përfaqësus të PD u janë bashkuar banorëve  të Gramshit në mbrojtje të kanionit të Holtës. “Qytetarët e Gramshit dhe mbarë Shqipërisë nuk do ta lejojnë që shkatërrimi të vazhdojë”, shkruan ai. Ja postimi i tij i plotë […]

Vazhdo të lexosh

VIDEO/ Deputetët e PD gjithë natën në ambientet e fakultetit në mbështetje të studentëve.

Tek fakulteti jurdik kanë shkuar përfaqësues të opozitës për tu qëndruar pranë studentëve dhe për të evituar dhunën e polcisë. Policia tentoi pas mesnates per te nxjerre studentet nga ngujimi tek Fakulteti i Drejtesise. Deputetet Gent Strazimiri, Albana Vokshi, Flamur Noka, Endri Hasa, Ervin Salianji, Klevis Balliu dhe Gazment Bardhi shkuan ne vendngjarje. Ata qendruan […]

Vazhdo të lexosh