Zgjedhjet/ Nga 1500, sot 6300 punonjës në bashkinë e Tiranës!

Në vitin 2018 numri total i punonjësve në pushtetin vendor arriti në 33 500 persona nga të cilët rreth 18% ose 6309 punonjës ndodhen në Bashkinë e Tiranës, sipas të dhënave nga Ministria e Financave të cituara në një raport të posaçëm nga Shoqata e Bashkive tëShqipërisë. Pas Reformës Territoriale në verën e vitit 2015 numri i punonjësve në Bashkinë e Tiranës i kaloi të 1500 punonjësit […]

Continue Reading

Pas vendimit unanim të PD, reagon Braçe: Vetëdjegia buron nga dëshpërimi i madh!

Pas vendimit unanim të PD-së, ka ardhur edhe reagimi i parë nga qeveria e Edi Ramës. Zv/kryeministri Erion Braçe ka reaguar me një postim në Instagram, ku sipas tij arsyeja e këtij vendimi nga opozita është marrë për shkak të Reformës në Drejtësi. Ja çfarë shkruan Erion Braçe: Arsye e forte apo jo?! Vetëdjegia buron […]

Continue Reading

Dajti dhe Shullazi, KLGJ-ja dhe KLP-ja zyrtare e Edi Ramës

Nga Basir Çollaku. Të bëfsha Reformën në drejtësi. Kjo e para fjali të vjen ndër mend, pas vendimit të Gjykatës për Dritan Dajtin me 25 vite burg. Turpi(Trupi) gjykues i Dritan Dajtit kishte kryetar Fuat Vjerdhën, anëtarë Lindita Hoxha, Aleks Nikolli, Petrit Aliaj, Skender Damini . Këto janë pesë gjyqtarë të Apeleve Shkodër dhe Vlorë, […]

Continue Reading

Kryemadhi paralajmëron Ramën: Reformës nuk do t’i shpëtojnë as peshqit e mëdhenj

Kryetarja e LSI, ka reaguar pas mbrojtjes publike që Kryeministri Edi Rama i bëri ish-ministrit të tij Saimir Tahiri. Kryemadhi deklaroi se ‘i frikësuari i drejtësisë Edi Rama doli sot të mbrojë por edhe të shesë sipas interesit bashkëpunëtorin e tij në kriminalizimin e politikës Saimir Tahirin”, duke i kujtuar se Reformës në Drejtësi nuk do […]

Continue Reading

Basha/ Edhe këtë javë do të merremi me reformën zgjedhore.

Lulzim Basha ka folur për mediat pas mbledhjes së grupit parlamentar, që siç e tha edhe vetë, ka zgjatur pasi janë marrë vendime të rëndësishme. Gjatë fjalës së tij, Basha u shpreh se nuk do të ketë më përsëritje të veprimeve të Gramoz Ruçit me urdhër të Edi Ramës, pasi fjala e lirë nuk mund […]

Continue Reading

Basha – Ruçit: Mblidh konferencën e kryetarëve ose bllokojmë Kuvendin. Video

Lulzim Basha ka kërkuar mbledhjen e Konferencës së Kryetarëve për debatin për Reformën Zgjedhore ose, tha , “je përgjegjës për një bllokim total të punimeve të Kuvendit.” Basha u shpreh kundër vendimit të Kuvendit, me votat e mazhorancës, për të shtyrë për seancën tjetër debatin për reformën. Nga foltorja e Kuvendit, kryetari i PD-së Basha tha: […]

Continue Reading

Nga Besnik J Aliaj/ Kafshimi i Kushtetutës, rrënja dhe zgjidhja e problemit.

Me renien e komunizmit, partite politike ne Shqiperi rane dakort te hartonin nje pakete ligjore qe do te perbente shtyllat kryesore te parimeve kushtetuese per kalimin nga ekonomia e centralizuar ne ate te tregut, nga monizmi ne pluralizem, dhe krijimin e kushteve per lirite baze te nje shoqerie demokratike. Ne vitin 1994 maxhoranca e kryesuar […]

Continue Reading

Nga Arian Galdini/ Të jesh Europian në kundërshti

Nëse do te me duhej te beja nje vetedeklarim publik, me se pari une do ta rendisja veten Properendimor, me tej do te bucisja me ze te larte se jam Proamerikan, e ne vijim do ta permbyllja se jam pet nje Shqiperi plotesisht, thellesisht, drejtesisht, permbajtesisht europiane. Ngase nuk dua ti shkoj gjate dhe rende […]

Continue Reading

Braçe pas deklaratave të Metës: Nuk ndaj pushtet me Sali Berishën

Pas deklaratave të kryetarit të LSI-së Ilir Meta se duhet një qeveri besimi, ka reaguar deputeti i Partisë Socialiste, Erjon Braçe. Në një mesazh në faqen e tij në ‘Facebook’, Braçe pohon se nuk e ndan pushtetin me ish-kryeministrin Sali Berisha, as në tavolinë dhe as me zgjedhje. Postimi i Braçes në facebook:  Une nuk […]

Continue Reading

Deputetja e LSI-së: Duhet të dalim të vetëm në zgjedhje

Deputetja e Lëvizjes Socialiste për Integrim Silva Caka në një intervistë në “45 minuta” është shprehur se një presidente grua do të ishte më e përshtatshme për të zëvëndësuar presidentin aktual, pavarësisht nga cila forcë politike vjen. Por deputetja e LSI ka reaguar edhe në lidhje me zgjedhjet dhe koalicioni më PS duke deklaruar se […]

Continue Reading

Manjani: Emergjente është ndërhyrja në Kodin Zgjedhor, për të ndryshuar formulën e përllogaritjes së votave.

Në një status në Facebook, Manjani thotë se më emergjente është ndërhyrja në Kodin Zgjedhor, për të ndryshuar formulën e përllogaritjes së votave. Sipas Manjanit, ky shqetësim është më i rëndësishëm edhe se sa qeveria teknike apo zgjedhja e Presidentit të Republikës. Analiza e Ylli Manjanit: Mbi krizën politike aktuale. Nuk ka asnjë dyshim që […]

Continue Reading

NewEurope: Kjo Reformë i jep Ramës pushtet mbi gjyqësorin. BE e pranon?!

Nga Beata Stur Saga e Vettingut në Shqipëri, në kontradiktë me parimet themelore të demokracisë dhe ndarjes së pushteteve. Legjislacioni kontradiktor i verifikimit të gjyqtarëve dhe prokurorëve për korrupsion të mundshëm ka ndezur debate e grindje në Shqipëri. Ndërsa qeveria thotë se vettingu do të hapë rrugën e Shqipërisë për bisedimet e anëtarësimit me Bashkimin […]

Continue Reading

Nga Arian Galdini: Rilindja ble vetëm kohën dhe votat, gjithçka tjetër e plaçkit!

Në mes të fushatës për zgjedhjet e qershorit 2013, kam shkruar për gazetën Panorama një analizë timen të titulluar “Kundër Rotacionit”. Pikërisht ndërsa jemi sot në këtë situatë të fundmandatit të rotacionit që ndodhi, përkundër dëshirës sime, u rikthehem të njëjtave argumenta se përse kisha të drejtë kur e kundërshtoja që në koncept e gjenezë […]

Continue Reading

Kryemadhi sulmon Taulant Ballën nga Librazhdi : Këtu s’ka ujë, boll me pseudo-reforma!

Monika Kryemadhi ka folur troç gjatë një takimi me banorët e Rrajcës, në Librazhd. Në zonën ku është votuar Taulant Balla si deputet, Kryemadhi ka gjetur një gjendje të mjerueshme. Ajo ka folur për mungesën e nevojave bazë të banorëve siç është uji, ndërkohë që ka sulmuar propagandën e qeverisë duke i quajtur pseudo-reforma ato ne […]

Continue Reading

Berisha sulmon Vlahutin-in. Po destabilizon vendin, reformën e bëre me Sorosin

Ish-kryeministri Sali Berisha ka mbajtur një fjalim nga çadran e protestës, ku është mbledhur grupi parlamentar i PD. Ai sulmoi hapur ambasadorët Lu dhe Vlahutin që sipas tij janë rreshtuar krahë Edi Ramës. Ai tha se me qëndrimet për reformën në drejtësi po shtyjnë Shqipërinë drejt destabilizimit. “I thashë ambasadores Vlahutin ‘Ti me këto deklarata con […]

Continue Reading

Blushi: Ministrat u hoqën si taksë për koalicionin me Ilir Metën, kaq e thjeshtë paguhet një taksë te Meta, nuk është një parti mbi Shqipërinë

Ben Blushi nuk ka nguruar sot të tregohet cinik me ish kolegët e tij të deridjeshëm duke i quajtur si njerëz pa dinjitet që nuk mbrojnë dot punën e tyre pasi Edi Rama i shiti në tregun e Koalicionit. Blushi e ka shpjeguar heqjen e Saimir tahirit dhe tre ministrave të tjerë me versionin e […]

Continue Reading

Shpërthen Baton Haxhiu ndaj Ramës: Hiqe nga qeverisja atë helm, hiqe Ilir Metën

Analisti nga Prishtina, por me pasaportë shqiptare Baton Haxhiu është hedhur në mbrojtje të Saimir Tahirit, ndërsa këshillon kreun e socialistëve Edi Rama që të largojë nga qeverisja Ilir Metës, sepse ai është helmi i anëtarëve të PS-së. Më poshtë Haxhiu ka edhe disa këshilla të tjera për Edi Ramën. Në Shqipëri, sulmi i të […]

Continue Reading

Nga Bledi Kasmi: Jemi vetëm 20 metra larg

“Zoti Basha si e komentoni që zonja Mogerini nuk ka në axhendë një takim me ju?” ishte pyetja këmbëngulëse e gazetarit Fevziu për kryetarin e opozitës në mbrëmjen e së enjtes, vetëm pak orë pasi përfaqësuesja e lartë e BE për Çështjet e Jashtme dhe Politikat e Sigurisë të mbërrinte në Tiranë. Ndërsa Basha mundohej […]

Continue Reading