Italia sërish pa qeveri

Pas dështimit të përpjekjes për të formuar qeverinë e re në Itali, kreu i lëvizjes populiste Pesë Yje kërkoi shkarkimin e presidentit Sergio Mattarella. Kreu i lëvizjes Pesë Yje, Luigi di Maio, tha në një intervistë televizive se do të kërkojë largimin e presidentit Mattarella bazuar në nenin 90 të Kushtetutës italiane. Pas kësaj në […]

Vazhdo të lexosh

Basha/ Protesta deri në një qeveri antimafia

Lulzim Basha ka deklaruara ditën e sotme se opozita do të nisë protestat duke kërkuar largimin e Edi Ramës nga pushteti. Deklarata e Bashës ka ardhur pas takimeve me grupin parlamentar dhe krerët e degëve të PD-së, të zhvilluara ditën e sotme. Duke folur për mediat, Basha bëri thirrje që qytetarët ti bashkohen opozitës, pasi […]

Vazhdo të lexosh

Nga Sherefedin Shehu/ Kur ne nuk bëjme zgjedhje në parti dhe në Qeveri, atëherë si mund të bëjmë në Akademi?!

Është për të ardhur keq që zgjedhjet u bënë farsë edhe në krye-institucionin e shkencës. Me sa duket edhe shkenca nuk mund të bëjë përjashtim nga farsat zgjedhore që ne bëjmë në Parti dhe në Qeveri. Me një mungesë totale përgjegjësie, Kryeministri Rama u hakërrye, jo për farsën por për mospërfilljen, dhe deklaroi se tani […]

Vazhdo të lexosh

Ngjela shpërthen nda qeverisë: ‘Rama 2’/ Mediokër dhe antiamerikanë!

Spartak Ngjela ka lëshuar një lumë akuzash kundër kryeministrit, të cilin e vendos në të njëjtën llogore me Bashën dhe Berishën, kundër reformës në drejtësi. Sipas Ngjelës “Amerikanët i ofruan Ramës katër shqiptarë të diplomuar në Amerikë, të katër mbi 40 vjeç, që punojnë në Amerikë në institucione prestigjoze, dhe ky nuk pranoi t’i bëjë pjesë […]

Vazhdo të lexosh

Financial Times: Shqipëria një narko-shtet. Opozita kërkon qeveri teknike dhe ka të drejtë

Gazeta prestigjioze Financial Times ka publikuar sot një editorial për krizën politike duke e cilësuar Shqipërinë nën qeverisjen e Ramës ‘një narko-shtet’. ‘Shqipëria është prodhuesi më i madh i kanabisit në Europë me zona të mëdha në periferi ku kultivohet kanabisi”. Editoriali i FT citon raportin e Departamentit të Shtetit sipas të cilit prodhimi i […]

Vazhdo të lexosh