Skandal tjetër i Facebook/ Publikohen 400 milionë numra telefoni

Facebook është përfshirë në një skandal tjetër në lidhje me të dhënat privatë të përdoruesve të tij. Këtë radhë kompania ka pësuar ‘rrjedhje’ të 400 milionë numrave telefoni të përdoruesve të platformës më të madhe sociale. Të dhënat janë përhapur në një server online dhe përbëhen nga 133 milionë llogari të përdoruesve në SHBA, 50 […]

Vazhdo të lexosh

Vjen shërbim i ri i Facebook

Facebook ka ndërtuar një tipar të ri që duket më shumë si aplikacion takimesh, si Tinderand Bumble. Rrjeti social ka filluar t’u kërkojë përdoruesve nëse do të donin të takoheshin me disa miq, përcjell albeu.com. Nëse të dy i përgjigjeni pozitivisht, do të lidheni dhe Facebook do t’ju inkurajojë të hapni një bisedë në Messenger. Nëse secili prej jush zgjedh opsionin Pa Falënderim, nuk do […]

Vazhdo të lexosh

PD dënon shkarkimin nga puna për shkak të një statusi në Facebook të dy gazetarëve Shkodranë

Partia Demokratike denon shkarkimin nga puna të gazetarëve Simon Shkreli dhe Eliona Shkreli, nga pronari i televionit Channel 1 në Shkodër, Agron Cela, që është deputeti i Ilir Metës dhe një prej oligarkëve të mazhorancës, për shkak të një statusi në Facebook të gazetarit ku ai shprehte pakënaqësinë për zgjedhjen e Metës president. Kjo është […]

Vazhdo të lexosh

A është Facebook shtëpia e psikopatëve?

Eshtë e vërtetë për internetin, dhe këtë po mësojmë; jo vetëm nga Facebook Live, por nga media sociale në përgjithësi. Duket sikur Interneti mban një pasqyrë për natyrën njerëzore. Shumë prej atyre që shohim të reflektohen janë banale dhe të parashikueshme, por disa prej gjërave që na thotë për veten tonë janë ashtu si vrasja […]

Vazhdo të lexosh

Shqiptarët, rezultojnë të jenë ndër përdoruesit më të lartë të facebook në rajon dhe Evropë

Sipas Internet Word Stat, që publikon të dhëna për përdorimin e internetit, në Shqipëri janë rreth 1.4 milionë përdorues të facebook. Për një popullsi prej rreth 2.8 milionë banorë, norma e penetrimit të facebook është gati 50%, çka do të thotë se gjysma e njerëzve në Shqipëri janë përdorues të rrjetit social më të madh […]

Vazhdo të lexosh

Ramës i sulen të gjitha mediat Italiane në lidhje me skandalin e zhkudjes së tonelatave helme të rrezikshme

Edi Rama në qendër të superskandalit të groposjes së mbi 30 mijë tonelatave helme të rrezikshme në Shqipëri!”, shkruan ish-kryeministri Sali Berisha. Sipas tij, “superskandali i mbi 1300 konteinerëve me helme të rrezikshme të nisur për Maqedoni, por që u “zhduken”në Shqipëri, ka mbushur dje dhe sot faqet dhe ekranet televizive të Italisë”. “Kështu Rai […]

Vazhdo të lexosh

Mësohet emri i drejtoreshës që pagoi gjobën 10 mijë euro të Fiks-it

Mësohet emri i drejtoreshës që ish-Kryeministri Sali Berisha denoncoi sonte në Facebook. Bëhet fjalë për Bukurie Tali, me profesion mësuesë matematike por dhe e emeruar drejtoreshë në gjimnazin e Fushë Krujës deri në muajin janar ku u shkarkua që ti shpëtonte skandalit. Ajo mbahej si mësuese shumë e mirë, por dhe shumë materialiste që kërkonte […]

Vazhdo të lexosh