KLGJ kualifikon për në Gjykatë të Lartë, baxhanakun e Ben Blushit

Këshilli i Lartë Gjyqësor ka vendosur të nis verifikimin kushteve ligjore për tre kandidatë për anëtarë të Gjykatës së Lartë. Mësohet se tre emrat e përzgjedhur janë Ilir Panda, Ervin Pupe dhe Sokol Sadushi. “Shqyrtimi i projektvendimeve të përgatitura nga Komisioni i  Zhvillimit të Karrierës: 1- “Për verifikimin e kushteve dhe kritereve ligjore për emërimin […]

Vazhdo të lexosh

Zgjohet Ben Blushi dhe sulmon sërish Ramën/ Shqipëria ka hyrë në një fazë depresive 6 vitet e fundit

Në ditët e sotme, rëndom ngrihen pyetje të tilla, që lidhen njëkohësisht me raportet e “nëndheshme” mes politikës dhe medias dhe besueshmërisë së kësaj të fundit. Këtë raport të ndërlikuar merr në analizë Prof.asoc. Dr. Belina Budina. Në intervistën me Ben Blushi, drejtor i TCH, e botuar sot në Panorama (por çuditërisht ka mbetur veç […]

Vazhdo të lexosh

Fatos Lubonja/ Alarm, qëndrat tregtare po ndërtohen me lekët e Drogës

Lexova para disa ditësh një lajm që buron nga revista  ekonomike “Monitor”, e cila, duke iu referuar agjencisë ndërkombëtare të real estate “Collier International”, zbulon se Shqipëria paska 235 m² sipërfaqe qendrash tregtare për çdo 1000 banorë, çka tejkalon edhe vende si Gjermania, Franca, Italia Spanja (lexo poshte lapsi.al). Duke u nisur nga kjo e […]

Vazhdo të lexosh

Ruçi kundër Ramës. A thua kërkon të hakmerret për shkarkimin e Tahirit nga Tepelena?

Pas shkarkimit të  Saimir Tahirit nga ministër i brendshëm  në selinë rozë nuk janë kaq qetë punët siç mundohen ti pasqyrojnë në publik. Praktikisht Edi Rama ndodhet nën një sulm total nga grupi i Saimir Tahirit dhe Gramoz Ruçit, të cilët praktikisht kanë punuar dhe vazhdojnë të jenë kundër koalicionit me LSI e Metës. Saimir […]

Vazhdo të lexosh

Blushi: Ministrat u hoqën si taksë për koalicionin me Ilir Metën, kaq e thjeshtë paguhet një taksë te Meta, nuk është një parti mbi Shqipërinë

Ben Blushi nuk ka nguruar sot të tregohet cinik me ish kolegët e tij të deridjeshëm duke i quajtur si njerëz pa dinjitet që nuk mbrojnë dot punën e tyre pasi Edi Rama i shiti në tregun e Koalicionit. Blushi e ka shpjeguar heqjen e Saimir tahirit dhe tre ministrave të tjerë me versionin e […]

Vazhdo të lexosh

Blushi: Po vjen destabilitet i rrezikshëm

Tashmë është zyrtare: Koalicioni i partive opozitare nuk do të marrë pjesë në zgjedhjet e 18 qershorit, nëse nuk arrihet një marrëveshje politike për qeveri teknike. Në një letë dërguar Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, 26 parti opozitare deklarojnë se kanë vendosur të bojkotojnë zgjedhjet deri në plotësimin e kushteve. Një qëndrim i tillë i opozitës […]

Vazhdo të lexosh

Blushi-Ramë-s: O Kinez.

Statusi i deputetit Ben Blushi: SPIKERI I RADIO KRYEMINISTRISË I paafti thotë se fajin për vjedhjen e bankave e kanë bankat, fajin për ilacet e skaduara e kanë të sëmurët, fajin për cilësinë e dobët të shkollave e kanë prindërit, fajin për korrupsionin e notave e kanë nxënësit, fajin për hashashin e kanë duhanxhinjtë, fajin […]

Vazhdo të lexosh