Nga Fatmir Ali Guda/ “Rilindja” hap kariera abuzive mermeri në zëmër të Parkut Kombëtar Pyjor të Leskovikut dhe Kolonjës.

Harresa dhe përbuzja do të ishte më e pakta që pushteti i “rilindjes” do t’i rezervonte Leskovikut dhe Kolonjës. Sepse përveç papunësisë dhe varfërisë të ulur këmbëkryq aty, një babëzi e pashterur po spikat tanimë në plan të parë, teksa konstaton me keqardhje që një grusht njezish të lidhur me pushtetin, sapo kanë nisur një […]

Vazhdo të lexosh

Çollaku/ Kur qeverisin Tutkunët…

Liberalizimi i vizave me SHBA eshte i mundshem. Padija ose paaftesia nuk eshte argument. Demenca diplomatike e rilindjes dhe propaganda bajate nga media firmato sot kapi nje rekord te ri. Mjerim i madh qe edhe pas 6 viteve ne qeverisje nuk kane kuptuar e as zbuluar se liberalizimi i vizave me SHBA (visa waiver program) […]

Vazhdo të lexosh

Rrokaj: Ky mot i keq e bëri zhul fasadën rilindase

Shezai Rrokaj, Deputeti i LSI-së, përmes një statusi në rrjetin social facebook, shkruan se ky mot i keq, bëri zhul fasadën rilindase. ”Mungesa e shtetit e bëri shoqërinë tollovi ndërtimesh informale në zona të rrezikshme për jetën e banorëve. Hidrovoret, kanalet kulluese, rrugët nën nivelin e sipërfaqes, stacionet e shpërndarjes së energjisë që përmbyten, mungesa […]

Vazhdo të lexosh

Edi Rama kthen plehrat sërish në parlament

Në programin e punimeve të Kuvendit, të periudhës 18 shtator-13 tetor 2017, një nga ligjet që do të kthehen për t’u votuar është edhe ai i “menaxhimit të integruar të mbetjeve”. Rama tentoi ta kalonte këtë ligj edhe tetorin e kaluar, por pa sukses. Në vazhdën e protestave të opozitës dhe revoltës së ambientalistëve, e […]

Vazhdo të lexosh

Braktiset Rilindja e Ramës/ Ja ku përfundon

Thirrjes së partisë socialiste për takim elektoral, në njësinë bashkiake numër 9-të i janë përgjigjur shumë pak qytetarë të kësaj njësie. Siç shihet edhe në foto, pjesëmarrësja e njerëzve në këtë takim është shumë e vogël. Ndryshe nga çfarë trumbetohet me të madhe se gjatë këtyre 4 viteve qeveria ka bërë shumë për Shqipërinë, janë […]

Vazhdo të lexosh

Nga Jeta Toçila/ Rilindja cullak!

E mbani mend përrallën “Rrobat e reja të mbretit” ? Mbreti vanitoz porosiste shumë rroba e nuk dinte të ndalte. Një ditë vijnë dy rrobaqepës mashtrues, të cilët i qepin një kostum imagjinar të rrallë. Oborrtarët e adhuruan këtë kostum dhe e mbështetën mbretin t’ia tregonte popullit. Mbreti doli në publik lakuriq, dhe një djalë […]

Vazhdo të lexosh

Nga Edison Ypi: King Doktori

Rrugët u bënë, por mbi rrugët nuk duhet të lëvizin morracakët, kotheret, por ata që ca pare i kanë, blerësat, konsumatorët. Deri afër fundit të viteve ’90 ishte e pabesueshme se në Shqipëri mund të funksionojnë supermarketat. Tregoheshin në atë kohë skenarë groteskë dhe tmerrues se si shqiptarët supermarketin do ta vidhnin, shkatërronin, digjnin, brenda […]

Vazhdo të lexosh