Ilaçi i ri që po vret qelizat e kancerit

Shkencëtarët kanë zhvilluar një bar të ashtuquajtur ‘Kali i Trojës’ që truket dhe vret qelizat e kancerit. Qasja e re përfshin lidhjen e një trajtimi të kimioterapisë me yndyrën, të cilat tumoret përdorin si lëndë djegëse për t’u rritur. Yndyra merret nga qelizat malinje me terapinë e vrasjes së kancerit në tërheqje. Pasi brenda një […]

Continue Reading

Ylli Manjani/ Asnjë lloj ilaçi që blihet këtu nuk bën punë!

As ilaçet bazike (paracetomol, ibuprofen, voltaren apo qetësues të tjerë). Ato më të komplikuarat jo e jo! Të njëjtat ilace të blera jashtë veprojnë menjëherë! Sa herë jam jasht shteti bëj një shopping në Farmaci. Blej çdo gjë që më del para syve dhe që mund të jepet pa recete! Por kur të mbarojnë rezervat, […]

Continue Reading

Ekzekutohen 2 të burgosur në të njëjtën ditë në Amerikë

Dy të burgosur jane ekzekutuar pasi Gjykata e Lartë hodhi poshtë apelimin  e tyre të minutës së fundit, shkruan “BBC”. Ky është hera  e parë , në 17 vjet, që në SHBA ekzekutohen 2 të burgosur në të njëjtën ditë. Jack Jones dhe Marcel Williams u dënuan me vdekje për përdhunimet dhe vrasjet e kryera […]

Continue Reading