Basha/ Shumë shpejt vizitë në SHBA

“Qëllimi i protestave tona madhështore dhe i aktit tonë të fortë politik për të djegur mandatet nuk ishte rrëzimi me dhunë i qeverisë, apo pushtet mbi viktima”. Kështu deklaron kreu i opozitës Lulzim Basha në një intervistë për gazetën “Mapo”, teksa thotë se qëllimi i protestave ishte ndërgjegjësimi kombëtar dhe ndërkombëtar mbi gjendjen e rëndë […]

Continue Reading

Shqipëria edhe në futboll kundër Amerikës. I jep votë Marokut

Ditën e sotme është bërë votimi për vendin mikëpritës të Botërorit 2026. Kandidaturat ishin Maroku dhe Amerika, ku ky i fundit arriti të merrte pëlqimin e shumicës së shteteve Propozimi nga Amerika e Veriut ka fituar me diferencë të ndjeshme votimin në Kongres, duke marrë 134 vota përballë 65 të propozimit nga shteti afrikan. Por […]

Continue Reading

Tom Doshi sfidon Amerikën/ Fakto akuzat ndaj meje për korrupsion.

Departamenti Amerikan i Shtetit publikoi shpalljen “non grata” në SHBA të deputetit Tom Doshi dhe familjes së tij. Në njoftimin e Departamentit të Shtetit bëhet e ditur se ndaj ligjvënësit të parlamentit shqiptar aplikohet shpallja i padëshirueshëm në SHBA, në bazë të informacioneve që DASH ka për përfshirjen e tij në korrupsion. Njoftimi jep në […]

Continue Reading

Ky është është autori i vrasjes së 26 besimtarëve në një kishë në një qytet të vogël Sutherlands Spings, në Shtetet e Bashkuara

Ka përfunduar tragjikisht ngjarja e djeshme në Amerikë. Devin Patrick Kelley, 26 vjeç është autori i vrasjes së 26 besimtarëve në një kishë në një qytet të vogël Sutherlands Spings, në Shtetet e Bashkuara. Mes viktimave ka edhe fëmijë të moshës 5 vjeçare dhe të tjerë të moshuar deri 72 vjeç. Autori i dyshuar u […]

Continue Reading

Tronditëse/ Makina merr përpara protestuesit. VIDEO

Një 20-vjeçar nga Ohajo në SHBA është nën akuzë për vrasje, pasi e përplasi makinën e tij me protestuesit anti-fashistë në Sharlotesvil të Virxhinias. James Alex Fields Jr. vrau një grua dhe plagosi 19 persona të tjerë. FBI-ja, Seksioni i të Drejtave Civile pranë Departamentit të Drejtësisë dhe Zyra e Prokurorit ka hapur një hetim […]

Continue Reading

Sukses me Sonoco në Amerikë : I arratisuri nga komunizmi në Shqiperi

Sot eshte 2 korriku i largimeve masive. Kalimi masive i kufirit, rrezimi i murit rrethues dhe me pase “pushtimi” i ambasadave, eksodet me anije, largimet e te gjitha formave, çuan me pase ne renien e pashmangshme te regjimit diktatorial enversite, ne fillim te viteve ’90. Shenuan, pra keshtu per her te pare ne hsitorine e […]

Continue Reading

E tmerrshme/ Shkon në mbrëmjen e maturës me arkivol/ Video

Një vajzë amerikane ka zgjedhur një mënyrë krejtësisht të pabesueshme për të arritur në mbrëmjen e maturës. Megan Flaherty i befasoi të gjithë kur si maturante arriti me një makinë mortore. I shoqëruar nga dy persona, Megan u paraqit si maturante nga arkivoli. “Më pëlqen te dukem ndryshe. E mendova një gjest trishtues, para një […]

Continue Reading

Ekzekutohen 2 të burgosur në të njëjtën ditë në Amerikë

Dy të burgosur jane ekzekutuar pasi Gjykata e Lartë hodhi poshtë apelimin  e tyre të minutës së fundit, shkruan “BBC”. Ky është hera  e parë , në 17 vjet, që në SHBA ekzekutohen 2 të burgosur në të njëjtën ditë. Jack Jones dhe Marcel Williams u dënuan me vdekje për përdhunimet dhe vrasjet e kryera […]

Continue Reading

Si nuk vdes ky Oktapod?

Gazetarët e “Breitbart News”, një agjencie lajmesh radikale në SHBA dhe që mbështet presidentin Donald Trump, i kanë shkaktuar ‘shumë dhimbje koke’ miliaderit George Soros. Investigimet e tyre ndaj rrjetit global të Sorosit kanë kontribuar në atmosferën negative të miliarderit përballë Europës. Qeveria Hungareze ka marrë një sërë masash për minimizimin e influencës së Fondacioneve […]

Continue Reading

I kushton këngë mamasë që nuk e ka më. Përlotet juria dhe publiku. Video

Në këtë video Ashly është një gocë me talent të jashtëzakonshëm që performoi në X Factor me këngën “I will always love you”, transmeton Shqiperia ime. Por brenga e saj e jetës për të cilën këndoi këtë këngë ishtë vdekja e mamasë së saj që do ta kujtojë gjithë jeten. Përformanca dhe historia e trishtë […]

Continue Reading