Nga Sokol Gjoni: Gogoli

(Motiv migjenian, përsiatje politike) Vetëm fëmijët tremben nga gogoli. Ndonëse, ai parakalon turfullueshëm rrugëve të qytetit tim, krenar në madhështinë e ligësisë së tij, i pashoq në përmasat e llahtarisë që përpiqet të shtjerë ndër mendjet e njerëzve, prapseprapë “ai” është artificialisht i frikshëm. I frikshëm për ata që e glorifikojnë figurën e tij, i […]

Vazhdo të lexosh

Nga Sokol Gjoni/ Arsimi si poligon i qitjes.

Të pohosh që gjendja në arsimin shqiptar është shumë e keqe, madje në shkallë alarmante, nuk ke thënë asgjë përtej një klisheje të mërzitshme dhe një kakofonie cingëritëse për dikasterin e arsimit, i cili përpiqet ta sfumojë përmes pompozitetit të shfaqjeve burleske të ministres. Të panoramosh realitetin e paperspektivtë në të cilin kridhet arsimi shqiptar, […]

Vazhdo të lexosh

Nga Sokol Gjoni/ OPOZITA NË SFIDËN E PËRBALLJES SË SAJ ME PUSHTETIN E KRIMIT

Përjashtimi i njëpasnjëshëm i deputetëve demokratë si dhe precedenti i mbylljes së mikrofonëve ndaj përfaqësuesve të opozitës së djathtë në foltoren e kuvendit, janë panorama më e qartë e nivelit akut në të cilën ka mbërritur demokracia shqiptare. Ky startim i kësaj legjislature me debate të ashpra dhe imponim “muskujsh” mes palëve, që rrezikon të […]

Vazhdo të lexosh

Nga Sokol Gjoni/ ‘Njolla të murrme’ mbi aureolën e Ndue Shytit.

(Konstelacion parathëniesh dhe pasthëniesh) Teksa ky 10 shtator, që do të ishte datëlindja e tij e 83-të, nuk e gjen më mes nesh “gjeniun e çiftelisë”, Ndue Shytin “Nderi i Kombit”, i cili para pak muajsh mbylli sytë përgjithmonë, duke marrë me vete pazëvendësueshmërinë në talentin dhe magjinë e lojës me instrumentin që u identifikua, […]

Vazhdo të lexosh

Nga Sokol Gjoni/Koreografi që valëvitej skenave të kalave. (Kushtuar valltarit, koreografit z. Riza Hoxha ‘Qytetar Nderi’ i bashkisë Pukë)

Sot, rreth të 70-ve, ai nuk njeh moshë, por përkundrazi, e gjen në mes të rinjve dhe të rejave duke u ndezur atyre dëshirën dhe pasionin për vallen, për motivet e bukura popullore dhe të gjuhës artistike me të cilat interpretohet kërcimi. Si gjithnjë, energjik, pasionant në debate dhe diskutime që lidhen me problematikat e […]

Vazhdo të lexosh

Nga Sokol Gjoni/ Timonieri fluturak

Pasi ia arriti të merrte i vetëm “timonin” qeverisës, përmes mekanizmave kriminalë të shitblerjes së votës dhe të deformimit masiv të vullnetit të zgjedhësve shqiptarë, kryeministri Rama në sintoni të plotë më degradencën e tij karakteriale, ka organizuar të ashtuquajturat “dëgjesa publike” si formën më të shëmtuar të cinizmit dhe butaforisë që ofron qeverisja e […]

Vazhdo të lexosh

Nga Sokol Gjoni/ Përtej 22 Korrikut.

Në përmbyllje të një dite, ku kryefjalë ishin zgjedhjet për kryetar të partisë demokratike, pikëpyetjet janë të shumta dhe duket sikur kanë marrë një rol emotiv më parësor sesa kërshëria e fituesit të kësaj gare. Mbi 100 mijë demokratë u thirrën sot për të zgjedhur drejtuesin e tyre të ardhshëm, përmes një gare paksa të […]

Vazhdo të lexosh

Nga Sokol Gjoni/ Partia Demokratike, dega Pukë e çorollepsur në zjarrminë e garës së brendshme zgjedhore

Partia Demokratike, dega Pukë e çorollepsur në zjarrminë e garës së brendshme zgjedhore, duke u përfshirë ethshëm dhe njëanshmërisht në garë, ka harruar misionin e saj politik, duke lënë tek anëtarësia shijen e braktisjes së tyre dhe nxjerrjen në dritë të pazareve dhe të interesave okulte të drejtuesve të partisë me segmente të pushtetit mavi. […]

Vazhdo të lexosh

Nga Sokol Gjoni/ Dita e heshtjes zgjedhore dhe ‘Te heshturit’ e kësaj fushate.

Si pa e kuptuar dhe si pa e ndjerë arritëm në ditën e heshtjes zgjedhore, çka presupozon përfundimin e fushatës elektorale për zgjedhjet e përgjithshme të 25 qershorit 2017. Të çorollopsur nga butaforia e shfaqur e palëve pjesëmarrëse në këtë mizanskenë zgjedhore, padyshim ajo që krijoi kontrastin e zbehtë të ngjyrave të kësaj fushate këtu […]

Vazhdo të lexosh

Nga Sokol Gjoni/ Në turin e takimeve me militantët e tyre anëkënd Shqipërisë, vërehet dukshëm zhgënjimi dhe braktisja që qytetarët shqiptarë i kanë rezervuar kësaj kllounade politike.

Kur kanë mbetur dhe 5 ditë për të shpalosur programet dhe alternativat e tyre,  subjektet politike garuese për zgjedhjet e datës 25 qershor 2017, duket se përtej aftësive teatralizuese dhe retorikës së absurdit, nuk ja kanë arritur qëllimit të afirmimit të një fushate evrponiazuese dhe civilizuese, ku në thelb, duhej të ishte qytetari shqiptar me […]

Vazhdo të lexosh