Shpërndarje e Parlamentit, Manja: Absurde, do ishte atentat ndaj Kushtetutës

Lidhur me paralajmërimin e Metës se nuk do t’i dekretojë ndryshimet në ligjin për Gjykatën Kushtetuese, Manja tha se Presidenti me një deklaratë të tillë kërkoi të eklipsonte një konferencë të jashtëzakonshme për shqiptarët duke iu referuar konferencës së donatorëve. Ai theksoi se nëse Presidenti ia kthen sërish Kuvendit, kuvendi do e rrëzojë dekretin. Manja […]

Vazhdo të lexosh

Pas thirrjes së Kuvendit për në orën 17:00, PD: sot protestë para parlamentit në orën 16.30

Partia Demokratike ka nisur përgaditjet për organizimin e një proteste gjatë ditës sotme në orën 16.30 para selisë së parlamentit në Tiranë. Pas njoftimit të kuvendit për seanacë në orën 17 opozita duket se po përgaditet që të reagojë pasi ndryshimi i ditës u konsiderua si një manovër për të mos u përballur me protestën parlamentare […]

Vazhdo të lexosh

ANDI BUSHATI: PROTESTUESIT T’I KISHIN VËNË ZJARRIN PARLAMENTIT

I ftuar në emisionin “Te paekspozuarit”, Bushati teksa komentoi protestën e djeshme të opozitës, u shpreh se protestuesit u treguan paqësore dhe sipas tij duhet t’i kishin vënë zjarrin Parlamentit. “Protestuesit t’i kishin vënë zjarrin Parlamentit, u treguan shume paqësore”, tha Bashati mes të tjerash. Ndonëse Policia e Shtetit mori dje masa të rrepta për […]

Vazhdo të lexosh

PD drejt bojktotit të Parlamentit

PD ka mbledhur grupin parlamentar. Mbledhja po zhvillohet me dyer të mbyllura, por kanë rrjedhur debatet dhe kërkesat  e deputetëve. Burime nga PD, janë shprehur se ka diskutime dhe disa deputetë kërkojnë që si hap të parë të bojkotohen punimet e Parlamentit. Berisha: Bojkot total. Nuk mund te qendrojme me ne kete parlament. Flamur Noka: Hapi […]

Vazhdo të lexosh

Sot seancë parlamentare/ Pritet të ketë diskutime të nxehta në lidhje me çështjen ‘Tahiri’.

Kuvendi do të mblidhet sërish në seancën parlamentare sot, ku pritet të ketë diskutime në lidhje me çështjen ‘Tahiri’. Mazhoranca ka vendosur që ta shtyjë sa të mundë këtë çështje, duke nxjerrë procedura të ndryshme, e duke kërkuar kohë për të marrë një vendim. Objekt i komisionit të kërkuar nga PD, do të jenë edhe ndërhyrjet […]

Vazhdo të lexosh

Arrestohet ish-ministri i Brendshëm i Maqedonisë për dhunën në parlament

Mitko Çavkov sot në mëngjes është arrestuar me urdhër të Prokurorisë Publike. Nga Ministria e Punëve të Brendshme dhe nga Prokuroria Publike Themelore më shumë informacione paralajmërojnë gjatë ditës, njofton Tetova.sot. Sipas njohurive të para, Çavkov është arrestuar lidhur me hetimin për dhunën në Kuvend të 27 prillit, kur e drejtoi shtabin operativ të MPB-së. […]

Vazhdo të lexosh

Edi Rama kthen plehrat sërish në parlament

Në programin e punimeve të Kuvendit, të periudhës 18 shtator-13 tetor 2017, një nga ligjet që do të kthehen për t’u votuar është edhe ai i “menaxhimit të integruar të mbetjeve”. Rama tentoi ta kalonte këtë ligj edhe tetorin e kaluar, por pa sukses. Në vazhdën e protestave të opozitës dhe revoltës së ambientalistëve, e […]

Vazhdo të lexosh