Vritet ai që vrau babanë

Zbardhen detaje të reja lidhur me vrasjen e mbrëmshme në ‘zemër’ të Tiranës, pranë sheshit “Wilson”. Jurgen Kurti, i njohur ndryshe edhe si menaxheri i VIP-ave mbeti i vrarë rreth orës 22.00 pranë banesës së tij, në një ekzekutim mafioz. Bëhet e ditur se në vendin e ngjarjes policia ka sekuestruar nën cilësinë e provës […]

Vazhdo të lexosh

Nga Edison Ypi: Ik nga kurvizmi

Majtas e djathtas rrugët dhe rrugicat mbajnë emra vrasësish. Po të vazhdosh të ecësh mbi këto rrugë, pas pak do çmendesh. Ik. Ik e mos u duk. Mozaiku kriminal ta mpin trurin. Nuk jetohet në këtë vend me këtë shesh e këtë simbol. Ik nga kurvizmi kriminal propagandistik, ik nga syt këmbët. Në bulevard ta […]

Vazhdo të lexosh

Nga Edison Ypi: King Doktori

Rrugët u bënë, por mbi rrugët nuk duhet të lëvizin morracakët, kotheret, por ata që ca pare i kanë, blerësat, konsumatorët. Deri afër fundit të viteve ’90 ishte e pabesueshme se në Shqipëri mund të funksionojnë supermarketat. Tregoheshin në atë kohë skenarë groteskë dhe tmerrues se si shqiptarët supermarketin do ta vidhnin, shkatërronin, digjnin, brenda […]

Vazhdo të lexosh