Sa deputetë e votuan në tërësi Ligjin 7501 “Për Tokën?! Nuk ka asnjë dokument të shkruar për këtë

Legjislatura e 12: Parlamenti i dalë pas zgjedhjeve të 31 marsit të vitit 1991 kishte gjithsej 250 deputetë. Përbërja politike në Parlament ishte: “Omonia” – Pesë deputetë Partia Socialiste – 170 deputetë Partia Demokratike – 75 deputetë 8 ditë – Periudha e diskutimeve të Ligjit të famshëm 7501 zgjati 8 ditë diskutime dhe debate në seancën e Parlamentit, e cila […]

Vazhdo të lexosh

Nga Edison Ypi: Ik nga kurvizmi

Majtas e djathtas rrugët dhe rrugicat mbajnë emra vrasësish. Po të vazhdosh të ecësh mbi këto rrugë, pas pak do çmendesh. Ik. Ik e mos u duk. Mozaiku kriminal ta mpin trurin. Nuk jetohet në këtë vend me këtë shesh e këtë simbol. Ik nga kurvizmi kriminal propagandistik, ik nga syt këmbët. Në bulevard ta […]

Vazhdo të lexosh

Meta shpërblen ish Kryetaren e Gjykatës. I vendos të bijën të parën në listën e Kukësit/ Ja emri

Përpara se të largohej nga kreu i LSI-së, Ilir Meta hodhi firmën për listat e kandidatëve për deputetë që do të garojnë në zgjedhjet e 18 qershorit. Kukësin e kryeson Selvi Beçaj, vajza e ish-kryetares së Gjykatës së Lartë Shpresa Beçaj. Kjo e fundit ishte në detyrë në kohën që në këtë gjykatë kaloi procesi […]

Vazhdo të lexosh

Kokëdhima kërcënon Ramën: Nëse nuk do të përfshijë njerëzit e tij në listat për deputetë, ai do të ndahet nga PS duke marrë me vete një pjesë të partisë.

Një nga zërat më të fortë të bashkimit të së majtës sot paralajmëron përçarjen e PS –së. Koço Kokëdhima kësaj radhe vjen  më kërcënues se kurrë dhe sipas tij “fatura” është e Ramës.  Në mesazhin e tij Kokëdhima ka qenë i qartë ndërkohë që shprehet se nëse nuk do të përfshijë njerëzit e tij në […]

Vazhdo të lexosh

E bija e Azemit në listë për deputete. Eshtë shumë pak për gjakun e Azemit.

Rudina Hajdari, e bija e liderit të Lëvizjes Stundentorë të vitit 90, dëshiron të kandidojë për deputete e PD-së në Tropojë. Në daljen e parë televizive e ftuar ekskluzive në emisionin “Debati në Channel One” të gazetarit Roland Qafoku, Rudina Hajdari tha: Tropoja është vendlidnja ime dhe nëse më propozohet për të qenë deputete atje do […]

Vazhdo të lexosh