RAMA JU SULET DEPUTETËVE TË RINJ: NUK JENI MË TË MIRË SE ATA QË DOLËN

Kryeministri Edi Rama sulmoi sërish opozitën. Këtë herë Rama nuk kurseu edhe atë që cilësohet si ‘opozita e re’ në Kuvend. Rama tha se nuk janë më të mirë se ata që kanë dalë jashtë, duke iu referuar deputetëve që dogjën mandatin. Po ashtu kryeministri theksoi edhe njëherë se nuk do të ketë marrëveshje me opozitën. […]

Continue Reading

Kjo është deputetja e re që nuk ka punuar asnjë ditë të vetme në jetën e saj.

Pas marrjes së mandatit nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, deputetja e re e Lëvizjes Socialiste për Integrim, Elda Hoti ka shkuar sot në Parlament për të bërë betimin. Ajo që bie në sy në lidhje me deputeten e re në Parlament e cila do na përfaqësojë është CV e saj.  Elda pa pikë dyshimi nuk […]

Continue Reading

Sa deputetë e votuan në tërësi Ligjin 7501 “Për Tokën?! Nuk ka asnjë dokument të shkruar për këtë

Legjislatura e 12: Parlamenti i dalë pas zgjedhjeve të 31 marsit të vitit 1991 kishte gjithsej 250 deputetë. Përbërja politike në Parlament ishte: “Omonia” – Pesë deputetë Partia Socialiste – 170 deputetë Partia Demokratike – 75 deputetë 8 ditë – Periudha e diskutimeve të Ligjit të famshëm 7501 zgjati 8 ditë diskutime dhe debate në seancën e Parlamentit, e cila […]

Continue Reading

Basha: I turpëruar që jam në Kuvendin që drejtohet nga pjesë të asaj klike kriminale

Lulzim Basha, deklaroi sot nga salla e Kuvendit se ndihej “i turpëruar” që edhe pas 70 vjetësh, ishte ende në një Kuvend që drejtohet nga pjesë të asaj klike kriminale. Ndaj, PD-ja ishte e vendosur të ndërmerrte një nismë për barbaritë e komunizimit me qëllim që ato të mos përsëriteshin më. Kujtojmë se seanca e sotme […]

Continue Reading

Nga Fatbardh Kadilli/ Ju lutem, na zhgënjeni kolegë!

Lista e kandidatëve të PD-së për zgjedhjet e 25 qershorit ka qenë më e dabatuara. Eshtë komentuar negativisht nga analistë e politikanë nga jashtë. Eshtë kritikuar me zë e nën zë nga brenda. Edhe më keq, është sulmuar nga brenda si klienteliste, si e paplotë jo përfaqsuese, jo logjike, jo fituese. Vështirë të gjesh një […]

Continue Reading

Ja se kë falenderon në mbarim të mandatit si deputete, Albina Deda Gjoci. Foto

Te nderuar miq! Sot ne diten e fundit te mandatit tim si Deputete e Parlamentit te Shqiperise kam falenderimet e mia te sinqerta te cilat do ti ndaj me ju: -Faleminderit dr.Berishes ketij simboli te pashoq te vlerave njerezore e politike kombetare. -Faleminderit PD-se shtepise fisnike me te cilen u rritem prej Dhjetorit ’90, e […]

Continue Reading

Nga Armand Maho: Sondazhet e rreme/ ja sa vota i duhen PD që të dalë forcë e parë!

Ne vitin 2013 Berisha do i propozonte Metes te dilte vetem ne zgjedhje. Si nje nuhates dhe parashikues i vjeter i zgjedhjeve, Berisha e kish nuhatur rritjen e LSI brenda koalicionit qeveritar. Ne rast se dilnin bashke si sdo mund te siguronte numrin e nevojshem te votave per te formuar qeverine. Dhe ashtu ndodhi … […]

Continue Reading

Ja cilët janë deputetë më të varfër të Parlamentit.

Burimi kryesor i të ardhurave të disa ligjvënësve shqiptarë janë paga, dietat, pagesat për telefonin dhe udhëtimet, që burojnë nga statusi i deputetit. Nëse për disa deputetë, paga si ligjvënës zë një peshë të papërfillshme në të ardhurat e përgjithshme vjetore, për shumë kolegë të tyre, paga që buron nga puna në Parlament përbën të ardhurat […]

Continue Reading

Rama kundër Ramës/ E papranueshme fyerja që bëre ndaj Voltana Ademit, duhet respektuar

Nënkryetari i LSI-së Luan Rama ka kritikuar fyerjen e Kryeministrit Rama ndaj kryebashkiakes së Shkodrës Voltana Ademi. Gjatë një emisionin “Debati në Channel One” të Roland Qafokut, Luan Rama tha se: nuk mund të fyesh një zonjë, që është zgjedhur me shumicat e votave të qytetarëve shkodranë dhe që më herët ka qenë deputete. “Qasja […]

Continue Reading

Meta shpërblen ish Kryetaren e Gjykatës. I vendos të bijën të parën në listën e Kukësit/ Ja emri

Përpara se të largohej nga kreu i LSI-së, Ilir Meta hodhi firmën për listat e kandidatëve për deputetë që do të garojnë në zgjedhjet e 18 qershorit. Kukësin e kryeson Selvi Beçaj, vajza e ish-kryetares së Gjykatës së Lartë Shpresa Beçaj. Kjo e fundit ishte në detyrë në kohën që në këtë gjykatë kaloi procesi […]

Continue Reading

Kokëdhima kërcënon Ramën: Nëse nuk do të përfshijë njerëzit e tij në listat për deputetë, ai do të ndahet nga PS duke marrë me vete një pjesë të partisë.

Një nga zërat më të fortë të bashkimit të së majtës sot paralajmëron përçarjen e PS –së. Koço Kokëdhima kësaj radhe vjen  më kërcënues se kurrë dhe sipas tij “fatura” është e Ramës.  Në mesazhin e tij Kokëdhima ka qenë i qartë ndërkohë që shprehet se nëse nuk do të përfshijë njerëzit e tij në […]

Continue Reading

Nga Serjan Cacaj: Xhiliola Lamaj, një deputuese e sukseseshme dhe gjithë vitalitet në letërsit.

Para se ti drejtoj asaj disa pyetje modeste mbi jeten dhe aktivitetin e saj, une dua te shpreh ne disa rreshta konsideratat e mija per te. Ne qytetin tone bregdetar me shume resuse natyrore per ti çfrytezuar, por jo po aq dhe ambjente brenda qytetit qe te te orfojne mundesi pushimi, edukimi dhe argetimi, ekziston […]

Continue Reading

Nga Rexhep Shahu: Deputeët e PD që paguhen me rrogë të mirë, nuk kanë kohë mjaftueshem të qëndrojne në cadrën e protestës

Deputetet e PD qe paguhen me rroge te mire, nuk kane kohe mjaftueshem te qendrojne ne cadren e protestes, jane te zene me hallet e kombit, ndonjehere u vjen edhe ngapak turp qe te rrine aty me ata njerez aty ne cader, njerez qe shpesh nuk kane leke as per nje kafe 70 lekeshe aty […]

Continue Reading

E bija e Azemit në listë për deputete. Eshtë shumë pak për gjakun e Azemit.

Rudina Hajdari, e bija e liderit të Lëvizjes Stundentorë të vitit 90, dëshiron të kandidojë për deputete e PD-së në Tropojë. Në daljen e parë televizive e ftuar ekskluzive në emisionin “Debati në Channel One” të gazetarit Roland Qafoku, Rudina Hajdari tha: Tropoja është vendlidnja ime dhe nëse më propozohet për të qenë deputete atje do […]

Continue Reading