Shahini i përgjigjet Metës dhe PD:Rënia e numrit të nxënësve trend rajonal

Ministrja e Arsimit Besa Shahini i është përgijgjur deklaratave të presidentit Meta dhe Partisë Demokratike mbi rënien e numrit të nxënësve në arsimin parauniversitar. Presidenti Meta në një status të postuar në Facebook, ditën e sotme se shpopullimi i disa zonave në shqipëri po ndikon në uljen e numrit të nxënësve. Shahini tha në deklaratën […]

Vazhdo të lexosh

Dhunohen nxënësit që protestuan kundër transferimit të paligjshëm të mësueses së tyre Fatbardha Miftari

  Nxënësit e shkollës së mesme “Said Najdeni” në Dibër, janë dhunuar verbalisht dhe janë kërcënuar teksa kanë protestuar kundër transferimit të paligjshëm të mësueses së tyre Fatbardha Miftari. Roja i shkollës me urdhër të Drejtorisë, ka tentuar të godasë nxënësit. Mësuesja e shkollës detyrohet, pa dëshirën e saj të japë mësim në fshatin Mustafë […]

Vazhdo të lexosh

Rama:Do heqim celularët në shkolla për mësuesit dhe nxënësit. VIDEO

Kryeministri Rama, ka dalë në një konferencë për shtyp, ku po shpalos programin e qeverisë për të rritur sigurinë e fëmijëve në shkolla.  ”Për vendime të rëndësishme të marra sot në mbledhjen e Keshillit të Ministrave për mbështetjen e familjes, sigurinë e rregullin në shkolla dhe përshkallëzimin e luftës kundër krimit”,-shkruan Rama në rrjete sociale.

Vazhdo të lexosh

Nga Antonela Zotkaj: Të ulet pesha e çantave e të rëndohet ngarkesa mësimore e nxënësve!

Një orë mësimi 90 minuta,një orë ku nxënësi ka kohë të dëgjojë spjegimin,të bëj detyrat,të shof nga dera nga dritarja, të flejë po deshi. 90 minuta mënyrë e persosur për të humbur atraktivitetin e një nxënësi. Ora mësimore do jetë pa ritëm,pa përqëndrim pa interes. Është jashtë cdo standarti mënyra e marrjes së nje vendimi […]

Vazhdo të lexosh