Mësoni disa nga përfitimet që merrni nëse konsumoni një kastravec në ditë.

Konsumimi i kastravecit ju sjell shumë përfitime shëndetësore që ndoshta nuk i kini dëgjuar më parë. Mësoni disa nga përfitimet që merrni nëse konsumoni një të tillë në ditë. Hidratim shtesë Është i njohur për sasinë e lartë të përqindjes së ujit në të. Uji pastron trupin dhe largon toksinat. Ju merrni 40% të konsumit […]

Vazhdo të lexosh

Ja arsyet pse duhet të konsumoni sa më shumë banane.

Bananet përmbajnë tre lloje sheqernash natyral – sukrozën, fruktozë dhe glukozë të kombinuar me fibra. Ajo parandalon apo shëron një numër të konsiderueshëm sëmundjesh. Depresioni Sipas një studimi më të fundit njerëzit që vuajnë nga depresioni mund të ndihen më mirë pasi kanë ngrënë një banane. Harrojini ilaçet – Hani një banane. Vitamina B6 që […]

Vazhdo të lexosh

Ja çfarë i ndodhë trupit nëse rrini ulur gjatë

Mesatarisht, një person i shpenzon të paktën 9 orë në ditë duke qëndruar ulur. Vitet e fundit, shkencëtarët kanë filluar t’i hulumtojnë më thellë efektet fizike dhe psikologjike të qëndrimit të tepërt ulur. Zbulimet e tyre janë alarmante! Muskujt fillojnë ta humbasin tonifikimin Qëndrimi i tepërt ulur ndikon që t’i shfrytëzoni më pak muskujt dhe […]

Vazhdo të lexosh

Konsumimi i një luge vaj ulliri në ditë ju ndihmon që të…

Mjekja Sarah Breëer dhe dietologia Juliette Kellow thonë se vaji i ullirit ju shton disa vite në jetën tuaj, raporton Daily Mail. Ata thonë se përbërësi i zakonshëm i gatimit përmban antioksidantë të cilët mund të ndihmojnë për të parandaluar ose ngadalësuar rritjen e kancerit si edhe për të zvogëluar rrezikun e sulmeve të zemrës […]

Vazhdo të lexosh

Berisha/ Gjaku në fytyrën e Bledi Kasmit, gjak në fytyrën e shtypit të lirë

Të dashur miq, dje, në revolten e opozitës, kriminelë me uniformë, maska dhe skafandra, me porosi të kryekriminelit Edvin Kristaq Rama, në një akt hakmarrje primitive goditën tinëzisht dhe pas shpine me shkopinj të trashë në kokë, i çanë kokën, e përgjakën dhe e rrëzuan në asfalt pa ndjenja kryeredaktorin e Rilindjes Demokratike, gazetarin e […]

Vazhdo të lexosh

Ekspertët e shëndetit publik rekomandojnë të hiqni reçipetat kur flini pasi ato…

Po flasim për reçipetat, një aksesor i domosdoshëm në jetën e një femre. Ndoshta jo dhe aq, pasi këshillohet të mos i përdorni gjatë gjumit. Ky lajm mund të entuziazmojë partnerët tuaj, por shpjegimi shkencor është ai që duhet të vlejë në këtë rast. Ekspertët e shëndetit publik rekomandojnë të hiqni reçipetat kur flini pasi […]

Vazhdo të lexosh

Cilat janë superbakteret që kanë vënë në alarm mjekësinë?

  Organizata Botërore e Shëndetësisë ka publikuar një listë me bakteret rezistente ndaj antibiotikëve, që janë ndër më të rrezikshmit për shëndetin e njeriut. Në krye të listës janë bakteret më të rrezikshme, si E. coli, që mund të shkaktojnë infeksione tek qarkullimi i gjakut dhe pneumoni tek pacientët. Lista do të diskutohet gjatë takimit […]

Vazhdo të lexosh

E bija e Azemit në listë për deputete. Eshtë shumë pak për gjakun e Azemit.

Rudina Hajdari, e bija e liderit të Lëvizjes Stundentorë të vitit 90, dëshiron të kandidojë për deputete e PD-së në Tropojë. Në daljen e parë televizive e ftuar ekskluzive në emisionin “Debati në Channel One” të gazetarit Roland Qafoku, Rudina Hajdari tha: Tropoja është vendlidnja ime dhe nëse më propozohet për të qenë deputete atje do […]

Vazhdo të lexosh