Vriten babë e bir në Dibër, u qëlluan nga djali i familjes

Babë e bir mësohet se kanë mbetur të vdekur pas sherrit ne familje. Dy vellezerit jane konfliktuar mes tyre, babi ka nderhyre per te shuar sherrin, por jane qelluar me arme. Ata kane mbetur te plagosur rende dhe me pas kane humbur jeten rruges per ne spital. Viktimat mësohet se janë me mbiemrin Dakuci. I […]

Continue Reading

Kush është Ymer Lala, personi që mblodhi kartat e identitetit të votuesve të Dibrës

Gazeta më e madhe e Europës, Bild, ka publikuar dhjetë përgjime të reja, për blerjen e votave në qarkun e Dibrës. Përgjimet janë pjesë e dosjes 184. Një nga personazhet që figuron në këto përgjime, është Ymer Lala, babai i deputetes Reme Lala.  Ai bisedon me ish ministrin e Infrastrukturës, Damian Gjiknuri dhe persona të tjerë, […]

Continue Reading

I akuzuar për blerje votash në Dibër, Gjiknuri zgjidhet sekretar për çështjet zgjedhore.

Mësohet se, kryesia e PS-së ka ngarkuar ish-ministrin e Energjitikës Damian Gjiknurin sekretar për çështjet zgjedhore. Gjithashtu bëhet me dije se Gjiknuri do të koordinojë edhe punën për reformën zgjedhore. Ndërkohë gjatë mbledhjes kryeministri ka diskutuar me Kryesinë për Kongresin që pritet të mbahet më 23 mars, ku ka kërkuar pjesëmarrje maksimale, për zgjedhjet vendore dhe […]

Continue Reading

Dhunohen nxënësit që protestuan kundër transferimit të paligjshëm të mësueses së tyre Fatbardha Miftari

  Nxënësit e shkollës së mesme “Said Najdeni” në Dibër, janë dhunuar verbalisht dhe janë kërcënuar teksa kanë protestuar kundër transferimit të paligjshëm të mësueses së tyre Fatbardha Miftari. Roja i shkollës me urdhër të Drejtorisë, ka tentuar të godasë nxënësit. Mësuesja e shkollës detyrohet, pa dëshirën e saj të japë mësim në fshatin Mustafë […]

Continue Reading

E fundit/ Grushta në bashkinë e Dibrës. Përfundon në polici edhe kryebashkiaku

Përplasje me grushte ka ndodhur në ambientet e brendshme të Bashkisë së Dibrës. Shkak mësohet se është bërë drejtori i Burimeve Njerëzore në bashki, Dritan Mata. Ky i fundit ishte prej 1 muaji i komanduar në këtë drejtori. Ndërsa sherri ka plasur në një mbledhje të administratës së Bashkisë së Dibrës. Është dashur ndërhyrja e […]

Continue Reading

Një vrasës drejton komisariatin e Dibrës. Ja emri

Një grua nga Dibra akuzon drejtuesin e Komisariatit të këtij rrethi se i ka vëra bashkëshortin, por ai jo vetëm nuk është arrestuar, por vendos se kush do të veshë uniformën e policit dhe kush jo. Denoncimi i gruas është bërë publik nga ish-kryeministri Sali Berisha në Facebook. Ja çfarë shkruan ish-kryeministri: Vrasës dhe dopio […]

Continue Reading

Reme Lala degjeneron kryebashkiakun e Dibrës./Me farmaci dhe kazino pa asnjë dokumentacion

Reme Lalla, Deputetja e PDIU, e ka nxirë dje figurën e kryebashkiakut socialist të Dibrës, Muharrem Ramës, duke i kërkuar në Kuvend Kryeministrit dhe ministrit të Brendshëm ta kontrollojnë për të gjitha shkeljet dhe abuzimet dhe përfitime vetiake. Ky kryetar bashkie nuk vleresohet nga askush me ne Diber, se eshte ne sherbim vetem te bizneseve […]

Continue Reading

Shikoni këtë aksident të frikshëm në Bulqizë. Video

Një i ri që po kryente një manovër me motor në mes të rrugës Bulqizë – Dibër është goditur nga një makinë që udhëtonte me shpejtësi. Ngjarja ndodhi pranë një karburanti. Kamerat e sigurisë e regjistruan përplasjen e frikshme. Pas goditjes, makina e hedh në ajër të riun me motor dhe vetë përplaset fuqishëm me […]

Continue Reading

Shënohen 10 vatra zjarri në Dibër, Mirditë dhe Voskopojë

Gjatë 24 orëve të fundit në të gjithë vendin janë shënuar 10 vatra zjarri në disa qarqe të vendit. Në Voskopojë edhe sot vazhdojnë operacionet për fikjen plotësisht të vatrave të zjarrit. Në fshatin Surrel, Tiranë ka rënë zjarr në një sipërfaqe pyjore me pisha, por edhe shuar nga një helikopter. Vazhdon zjarri pranë pyllit […]

Continue Reading

Basha/ Në Dibër Vota e të dielës, vendim për ekonominë

Lulzim Basha në mitingun përmbyllës në Dibër ju ka bërë tirrje të gjithë shqiptarëve që të votojnë masivisht ditën e diel për të ardhmen e tyre dhe ekonominë. Ai tha se në 25 qershor shqiptarët do të jenë para dy zgjidhjeve, ose të vazhdojnë rrugën e rrënimit ose ti japin fuqinë republikës së re për […]

Continue Reading

Ministri Demiraj shkarkon Gardistin që u përfshi në fushatë. Ja emri

Ministri i Punëve të Brendshme Dritan Demiraj, në vijim të masave të marra për ngjarjen e mëngjesit të ditës së sotme në Dibër, ku janë konfrontuar militantët e dy subjekteve politike, i ka kërkuar Komandantit të Gardës së Republikës shkarkimin e menjëhershëm nga detyra të Florian Lalës, punonjës i Gardës së Republikës. Efektivi i Gardës […]

Continue Reading

Europol: Shqipëria, burimi kryesor i kanabisit në Europë

Tre vjet pasi Shqipëria goditi Lazaratin, Europol e quan vendin si burimin kryesor të prodhimit dhe trafikut të kanabisit në Europë. “Shqipëria mbetet burimi kryesor i kanabisit bimor që trafikohet në BE”, shkruhet në raportin vitit 2017 mbi “Vlerësimin e Rrezikut të Krimit të Organizuar”, siç mund ta shihni në faqen më poshtë të Europol, të […]

Continue Reading

Arrestohet nga policia grabitësi i parave të bankës, Admir Çerpja

Njëri nga grabitësit që është në kërkim për grabitjen e parave të bankës, Admir (Jetmir) Çerpja është arrestuar nga policia gjatë një operacioni të gjerë. Syri.net ka mësuar nga burime policore se Çerpja u kap gjatë kontrolleve në zonën e Dibrës. Ai do të transportohet në Drejtorinë e Policisë së Tiranës. Ndërkohë, në kërkim vazhdon […]

Continue Reading