Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, shkarkon Ministrin e Brëndshëm

Arrestimi i 6 shtetasve turq, profesorë e doktorë të kolegjit “Mehmet Akif”- nga Shërbimi Sekret i Kosovës dhe ekstradimi drejt Turqisë, ka shkaktuar tërmet në qeverinë e Kosovës. Si Presidenti Hashim Thaçi, ashtu edhe kryeministri Ramush Haradinaj e dënuan ashpër këtë akt të Policisë dhe Shërbimit Sekret pa informuar qeverinë; sipas tyre, ky akt nuk qe tjetër veçse shkelje […]

Continue Reading

Nuk ju është ofruar shërbimi i duhur. Ministrja e Drejtësisë shkarkon juristët

Ministrja e Drejtësisë, Etilda Gjonaj në një konferencë për mediat është shprehur se, ka pezulluar nga detyra disa zyrtarë të ZRPP, të cilët akuzohen për shpërdorim detyre. Ajo ka publikuar denoncimet e qytetarëve në ‘platformën bashkëqeverisëse’, duke mara masa të menjëhershme disiplinore për juristët, njëri prej të cilëve në Fier dhe dy në Tiranës. Ministrja […]

Continue Reading

Rama shkarkon drejtorin e PDIU. I nxiu jetën qytetarëve

“Kemi një situatë praktikash absolutisht të papranueshme, – tha Rama në takimin me specialistët e AKU dhe ministrisë së Bujqësisë, – absurde në tërësinë e tërësinë e tyre që e kanë bërë këtë institucion një problem kombëtar. Historia e AKU do të marrë fund sepse AKU nuk do të shkelë më në doganat e Shqipërisë, teksa […]

Continue Reading

Rama ‘shkarkon’ Ditmirin/ ‘Ne kemi ende diplomatë delenxhij’

Kryeministri Edi Rama ka kritikuar me ashpërsi sot, punën e ministrit të Jashtëm të Shqipërisë, Ditmir Bushatit dhe të ambasadorëve të Shqipërisë në botë, të cilët i ka thirrur në një takim në Ministrinë e Jashtme. Rama tha se  tani e tutje, puna e shefit të ri të diplomacisë do të jetë e matshme çdo vit dhe […]

Continue Reading

Ja drejtorët e spitaleve që Rama i shkarkon direkt nga rruga dhe pa asnjë kompetencë.

Edi Rama u kërkoi dorëheqjen disa prej drejtorëve të spitaleve në vendin tonë. Rama u shpreh se brenda 24 orëve ata duhet të japin dorëheqjen, pasi puna e bërë prej tyre nuk ishte aspak e mirë. Lista e drejtorëve të spitaleve që duhet të japin dorëheqjen brenda 24 orëve sipas kërkesës së kryeministrit: 1. Drejtori […]

Continue Reading

Ministri Demiraj shkarkon Gardistin që u përfshi në fushatë. Ja emri

Ministri i Punëve të Brendshme Dritan Demiraj, në vijim të masave të marra për ngjarjen e mëngjesit të ditës së sotme në Dibër, ku janë konfrontuar militantët e dy subjekteve politike, i ka kërkuar Komandantit të Gardës së Republikës shkarkimin e menjëhershëm nga detyra të Florian Lalës, punonjës i Gardës së Republikës. Efektivi i Gardës […]

Continue Reading

Drejtori i Burgjeve shkarkon personin që ka qënë më aktivi kundra qeverisë së Ramës/ Ja kush është ai.

Shkarkohet nga detyra Elio Laze. Drejtori teknik i Përgjithshëm i Burgjeve Arjan Hoxha shkarkon këtë të hënë Elio Lazen, me detyrë inspektor i Ligjit dhe Sigurisë në Burgje në këtë drejtori. Laze, i njohur për reagimet publike kundër fenomeneve sociale por edhe për sulmet ndaj qeverisë dhe specifikisht ndaj kryeministrit Edi Rama dhe ish-ministrit Saimir […]

Continue Reading

Trump shkarkon drejtorin e FBI-së

Presidenti Donald Trump, shkarkoi drejtorin e Byrosë Federale të Hetimit, FBI, James Comey. “Presidenti ka pranuar rekomandimin e Prokurorit të Përgjithshëm dhe të zv/ Prokurorit të Përgjithshëm lidhur me shkarkimin e drejtorit të FBI-së,” tha zëdhënësi i Shtëpisë së Bardhë, i cili gjithashtu tha se Comey ishte “njoftuar pak kohë më parë, ndërsa vendimi hyn […]

Continue Reading

Kuvendi shkarkon Enkeleda Shehi-n. LSI voton sërisht kundër PS-së

Pas debatesh të shumta Kuvendi ka shkarkuar kreun e Autoritetit të Mbikëqyrjes Financiare (AMF) Enkelejda Shehi. Shkarkimi është bërë më 55 vota pro dhe 20 kundër. Të pranishëm i ishin vetëm partitë e koalicionit qeverisës dhe 2 deputetët e Libra-s, Ben Blushi dhe Mimoza Hafizi. Kjo është hera e dytë që LSI voton kundër këtij […]

Continue Reading

LSI revansh në Gjirokastër. Shkarkohet n/kryetari i Bashkisë nga PS-ja

Zamira Rami shkarkon Ylli Muhon, nga posti i nënkryetarit të Bashkisë Gjirokastër, i cili i përket PS-së. Lajmi është konfirmuar nga Zyra e Personelit dhe ajo Juridike në Bashkinë e Gjirokastrës. Motivet e shkarkimit zyrtarisht nuk janë zbardhur, por mësohet se Rami dhe Muho, kanë qenë në një përplasje të hershme mes tyre. Mesditën e […]

Continue Reading