Zgjedhje të parakohshme më 8 shtator

Zgjedhjet e parakohshme në Kosovë do të mbahen më 8 shtator. Kështu shkruajnë sot mediat kosovare, referuar burimeve Presidencës. Sipas këtyre burimeve, Presidenti Thaçi ka vendosur që, në përputhje me afatet kushtetuese e ligjore, të shpall zgjedhjet e jashtëzakonshme e të cilat do të mbahen me 8 shtator. Sipas interpretimeve ligjore, zgjedhjet e jashtëzakonshme duhet […]

Vazhdo të lexosh

RAPORTI I PLOTË- Fondacioni Soros kërkoi që minierat e Trepçës t’i jepen Serbisë

Fondacioni për Shoqërinë e Hapur Dega-Beograd (Soros Foundation), është nxitësi dhe autori i studimit të detajuar për këmbimin e territoreve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë.Hashtag.al ka mundur të sigurojë raportin e plotë, origjinalin, pa redaktime në gjuhën serbe, ndërsa më herët në media janë ofruar disa versione të kufizuara të këtij raporti, kryesisht përmbledhje përshkruese në […]

Vazhdo të lexosh

Falet gjaku mes lotësh. VIDEO

Një ngjarje tragjike kishte ndodhur 13 vite më parë midis dy familjeve shqiptare në fshatin Novolan të Kosovës. Pas një zënke mes kushërinjve të familjes Vatovci, vritet Çajupi, djali i Selim Vatovcit. Akti i shtrirjes së dorës, midis lutjeve e lotëve dhe pas 13 vitesh, ka ndodhur këto ditë para faljes së namazit në xhaminë e […]

Vazhdo të lexosh

Ja kush është Oficeri kosovar që ndaloi presidentin serb Vuçiç

Presidenti serb Aleksander Vuçiç, pavarësisht urdhërit nga kryeministri Ramush Haradinaj, dje sërish mori rrugën në drejtim të Drenicës për të vizituar fshatin Banjë të Skenderajt. Ishte thjesht provokim ndaj të vrarëve nga serbët në Drenicë. Por aty Vuçic nuk mundi të kalojë. U ndalua dhe u kthye mbrapsht nga policia e Kosovës. Ndërkohë turmat e […]

Vazhdo të lexosh

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, shkarkon Ministrin e Brëndshëm

Arrestimi i 6 shtetasve turq, profesorë e doktorë të kolegjit “Mehmet Akif”- nga Shërbimi Sekret i Kosovës dhe ekstradimi drejt Turqisë, ka shkaktuar tërmet në qeverinë e Kosovës. Si Presidenti Hashim Thaçi, ashtu edhe kryeministri Ramush Haradinaj e dënuan ashpër këtë akt të Policisë dhe Shërbimit Sekret pa informuar qeverinë; sipas tyre, ky akt nuk qe tjetër veçse shkelje […]

Vazhdo të lexosh

Taksa/ 150 kamionë nga Kosova në protestë

Mëngjesin e sotëm, shqiptarët e Kosovës kanë nisur një protestë. Drejtuesit kosovarë të mjeteve të rënda kanë protestuar këtë paradite kundër taksës së vendosur për Rrugën e Kombit.  Kjo taksë për makinat me tonazh të rëndë parashikohet rreth 22 euro, tarifë për të cilën ata janë kundër. “Spo hjekim kufij, po qesim kufij”, ishte një […]

Vazhdo të lexosh

Taksë edhe në autostradën e Kosovës

Pas vendimit të Qeverisë së Shqipërisë që Rruga e Kombit, të shfrytëzohet me pagesë, 5 euro për një drejtim, si dhe 5 euro në drejtim tjetër, një gjë të tillë po e paralajmërojnë edhe zyrtarë të Qeverisë së Kosovës. Shumë shpejt pritet të vendoset taksa për shfrytëzimin e autostradës së Kosovës. Zyrtraet Kosovarë, theksojnë se […]

Vazhdo të lexosh

Bozdo: Gafa e rradhës e Ramës, do të ketë ndikim mes Shqipërisë dhe Kosovës…

Sekretari organizativ në Partinë Demokratike, Eno Bozdo, kundërshtoi vendosjen e taksës në rrugën e Kombit, duke e cilësuar atë të pavend jo thjeshtë për ngarkesën ekonomike, por edhe për faktin që qeveria këtë shumë e ka mbledhur në mënyra të ndryshme. “Koncepti i konccesionit në kohën kur qeveriste PD kishte të bënte me mirëmbajtjen, që […]

Vazhdo të lexosh