Kjo është Kosova/ Votohet e numërohet brenda ditës, liderët pranojnë humbjen

Ditën e djeshme u mbajtën në Kosovë zgjedhjet e parakohshme parlamentare. Këto zgjedhje erdhën si pasojë e dorëheqjes së Ramush Haradinajt nga posti i kryeministrit më 19 korrik, pasi u thirr në Hagë për të dëshmuar. Ndërkaq, 5 kandidatë garuan për postin e kryeministrit: Ramush Haradinaj: AAK-PSD; Vjosa Osmani: LDK; Kadri Veseli: PDK; Fatmir Limaj: […]

Vazhdo të lexosh

META: ‘TË GJITHË TË BËHEN GATI PËR ZGJEDHJET E 13 TETORIT’. ASNJË NUK MUND TË SHFAJËSOHET

Presidenti Ilir Meta  ka folur sot lidhur me ‘ngërçin’ poltik në vend. Meta u shpreh nga Durrësi se qytetarët shqiptarë kanë nevojë të kenë qetësi, normalitet dhe një qeverisje vendore të ligjshme. ‘I bëj thirrje 3 artistëve, t’i japin fund këtij absudri të marrin masat për zgjedhjet vendore më 13 tetor. Qytetarët shqiptarë kanë nevojë […]

Vazhdo të lexosh

Zgjedhje të parakohshme më 8 shtator

Zgjedhjet e parakohshme në Kosovë do të mbahen më 8 shtator. Kështu shkruajnë sot mediat kosovare, referuar burimeve Presidencës. Sipas këtyre burimeve, Presidenti Thaçi ka vendosur që, në përputhje me afatet kushtetuese e ligjore, të shpall zgjedhjet e jashtëzakonshme e të cilat do të mbahen me 8 shtator. Sipas interpretimeve ligjore, zgjedhjet e jashtëzakonshme duhet […]

Vazhdo të lexosh

Qetëson Patozi/ 30 qershori do të jetë një ditë e zakonshme zgjedhjesh.

Patozi eshte shprehur se 30 qershori do të jetë një ditë e zakonshme zgjedhjesh, një ditë demokracie. ‘Ne ofrojmë të kundërtën e Rilindjes, ofrojmë një model ku vlerat qytetare, vlerat kombëtare nuk nëpërkëmbën, ku kryetari i qeverisë, i partisë dhe i bashkisë nuk është zoti por është një shërbëtor i shtetit. Për ca na akuzojnë […]

Vazhdo të lexosh

Zgjedhjet, Arta Marku në unison me Ramën: Prokurorët në gatishmëri, hetim çdo rasti

Kryeprokurorja Arta Marku ka firmosur udhëzimin për prokurorët, për periudhën para dhe pas zgjedhjeve të 30 qershorit. Në udhëzimin e firmosur nga kryeprokurorja Marku thuhet se do të hetohen dhe ndiqen penalisht me përparësi dhe efikasitet të gjithë ata persona që prekin zgjedhjet e lira dhe sistemin demokratik të zgjedhjeve, si dhe kryejnë vepra penale […]

Vazhdo të lexosh

Meta: Vendimi i Kolegjit Zgjedhor, truk dhe shantazh i mazhorancës. Zgjedhje nuk do ketë

Presidenti i Republikës Ilir Meta deklaroi sot para medias se vendimi i djeshëm i Kolegjit Zgjedhor lidhur me mbajtjen e zgjedhjeve më 30 qershor është një truk i mazhorancës, një truk procedural i ndërmarrë në kushtet e presionit dhe shantazhit ë mazhorancës.    Presidenti Meta tha se dekreti për anulimin e zgjedhjeve të 30 qershorit, […]

Vazhdo të lexosh

Sondazhi/ 57 % e të rinjve në Tiranë janë shprehur se nuk do të votojnë për zgjedhjet vendore të 30 qershorit 2019

Në një sondazh të bërë ditët e fundit, 57 për qind e të rinjve në Tiranë janë shprehur se nuk do të votojnë për zgjedhjet vendore të 30 qershorit 2019. Papunësia, të ardhurat e ulëta, korrupsioni dhe arsimimi janë problemet më shqetësuese për të cilat ata kërkojnë zgjidhje. Këto janë gjetjet e anketës ‘Rinia në […]

Vazhdo të lexosh

Rama deklaron se fushata elektorale do të hapet me 31 maj në pallatin e Kongreseve

Kryeministri Rama ka deklaruar se fushata elektorale do të hapet me 31 maj në pallatin e Kongreseve ku do të jenë pranishëm të gjithë kandidatët e bashkive. Ai është shprehur se çdo deputet i zonës duhet të kontrollojë administratën. ‘Çdo deputet për zonën e vet të kontrollojë administratën. Regjistroni ata që mund të shkaktojnë incidente gjatë […]

Vazhdo të lexosh

Vuçiç dorëzohet nga protestat: “Zgjedhje të parakohshme” në Serbi.

Presidenti i Serbisë dhe lideri i partisë që qeveris, Aleksandër Vuçiç deklaroi sot pas mbledhjes së kryesisë së partisë së tij, se vendi do të shkojë në zgjedhje të parakohshme. Vendimi vjen pas protestave disamujore që opozita dhe qytetarët kanë nisur në Beograd dhe qytetet serbe kundër qeverisë së tij, korrupsionit, censurës mediatike dhe varfërisë […]

Vazhdo të lexosh

Dajua i Olta Xhaçkës, Servet Pëllumbi: Në zgjedhje edhe pa opozitën

Ish-nënkryetari i Partisë Socialiste, Servet Pëllumbi ka qenë i pranishëm në punimet e Kongresit. Duke iu përgjigjur interesit të gazetarëve, Pëllumbi ka folur për aktualitetin, duke ruajtur qëndrimin zyrtar politik të socialistëve. Ai ka thënë se PS mund të shkojë në zgjedhje edhe pa pjesëmarrjen e opozitës, ndërsa nuk sheh arsye se përse duhen zhvilluar […]

Vazhdo të lexosh