Gent Cakaj, mesazh homologëve të vendeve të BE-së të cilët do të mblidhen sot në Luksemburg.

Ministri i Jashtëm në detyrë Gent Cakaj u është drejtur me një mesazh homologëve të tij të vendeve të BE-së të cilët do të mblidhen sot në Luksemburg. Cakaj, shprehet se sot Europa përballet me një zgjedhje historike, duke iu referuar vendimit që ministrat do të marrin për çeljen e negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë […]

Vazhdo të lexosh

PD ka reaguar pas deklaratës së Cakaj-t. Bardhi: OSBE skanoi shtetin privat të Ramës

Partia Demokratike ka reaguar pas deklaratës së ministrit të Jashtëm në detyrë, Gent Cakaj, i cili tha se raporti përfundimtar i OSBE/ODIHR për zgjedhjet e 30 qershorit kritikonte më shumë opozitën. Sekretari i Përgjithshëm i PD, Gazmend Bardhi, tha se nuk është përgjegjësi e opozitës pse KQZ ka shkelur ligjin, pse gjyqtarët e Kolegjit Zgjedhor […]

Vazhdo të lexosh

Shqipëria, hap ambasadë në Kanberra

Ministri në Detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme Gent Cakaj njofton se qeveria e Shqipërisë ka vendosur të hapë ambasadë në kryeqytetin e Australisë, Kanberra. Ai thotë se rëndësia e këtij vendimi qëndron në rrafshin politik dhe diplomatik. “Një lajm fantastik për diplomacinë e Shqipërisë. Më parë, marrëdhëniet diplomatike të Republikës të Shqipërisë me […]

Vazhdo të lexosh

Diplomatja i shkruan Ramës pas shkarkimit: Jam pa miq, pa kurvëri që të ngopja egot e…

Ilda Topalli, ish-sekretarja e parë e Konsullatës së Përgjithshme në Stamboll, e cila u shkarkua nga ministri në detyrë për Punët e Jashtme, Gent Cakaj, sapo ai nisi reformën në shërbimin e jashtëm, i është drejtuar me një letër Kryeministrit Rama, që mban dhe postin e ministrit të Jashtëm, përmes platformës së Bashkëqeverisjes, shqipëriaqëduam.com. Ajo […]

Vazhdo të lexosh

Përfaqësues të Bashkimit Europian në Tiranë, takojnë Ramën.

Përfaqësues të Bashkimit Europian në Tiranë, me në krye Drejtorin e Përgjithshëm për Fqinjësi dhe Zgjerim në Bashkimin Evropian, Christian Danielsson kanë zhvilluar sot një takim me kryeministrin Rama dhe përfaqësues të qeverisë. Ky është rasti për të nënvizuar edhe njëherë korrektesën e përpikmërinë e të huajve në raport me papërgjegjshmërinë tonë, sidomos kur vjen […]

Vazhdo të lexosh

Njeriu i Soros, Fleckenstein: Po humbas durimin me qëndrimin e deputetëve të opozitës.

Delegacioni i Parlamentit Europian ka zhvilluar një takim sot me kreun e Kuvendit Gramoz Ruçi. Në qendër të diskutimeve, ka qenë aktualiteti dhe kriza politike në vend. Ruçi ka thënë se qeveria është legjitime pasi rezultati i zgjedhjeve të vitit 2017 u certifikua nga 100% e komisionerëve të opozitës. Ndërkohë, raportuesi për Shqipërinë në Parlamentin […]

Vazhdo të lexosh

Skandal/ Ministrit të Jashtëm, Edi Rama, i vidhen pasaportat në Athinë

Policia greke ka bllokuar një numër pasaportash shqiptare, të cilat ishin duke u transportuar me autobuzë, pa ndjekur protokollin zyrtar që kërkohet në raste të tilla. Por, pasi situata është sqaruar, ngjarja është bërë edhe më dramatike, për shkak se shoferi i ka rimarrë pasaportat nga autoritetet dhe është nisur për në Athinë ku edhe ka parkuar […]

Vazhdo të lexosh

Ky është Ministri Jashtëm i Ramës/ Ka 11 muaj që ka marrë shtetësinë shqiptare dhe nuk ka votuar kurrrë në vendin tonë.

Deputeti demokrat, Oerd Bylykbashi, një njohës i mirë i ligjit, ka renditur një sërë arsyesh se pse Gent Cakaj nuk mund të jetë ministri i Jashtëm i Shqipërisë. Cakaj ndër të tjera ka 11 muaj që ka marrë shtetësinë shqiptare, ndaj nuk ka votuar kurrrë në vendin tonë. Po kështu Bylykbashi i kujton Ramës, se […]

Vazhdo të lexosh