Meta/ Zgjedhjet do të mbahen me 13 Tetor, nuk ka ambasador që e ndalon. VIDEO

Presidenti Ilir Meta ka propozuar një zgjidhje për krizën politike në Shqipëri. Duke këmbëngulur në dekretin e tij se zgjedhjet janë në 13 tetor, presidenti Meta dha edhe zgjidhjen e tij ‘Zgjedhje në 13 Tetor, lokal, të përgjithshme dhe për presidentin. Në 13 tetor, edhe zgjedhje të përgjithshme, edhe zgjedhje për Presidentin. Edi Eama të […]

Vazhdo të lexosh

PS DËRGON NË KQZ KËRKESËN PËR REGJISTRIM PËR ZGJEDHJET E 30 QERSHORIT

Mësohet se kërkesa është firmosur nga sekretarja elektorale, Blerina Gjylameti. Ndërkaq, afati i partive për t’u regjistruar është deri më 21 prill. PS është kështu partia e parë që ka bërë regjistrimin për zgjedhjet lokale. Nga ana tjetër opozita e cila ka dalë jashtë Parlamentit pas vendimit për të djegur mandatet refuzoi më herët edhe dërgimin […]

Vazhdo të lexosh

Era politika kthehet djathtas kudo në Europë

Suedia është shembulli më i ri. Më fillimin e krizës së refugjatëve, gati në të gjitha zgjedhjet në vendet e BE-së kanë fituar terren të madh partitë populiste të djathta. Në disa vende ato madje bashkëqeverisin.   Itali Shokëve të idealit, ministri i Brendshëm italian, Matteo Salvini i uroi gjithë të mirat për votimet. Në Itali […]

Vazhdo të lexosh

Bozdo: PD, aleancë mbipolitike për t’i bërë ballë Ramës

Valentina Madani – Demokratët rinisin brenda kësaj jave zgjedhjet e brend-shme, të cilat pritet të përfundojnë në fund të muajit tetor. Sekretari organizativ i PD-së, Enno Bozdo e konsideron procesin e zgjedhjeve të brend-shme si të rëndësishëm në riorganizim strukturor, i ndërmarrë në këto vite të Partisë Demokratike në opozitë. Bozdo thotë për “Gazeta Shqiptare” se […]

Vazhdo të lexosh

Maqedoni/ BDI udhëheq në 12 komuna, LSDM në 40, VMRO-DPMNE në 10, ASH në 2

Këto janë rezultatet fillestare që deklaroi mbrëmë në konferencë për shtyp, Komisioni Shtetëror i Zgjedhjeve, kandidatët për kryetar komunash të Bashkimit Demokratik për Integrim prijnë në 12 komuna. LSDM-së në 49 komuna, VMRO-DPMNE-së në 10 komuna ndërsa kandidatët e nëntë partive të tjera, koalicioneve dhe grupeve të votuesve udhëheqin në komunat tjera. Kryetari i Komisionit […]

Vazhdo të lexosh

OSBE/ODIHR për zgjedhjet: Zgjedhjet u blenë nga bandat e drogës

OSBE/ODIHR ka publikuar raportin përfundimtar për zgjedhjet parlamentare të 25 qershorit. Në raport thuhet se “ditën e zgjedhjeve janë vërejtur parregullsi e mosveprime procedurale“. “Janë vërejtur votime në grup dhe ndërhyrje nga aktivistë partiakë”. Të ndryshojë ligji për grupet e numërimit, nuk duhet të jenë politike. Shqetësim i OSBE, i theksuar edhe në raportin final të […]

Vazhdo të lexosh

Del video/ Ja si u dhunua simpatizanti i LSI-së ditën e votimit në Shëngjin

Publikohet videon e incidentit te ndodhur ditën e zgjedhjeve parlamentare të 25 qershorit në Shëngjin ku një simpatizant i Partisë Lëvizja Socialiste për Integrim u dhunua pranë një qendre votimi. Për këtë ngjarje policia dhe prokuroria ka shpallur në kërkim Samuel  Ndokën, Danjan Ndokën dhe Gentian Markun, të cilët ende janë në kërkim nga blutë. […]

Vazhdo të lexosh