Berisha për median italiane/ Shqipëria është shndërruar në narko-shtet

Nga Francesco Giubilei/ Babai i fisshëm i politikës shqiptare, Sali Berisha, President i Republikës nga viti 1992-1997 dhe Kryeministër nga 2005 deri në 2013-ën, na mirëpret në zyrën e tij në një ndërtesë të lartë prej xhami, të ndërtuar së fundmi në qendër të Tiranës. Në të njëjtën ndërtesë, dy kate janë zënë nga delegacioni […]

Vazhdo të lexosh

Këshilli Europës nuk njeh 30 Qershorin. Tërheq delegacinonin për zgjedhjet.

Këshilli i Europoës ka anulluar delegacionin që ishte programuar për zgjedhje në Shqipëri. Ja njoftimi i plotë: Në vijim të emailit të mëposhtëm, me të cilin ju ftojmë në një takim me një delegacion të Kongresit të Autoriteteve Rajonale e Lokale të Këshillit të Evropës, po ju informojmë se udhëheqja e Kongresit (Presidenti në konsultim […]

Vazhdo të lexosh

Meta: Vendimi i Kolegjit Zgjedhor, truk dhe shantazh i mazhorancës. Zgjedhje nuk do ketë

Presidenti i Republikës Ilir Meta deklaroi sot para medias se vendimi i djeshëm i Kolegjit Zgjedhor lidhur me mbajtjen e zgjedhjeve më 30 qershor është një truk i mazhorancës, një truk procedural i ndërmarrë në kushtet e presionit dhe shantazhit ë mazhorancës.    Presidenti Meta tha se dekreti për anulimin e zgjedhjeve të 30 qershorit, […]

Vazhdo të lexosh

PS, ZYRTARIZON KANDIDATËT PËR ZGJEDHJET E 30 QERSHORIT. JA LISTA

Partisa Socialiste ka zyrtarizuar kandidatët për zgjedhjet lokale të parashikuara për t’u mbajtur më 30 qershor. Ditën e hënë, më 13 Maji është afati i fundit për regjistrimin në KQZ të kandidatëve për kryetar bashkie dhe kandidateve për këshilltar bashkiak. Ndërkohë nga ana tjetër opozita ka paralajmëruar se nuk do të lejojë zhvillimin e zgjedhjeve. […]

Vazhdo të lexosh

PS DËRGON NË KQZ KËRKESËN PËR REGJISTRIM PËR ZGJEDHJET E 30 QERSHORIT

Mësohet se kërkesa është firmosur nga sekretarja elektorale, Blerina Gjylameti. Ndërkaq, afati i partive për t’u regjistruar është deri më 21 prill. PS është kështu partia e parë që ka bërë regjistrimin për zgjedhjet lokale. Nga ana tjetër opozita e cila ka dalë jashtë Parlamentit pas vendimit për të djegur mandatet refuzoi më herët edhe dërgimin […]

Vazhdo të lexosh