Rama, letër të 7-të por këtë herë për demokratët

Kryeministri Edi Rama ka shkruar një tjetër letër publike, por kësaj here nuk i drejtohet  kreut të PD-së, Lulzim Bashës. Letra e shtatë publike e shefit të qeverisë iu drejtohet qytetarëve demokratë, ku përmes së cilës, Rama thekson se partia që ata kanë votuar nuk do të marrë pjesë në zgjedhje pasi është e trembur […]

Continue Reading

PD letër Rucit/ Shorti për KED hidhet nga Presidenti, jo nga ju!

Z. Ruçi, Me shkresën tuaj nr. 2927/14 Prot., datë 23.11.2017, na keni njoftuar për datën dhe orën e hedhjes së shortit për zgjedhjen e 9 anëtarëve të Këshillit të Emërimeve në Drejtësi (KED).Mbi këtë cështje, paraqesim qëndrimin tonë si më poshtë: I. Mbi realizimin e shortit nga Kryetari i Kuvendit Procedura e shortit sipas Kushtetutës […]

Continue Reading

Nga Guxim Alimani/ Letër pa zarf për Mero Bazen dhe gjithë çorapeve që vishen në këmbët e pista të Edi Ramës!

Duke respektuar kodin etik te gazetarit investigativ kam vendosur te furnizoj publikun dhe drejtesine me te verteta pa kontestim lidhur me ngjarjen me te bujshme ne vend ku njeri nga shefat mafioze te krimit te organizuar eshte ish-ministri i brendshem Sajmir Tahiri. Askush ne kete vend jo vetem ne domenin e drejtesise por as te […]

Continue Reading

Kryemadhi letër ambasadorëve: Qeveria kërkon të kapë vettingun

Monika Kryemadhi i ka bërë një letër të hapur ambasadorëve Dunald Lu dhe Romana Vlahutin. Në letrën e dërguar dy ambasadorëve, Kryemadhi thekson faktin se qeveria po kërkon të kapë reformën në drejtësi. “Vetingu shumë i rrezikuar, qeveria kërkon të kapë këto institucione”, shkruan ajo. Sipas kryetares së LSI-së, “vendimet e maxhorancës në Kuvend dhunojnë […]

Continue Reading

Koço Kokëdhima, letër ambasadorëve për zgjedhjet e 25 qershorit

Koço Kokëdhima, i dërgoi sot një letër ambasadorit të OSBE-së, Bernd Borchardt; ambasadorit Peter Tejler, kreu i Misionit Ndërkombëtar të Vëzhgimit të Zgjedhjeve të 25 qershorit si dhe për dijeni z.Donald Lu, ambasador i SHBA-ve dhe Romana Vlahutin, ambasadore e BE-së. Në letër shprehet shqetësimi për hapin prapa që u bë në zgjedhjet e 25 […]

Continue Reading

Nga Jeta Toçila/ Rreziku i pushtetit (letër atyre që mbajnë një post të pamerituar)

Ti, je një njeri me pushtet! E ke arritur këtë status për shumë arsye, ç’rëndësi ka, t’a gëzosh! Por ty të ka zënë pushteti, njëlloj siç’ zë makina dikë kur sistemi vestibular çrregullohet. Si pasojë ti mund të kesh probleme me ekuilibrin, dëgjimin, shikimin apo orientimin. Ti rrethohesh çdo ditë nga njerëz që vetëm të […]

Continue Reading

Xhafaj letër kryeprokurorit Llalla: E kalove cakun

Fatmir Xhafaj i ka dërguar një letër kryeprokurorit Adriatik Llalla pas deklaratës së këtij të fundit tre ditë më parë, që thoshte se kanabisi asgjësohet nga policia në mungesë të prokurorit. Në letrën e tij, Xhafaj shkruan se kjo deklaratë e Llallës nuk ndihmon në bashkëpunimin mes Policisë dhe Prokurorisë. Ministri Xhafaj, ndër të tjera […]

Continue Reading

Letra e lamtumirës së 59-vjeçarit që tentoi të vetëvritej

Një 59-vjeçar tentoi të vetëvritej sot në Pogradec, duke qëlluar veten me pistoletë. Ai mbeti i plagosur rëndë dhe është dërguar në spital për të marrë ndihmë më të specializuar mjekësore dhe ndodhet në gjendje të rëndë. 59-vjeçari L.F kishte lënë edhe një letër lamtumire, ku shkruante arsyet përse po ndërmerrte aktin ekstrem. BalkaWeb ka […]

Continue Reading

Nga Arian Galdini: Letër tim biri Davidit, për ardhjen në jetë të Martinit!

I dashur David, Shpesh mendoj se kjo qe une e ndjej si nje detyrim ateror por edhe si kenaqesi, pra shkrimi i ketyre letrave drejtuar ty, eshte plot tepri e ndoshta edhe kotesi. Madje me shume gjasa edhe vetekreni nga ana ime. Mundet, mundet, biri im. Ti nuk i lexon dot sot ato. E megjithate, […]

Continue Reading

Senatorët Amerikanë: Soros dhe Ambasada e SHBA bënë Reformën në Drejtësi për Ramën. Letra

Gjashtë senatorë amerikanë kanë vendosur që bëjnë një letër për sekretarin e shtetit në SHBA, Rex Tillerson, duke i kërkuar që të hetojnë aktivitetin e manjanit Xhorxh Soros dhe aktivitetet e tij. Sipas senatorëve, paratë e popullit amerikan janë përdorur nga Sorosi për të rrëzuar qeveri dhe për të ngritur në pushtet njerëzit e tij. […]

Continue Reading

Zef Preçi u dërgon letër Gazetareve investigative.

zt. Ylli Rakipi, Programi “Te paekspozuarit”! Redaksise se emisionit “STOP” – Klan TV! Redaksise se emisonit Fiks Fare – Top Channel! BIRN Albania! Gazetareve investigative te interesuar! Te nderuar Zonja dhe Zoterinj te gazetarise investigative! Ashtu si shume qytetare te tjere te vendit, po ndjek jo pa shqetesim publikimet diteve te fundit te mas-medias vendase […]

Continue Reading

SHBA mbështet protestën e opozitës

Kreut të opozitës i është dërguar një letër nga kongresmeni Dana Rohrabacher, kryetar i komisionit të punëve të jashtme për Europën. “I dashur Lulzim, Ne mbështesim fuqimisht përpjekjet e qytetarëve shqiptarë dhe betejën e tyre të drejtë për zgjedhje të lira dhe të ndershme. Populli shqiptar duhet ta dijë se do të ketë gjithmonë mbështetjen […]

Continue Reading