Kolegji Zgjedhor tashmë ka fatin e zgjedhjeve të 18 qershorit. Anëtarët e Kolegjit Zgjedhor janë vënë survejim nga data 9 maj

Po luhen të gjitha kartat e fundit. Para protestës se 13 majit kreu i PAA Agron Duka është ankimuar në Kolegjin Zgjedhor si organ suprem për zgjedhjet. Mbi Kolegjin Zgjedhor nuk del dot asnjë gjykatë, as gjykata kushtetuese. Ankimimi është dërguar zyrtarisht me firmën e Agron Dukës, kryetari i PAA-së, me argumentin se listat e […]

Vazhdo të lexosh

A do t’i zyrtarizojë KQZ, zgjedhjet pa opozitë?

Në rendin e ditës së mbledhjes së sotme, që nis në orën 11:00, Komisioni do të miratojë modelin dhe përmbajtjen e fletëve të votimit për zgjedhjet parlamentare, për t’ia çuar më pas modelin kompanisë fituese për prodhimin e fletëve të votimit. Pasi ka përfunduar miratimin e listave të kandidatëve për deputetë të partive që janë […]

Vazhdo të lexosh

Kriza e LSI-së pas Metës president

Menjëherë pas zgjedhjes së Metës president dhe lajmit se megjithëse betohet në 24 korrik ai do të marrë fare pak pjesë në fushatën publike elektorale, partia e drejtuar prej tij si një ndërrmarje biznesi ka filluar të shfaqë çregullimet e para. Kështu propoganda e LSI po prodhon dy sllogane që nuk i besojnë as anëtarët […]

Vazhdo të lexosh

KQZ rrezikon deri në 7 vjet burg

PS dhe LSI i bënë sot një kërkesë të paprecedent KQZ-së: të shtyjë afatin e regjistrimit të koalicioneve. E gjithë kjo, pasi dy aleatët në qeveri nuk po bien dakord për të vazhduar koalicionin. Për këtë arsye ata i kërkojnë Komisionit Qëndror të Zgjedhjeve të shkelë ligjin mbi të cilin funksionon, pra Kodin Zgjedhor. Dhe […]

Vazhdo të lexosh

Basha: kam marrë mbështetje nga të gjithë bashkëbiseduesit, nga të gjitha nivelet, edhe ata të administratës Trump, për kauzën e zgjedhjeve.

Në një intervistë për Zërin e Amerikës, kryetari i PD, Lulzim Basha ka ritheksuar qëndrimin e opozitës për zgjedhje me qeveri teknike, duke nënvizuar se për këtë ka siguruar edhe mbështetjen e zyrtarëve amerikanë, gjatë vizitës që po zhvillon në Uashington. VOA: Zoti Basha, a do të merrni pjesë në zgjedhje? Lulzim Basha: PD, opozita […]

Vazhdo të lexosh

Senatorët Amerikanë: Soros dhe Ambasada e SHBA bënë Reformën në Drejtësi për Ramën. Letra

Gjashtë senatorë amerikanë kanë vendosur që bëjnë një letër për sekretarin e shtetit në SHBA, Rex Tillerson, duke i kërkuar që të hetojnë aktivitetin e manjanit Xhorxh Soros dhe aktivitetet e tij. Sipas senatorëve, paratë e popullit amerikan janë përdorur nga Sorosi për të rrëzuar qeveri dhe për të ngritur në pushtet njerëzit e tij. […]

Vazhdo të lexosh