Ministrat tanë të Jashtëm, këta Donkishotë pa gomar!

Nga Rezart Palluqi Nëse do të shpallnim një konkurs për të përzgjedhur Ministrin tonë më qesharak, atëherë sigurisht që ai do t’ishte Ministri i Punëve të Jashtme. Ata rrallë herë janë shkarkuar si pasojë e dështimeve të tyre në arenën diplomatike. Ata rrallë herë janë bërë shënjestër e skandaleve politike. Kjo, për arsyen e thjeshtë sepse […]

Continue Reading

Heqja e vizave/ Ambasada e Holandës: Raporti është i vërtetë, po e studiojmë

Ambasada e Holandës në Tiranë shprehet se dokumenti ku flitet me shqetësim për kriminalitetin në rritje të bandave shqiptare është në dorë të autoriteteve të ministrisë holandeze të Sigurisë dhe Drejtësisë. Dewi van de Weerd: Jemi në dijeni të artikujve në median holandeze sa i përket një raporti konfidencial të policisë holandeze, që i referohet përhapjes […]

Continue Reading

Ambasada Shqiptare në Greqi kthehet në celulë partiake të PS duke bërë fushatë

Sipas nje emigranti qe ndodhet ne Athine dhe i cili ka shkuar per punet e tij ne ambasaden tone ne Athine, gjendja ne kete ambasade eshte skandaloze. Askush nuk te pret apo te sqaroje per problemin tend. Me qindra emrigrante nuk arrijne te marrin sherbimin e duhur nga kjo ambasade pasi sipas tyre e gjithe […]

Continue Reading

Judician Watch: Ambasada amerikane në Tiranë bashkëpunoi me Sorosin. VIDEO

Judician Watch”, grupi konservator amerikan ka njoftuar se ka ngritur padi kundër Departamentit Amerikan të Shtetit dhe Agjencisë Amerikane për Zhvillim Ndërkombëtar (USAID) për të dhënat lidhur me financimin e aktiviteteve  politike të Fondacionit Soros në Shqipëri. Padia u dorëzua më 26 maj 2017. Padia u bë në Gjykatën e Distriktit të Kolumbias, pasi edhe […]

Continue Reading

Patozi refuzon takimin me zyrtarin e lartë të Departamentit amerikan të Shtetit, Hoyt Brian Yee

Deputeti demokrat Astrit Patozi nuk do të jetë në takimin e përfolur mes Yee dhe Majlinda Bregut. Në publikim të takimeve të Zyrtarit të lartë të  Departamentit amerikan të Shtetit, Hoyt Brian Yee u bë e ditur se ai do të ketë një takim të veçantë edhe me disa prej ligjvënësve të PD-së, të njohur si […]

Continue Reading

Policia del bllof: PD zbatoi ligjin për tubimet

Policia heq dore nga deklaratat se ne protesten e opozites priten akte dhune. Te njejtat deklarata dhane edhe ambasada Franceze dhe ajo Hollandeze. Një ditë më parë policia e shtetit nxori një deklaratë zyrtare ku akuzonte Partinë Demokratike se nuk kishte plotësuar të gjitha kërkesat për protestën që do të zhvillonte në bulevardin Dëshmorët e […]

Continue Reading

Nga Frrok Çupi/ Çfarë na thotë deklarata e Ilir Metës për dorëheqje si President?

Kryetari i Kuvendit të Shqipërisë, Ilir Meta, i sapo zgjedhur President i Republikës, ka deklaruar sonte në emisionin televiziv ‘Top Story’ se është ‘i gatshëm të jap dorëheqjen’ si president i Republikës, nëse kjo do t’i shërbente ‘zgjidhjes së krizës politike’. Presidenti i zgjedhur nuk e ka lënë deklaratën me kaq pak fjalë, por ka […]

Continue Reading

Edhe ambasada Britanike reagon: Të gjithë në zgjedhje

Ambasada e Britanisë në Tiranë ka reaguar pas vendimit për tërheqje të Edi Ramës dhe PS-së nga zgjedhjet e Kavajës. Me një mesazh në Facebook, ambasadori britanik, Duncan Norman ka përshëndetur vendimin dhe është kërkuar dialog. Deklarata e plotë: Në vijim të lajmeve të fundit, Ambasadori Britanik në Tiranë, Duncan Norman përshëndeti vendimin për shtyrjen […]

Continue Reading

Ambasada Amerikane: Dialog pas tërheqjes nga Kavaja

Përmes një njoftimi për mediat, Ambasada e SHVBA-ve në vendin tonë, thekson se kjo tërheqje ishte vendimi i duhur për politikën shqiptare, në mënyrë që e gjithë vëmendja tashmë të përqendrohet tek dialogu mes forcave politike. Ja deklarata e Ambasadës Amerikane: Ambasada e Shteteve të Bashkuara mbështet thirrjen e Kryeministrit për shtyrjen e zgjedhjeve bashkiake […]

Continue Reading

Ambasada Amerikane për protestën e opozitës: Nuk ka dhunë

Ambasada amerikane në Tiranë ka njoftuar shtetasit amerikanë në Shqipëri në lidhje me protestën e nesërme të opozitës, ku do të ketë bllokim të rrugëve. Në njoftimin e asaj, ambasada amerikane thotë se do të ketë demonstrata politike, por nuk ka rrezik apo kërcënim specifik kundër shtetasve amerikanë. Ambasada ka publikuar edhe hartën e rrugëve […]

Continue Reading

Kë duhet të besojnë shqiptarët? Amerikën apo të dërguarin e Soros, LU?

Shtetet e Bashkuara të Amerikës deklarojnë se asnjë prej çështjeve të mprehta të aktualitetit politik në vend nuk duhet të jetë shfajësim për bojkotin e Parlamentit, bllokimin e zgjedhjeve dhe Reformës në Drejtësi. Në përgjigje të interesimit të Top Channel, ambasada amerikane në Tiranë tha se administrata e Trump nuk e mbështet protestën e Partisë […]

Continue Reading

Basha: kam marrë mbështetje nga të gjithë bashkëbiseduesit, nga të gjitha nivelet, edhe ata të administratës Trump, për kauzën e zgjedhjeve.

Në një intervistë për Zërin e Amerikës, kryetari i PD, Lulzim Basha ka ritheksuar qëndrimin e opozitës për zgjedhje me qeveri teknike, duke nënvizuar se për këtë ka siguruar edhe mbështetjen e zyrtarëve amerikanë, gjatë vizitës që po zhvillon në Uashington. VOA: Zoti Basha, a do të merrni pjesë në zgjedhje? Lulzim Basha: PD, opozita […]

Continue Reading

Ambasada Amerikane: Nuk ka trazira gjatë protestës së nesërme

Ambasada e SHBA-së në Tiranë ka bërë një mesazh për qytetarët e saj, ku kërkon që të kenë vigjilencë gjatë ditës së protestës. Edhe sot ambasada ka bërë një mesazh për qytetarët amerikanë, ku i njofton për protestën e nesërme dhe i njeh me bllokimin e bulevardit kryesor. Në njoftimin e saj, ambasada e SHBA […]

Continue Reading

Pse Arben Noka dha dorëheqjen, ndërsa Prenga jo. Cili qe halli i Ramës?

Katrahura e Vetting-ut nuk ka te sosur. Po kush do ta beje vetting-un ne kete vend? Po si mund te marre udhe ky vetting kur per te kane votuar deputet me begraund kriminal? A thua valle keta deputete me prejardhe kriminale nuk e dinin se po votonin per ti bere gropen vetes se tyre? Kush […]

Continue Reading