Kreshnik Çollaku/ Tirana zyrtare çdo ditë, nga një hap më larg Washingtonit.

Thellohet diferenca strategjike mes qendrimeve te Tiranes zyrtare dhe Washingtonit. Ne fjalen e tij ne Vjene,ministri i jashtem i Shqiperise i ka thurur nje fjalim plot lartesime “multilatarlizmit” ne marredheniet nderkombetare.  Nderkohe administrata e presidentit Trump shume nga problematikat nderkombetare ia dedikon ekzagjerimit te ketyre mekanizmave ne favor te interesave te disa vendeve ne dem […]

Vazhdo të lexosh

Kryetarja e Lidhjes Demokratike të Gruas së Shqipërisë, Albana Vokshi, takime në Uashington

Kryetarja e Lidhjes Demokratike të Gruas së Shqipërisë, deputetja  Albana Vokshi ngriti shqetësimin në Uashington për përkeqësimin e statusit të grave dhe vajzave në Shqipëri. Në takimet me Drejtuesen e Grupit të Bankës Botërore, kongresmenë, zv.Sekretaret e Shtetit për Thesarin, drejtues të lartë të USAID,  drejtues të Agjensisë për Bizneset e Vogla e të Mesme […]

Vazhdo të lexosh

Beniamin Bakalli, vizitë dhe takim në Uashington DC për të përkujtuar viktimat e komunizmit

Me ftese te fondacionit perkujtimor per Viktimat e Komunizmit me qender ne Ushington DC. SHBA dhe shoqeruar nga shqiptaro-amerikani I mirenjohur në komunitet, Z.Cezar Ndreu, Z. Beniamin Bakalli , kryetar i deges se Partise Levizja e Legalitetit per degen e Tiranes u takua me Z. Marion Smith , drejtori egzekutiv I Fondacionit dhe me Dr. […]

Vazhdo të lexosh

Grushta dhe shkelma/ Rojet e Erdogan rrahin protestuesit kurdë në mes të Uashingtonit. VIDEO

‘The Guardian’ raporton se 9 persona u plagosën dhe dy të tjerë u arrestuan gjatë një sherri masiv përpara ambasadës turke, mes truprojave Erdogan dhe protestuesve kundër tij. Sherri nisi kur protestuesit që mbanin flamuj të partisë kurde u sulmuan nga rojet Presidentit. Në momentin që po ndodhte sherri, brenda ambasadës turke në Uashington ndodhej Presidenti […]

Vazhdo të lexosh

Basha: kam marrë mbështetje nga të gjithë bashkëbiseduesit, nga të gjitha nivelet, edhe ata të administratës Trump, për kauzën e zgjedhjeve.

Në një intervistë për Zërin e Amerikës, kryetari i PD, Lulzim Basha ka ritheksuar qëndrimin e opozitës për zgjedhje me qeveri teknike, duke nënvizuar se për këtë ka siguruar edhe mbështetjen e zyrtarëve amerikanë, gjatë vizitës që po zhvillon në Uashington. VOA: Zoti Basha, a do të merrni pjesë në zgjedhje? Lulzim Basha: PD, opozita […]

Vazhdo të lexosh

Bletët mund të shpëtojnë nga AIDS

Disa kërkues të Universitetit të Uashingtonit kanë treguar se grimca mikrospkopike të mbushura me një toksinë e gjendur në helmin e bletës mund të shkatërrojë virusin e imunodefiçencës humane (HIV) pa ndikuar aspak tek qelizat rrethuese. Kjo gjetje është një hap i rëndësishëm për të zhvilluar një xhel vaginal i cili mund të parandalojë përhapjen […]

Vazhdo të lexosh