Grushta dhe shkelma/ Rojet e Erdogan rrahin protestuesit kurdë në mes të Uashingtonit. VIDEO

Bota

‘The Guardian’ raporton se 9 persona u plagosën dhe dy të tjerë u arrestuan gjatë një sherri masiv përpara ambasadës turke, mes truprojave Erdogan dhe protestuesve kundër tij.

Sherri nisi kur protestuesit që mbanin flamuj të partisë kurde u sulmuan nga rojet Presidentit. Në momentin që po ndodhte sherri, brenda ambasadës turke në Uashington ndodhej Presidenti Erdogan.

Në video duken qartë momentet kur rojet e Presidentit të Turqisë rrahin ashpër protestuesit kurdë, ndërkohë që policia amerikane përpiqet të qetësojë situatën. Dy persona u arrestuan, njëri prej të cilëve i akuzuar për sulm ndaj një oficeri policie.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *