I hoqi kandidatët e tepërt, reagon PD: Vendimi i KQZ i paligjshëm, i diktuar nga interesat politike të maxhorancës

17 Mars, 2021 | 23:20  Partia Demokratike reagon pas vendimit të KQZ për t’i hequr disa kandidatë nga listat e 25 prillit kësaj force politike, pasi kishte çuar më shumë nga sa e lejon ligji, përkatësisht 222 nga 153 që lejohet. Në deklaratë PD thekson se vendimi i KQZ është i padrejtë dhe i paligjshëm, […]

Vazhdo të lexosh

Fituesi me 8% në Shkodër/ Valdrin Pjetri ultimatum Voltana Ademit: Më liro zyrën!

Valdrin Pjetri, kryebashkiaku që doli fitues nga zgjedhjet një partiake të 30 qershorit ka bërë një deklaratë për mediat. Ai është shprehur se Ademi duhet t’i lirojë zyrën. “Nga ndërkombëtarët Ademi s’ka pse kërkon ndërhyrje. Ademi pas vendimit të gjykatës do të duhet ta lirojë zyrën. Asgjë nuk na pengon për të marrë zyrën e […]

Vazhdo të lexosh

Lefter Koka i PS-së firmos për Bindjen e Titit. Ka mbet pa firmos dhe Nexhmije Hoxha

Astrit Patozi, ka reaguar pas akuzave të PD se Kuvendi falsifikoi dokumentacionin, që Bindja Demokratike të regjistronte kandidatët në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve. Patozi thotë se BD nuk e ndalon asgjë për të garuar, dhe sqaron se BD ka dy deputetë që kanë firmosur në KQZ, Lefter Koka dhe Andi Përmeti. Reagimi i plotë: ASGJË NUK E […]

Vazhdo të lexosh

Me votat e 4 përfaqësuesve të PS “Bindja Demokratike” futet në zgjedhjet e 30 qershorit

Kreu i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Klemend Zguri, është shprehur se ”Bindja Demokratike”, nuk plotëson kushtet ligjore për tu regjistruar në zgjedhje. Nga ana tjetër, me shumicë votash në KQZ, ”Bindja Demokratike” u regjistrua për zgjedhjet lokale. Me 4 vota pro dhe 1 kundër, partia e Astrit Patozit do marrë pjesë në zgjedhjet e 30 […]

Vazhdo të lexosh

Zgjedhjet drejt dështimit, pezullohet tenderi për fletën e votimit

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka pezulluar procedurën e tenderit për prodhimin e fletëve të votimit. Procedura në fjalë u pezullua, pas ankimimit që bëri pranë Komisionit të Prokurimit Publik, një nga kompanitë pjesëmarrëse në garë. Kjo konfirmohet edhe në faqen zyrtare të Komisionit të Prokurimit Publik ku është publikuar ankimimi, i cili lidhet me prodhimin […]

Vazhdo të lexosh

KQZ/ U hiqet mandati deputetëve Rakipi e Rehovica

KQZ-ja vendosi t’u hiqte mandatet dy deputetëve pas kërkesës së Prokurorisë. Ata janë subjekt i ligjit për dekriminalizimin, dhe sipas Prokurorisë kanë fshehur arrestimet në Itali. Ata akuzohen gjithashtu se kanë përdorur gjeneralitete të rreme. Me 5 vota pro nga të gjithë anëtarët e KQZ-së iu hoqën mandatet Rehovicës dhe Rakipit duke i kaluar mandatin […]

Vazhdo të lexosh