Raporti javor i Bordit të Monitorimit të Mediave/ Të gjitha televizionet i kanë dhënë më shumë kohë PS-së

Prej 1 jave fushata elektorale ka ndezur motorët e plotë. Ashtu edhe media, që mban anën e njërës apo tjetër parti që është në fushatë. Por nga raporti javor i Bordit të Monitorimit të Mediave i ngritur për të verifikuar se sa të barabartë janë mediat, ka rezultuar se në këtë javë të parë gati […]

Continue Reading

Ja paketa e plotë e McAllister që nuk pranohet nga Rama.

Për herë të parë bëhet publike për mediat, paketa e propozimeve që Edi Rama ka në tryezë. Të mbështetur nga Shtetet e Bashkuara dhe opozita dhe e refuzuar nga Edi Rama. Paketa përmban 20 pika mes të cilave është edhe zhbllokimi i vetingut dhe garancitë për zgjedhje të lira dhe të ndershme. Përmbledhje e pikave […]

Continue Reading

18 Qershori ‘në dorë’ të Gjin Gjonit.

Kolegji Zgjedhor do të vendosë nesër ankimimin e Partisë Agrare Ambientaliste për shpalljen e pavlefshmërisë së regjistrimit të listave të kandidatëve. Nëse Kryeministri nuk do të pranojë shtyrjen e zgjedhjeve, siç ka kërkuar opozita, atëherë shansi i fundit do të jetë vendimi i Kolegjit Zgjedhor për afatet e depozitimit të listave të kandidatëve për deputet […]

Continue Reading

Kryetarë treni, parukierë, shoferë, teknik pulti. Këta do të jenë deputetët e rinj/ Foto

Ja kush do jenë deputetët e rinj: monitorimi i Institutit të Studimeve Politike mbi CV e kandidateve: mungojnë akademiket apo rektoret, por ama ne lista mund te gjesh disa shoferë, me dallimin se ndonjë është shofer mauneje ndërkombëtare, gjen radiste, punonjës gjelbërimi, teknik pulti, shtëpiake, punonjës ne sallon bukurie, kandidate te shumte pa asnjë profesion […]

Continue Reading

Galdini/ KQZ bëri me numra Partitë dhe me Fletë Votimi, shqiptarët.

Te mesojme se bashku: Kur Partite kane numra dmth, qe numerohen. Nese Partite jane e njejta e ndare ne 15 numra, atehere ne mund edhe te zgjedhim cilindo nga numrat. Mundesia per te zgjedhur mes numrave eshte shprehi e faktit se ne po bejme zgjedhje. Deri ketu jemi mire. Mund tu viheshin numra edhe Organizatave […]

Continue Reading

A do t’i zyrtarizojë KQZ, zgjedhjet pa opozitë?

Në rendin e ditës së mbledhjes së sotme, që nis në orën 11:00, Komisioni do të miratojë modelin dhe përmbajtjen e fletëve të votimit për zgjedhjet parlamentare, për t’ia çuar më pas modelin kompanisë fituese për prodhimin e fletëve të votimit. Pasi ka përfunduar miratimin e listave të kandidatëve për deputetë të partive që janë […]

Continue Reading

Nga Mimoza Hajdarmataj/ Ballafaqimi për besim dhe mbështetje popullore është sot më shumë se kurrë në peshoren e Lirisë, pikërisht aty, në Cadër, në shesh !!!

Deputetët e vërtetë, thjesht pa mandat KQZ-je, por me shumë dinjitet e ndërgjegje, me mencuri por me heshtje, i takojmë cdo ditë tek Sheshi i Lirisë, Cadra e qytetarëve, Çadra Lirisë. Cdo fjalë e tyre, hall apo vlerësim, këshillë apo pyetje, uratë apo mallkim për këtë qeveri e kryeministër, vlen shumë më shumë se cdo […]

Continue Reading

Ja kush janë 17 partitë e regjistruara për zgjedhje më 18 qershor

KQZ-ja  ka publikuar listën, që fillon me Partinë Komuniste dhe përfundon me Partinë Aleanca Demokristiane. Konkretisht, kanë depozituar lista shumëemërore: 1. Partia Komuniste e Shqipërisë 2. Sfida për Shqipërinë 3. Partia Minoriteti Etnik Grek për të Ardhmen 4. Partia Lista e Barabartë 5. Partia Uniteti Kombëtar 6. Aleanca Popullore për Drejtësi 7. Partia Demokracia Sociale 8. […]

Continue Reading

Nga Enver Bytyçi/ Dështimi i negociatave – Basha i moderuar me qëllime finale radikale!

Dy negociatorët e Parlamentit Europian, David McAllister dhe Knut Fleckenstein, erdhën dje mbasdite dhe zhvilluan një tur negociatash të ndara me mazhorancën shqiptare dhe opzitën në Tiranë. Ilir Meta dhe Edi Rama ranë dakord para disa ditësh që konfliktin politik në Shqipëri ta negocionin aleatët e Bashës në Bruksel, përfaqësues të partive popullore europiane. Por […]

Continue Reading

KQZ rrëzon kërkesën e PS e LSI për shtyrjen e afateve

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve vendosi të mos e marrë fare në shqyrtim kërkesën e PS-LSI për të shtyrë afatin e regjistrimit në KQZ. Kreu i KQZ, Denar Biba në përfundim të mbledhjes që zgjati 2 orë tha se “kjo është një kërkesë fisnike e dy partive, por nuk ka bazë ligjore. Kësisoj ne nuk detyrohemi […]

Continue Reading

KQZ miraton fletën e votimit në Kavajë. Futet në lojë kandidati ‘pavarur’

KQZ-ja  ka miratur fletën e votimit për zgjedhjet që do të mbahen me 7 maj në Kavajë. Kandidati i parë për nga renditja në fletën e votimit do të jetë Astrit Haka, i cili do të kandidojë si i pavarur. Ndërsa kandidati i dytë që është vendosur për nga renditja është Klodian Shehi i cili […]

Continue Reading

KQZ rrëzon kërkesën për shtyrje afatesh. Rama: Ne me buke, ata me gurë

Kreu i PS dhe njëkohësisht kryeministri Edi Rama ka akuzuar PD-në në lidhje me rrëzimin e kërkesën nga ana e Komisionit Qëndror të Zgjedhjeve për shtyrjen e afateve të regjistrimit të koalicionit. Rama shkruan në Facebook, se kjo kërkesë ishte si shprehje e vullnetit të mirë ndaj PD-së. “Kërkesa KQZ-së është e koalicionit PS-LSI & […]

Continue Reading

Klement Zguri: KQZ nuk shtyn afatin pa marrëveshje politike’

Anetari i Komisionit Qendror te Zgjedhjeve, Klement Zguri, ka reaguar ndaj kërkesës së PS-LSI për shtyrje të afatit të regjistrimit të partive dhe koalicioneve për garën e 18 qershorit. Zguri e cilëson kërkesën e dy partive jo legjitime dhe që sipas tij do të prishte zgjedhjet. “Sot është data ligjore për të përfunduar regjistrimi. Kërkesa […]

Continue Reading

Skandal: KQZ falsifikon datën për shtyrjen e afateve/ Dokumenti

Partia Socialiste dhe Lëvizja Socialiste për Integrim kanë nisur një letër në KQZ dhe kjo e fundit është në prag të një skandali juridik me përgjegjësi penale. Ata e kanë bërë publike sot një letër që i është nisur KQZ-së për shtyrjen e afateve, ndërsa letra ka vulën e KQZ-së për protokollimin, por datën e […]

Continue Reading

KQZ shtyn sërish datën e regjistrimit të koalicioneve duke shkelur Kodin Zgjedhor

19 prilli do të duhej të ishte data e fundit kur palët të regjistroheshin në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve si pjesë e koalicioneve garuese për zgjedhjet e 18 qershorit por kjo nuk do të ndodhë. Për shkak të situatës politike dhe ngërçit mes partive, ku opozita prej me shumë se 2 muajsh kërcënon me bojkot […]

Continue Reading

OSBE: Paratë e krimit do të ndikojnë fushatën e zgjedhjeve!

Misioni i OSBE/ODIHR ka publikuar një raport paraprak për zgjedhjet e 18 qershorit në Shqipëri ku ndër të tjera theksohet se do të mbërrijnë 30 vëzhgues afatgjatë dhe 300 afatshkurtër në Shqipëri. Mungesa e dialogut mes partive mund të minojë zhvillimin e zgjedhjeve në 18 qershor, sipas OSBE, që vë në dukje se edhe fushata […]

Continue Reading

Çfarë ndodh nëse tërhiqet edhe LSI nga KQZ?

Ilir Meta është në mazhorancë, por politikisht LSI ka kaluar tashmë në anën tjetër, atë të opozitës. Në këtë situatë është krejt normale, që socialistët të mendojnë çfarë mund të ndodhë nëse njerëzit e LSI në institucione tërhiqen nga postet që mbajnë. Erjon Braçe pati dyshime nëse duhet votuar anëtari i tretë i LSI në […]

Continue Reading

Bojaxhiu dhe partia e “madhe” e Ngjelës regjistrohen në KQZ

KQZ vijon me proceset për përgatitjen e administrimit dhe zhvillimit të zgjedhjeve të Kavajës në 7 maj dhe ato të 18 qershorit. E ndërsa opozita nuk ka dërguar propozimet e saj duke shkelur afatet, KQZ ka miratuar emerimet për vakancat. Ne mbledhjen e radhës u regjistruan edhe partia e Gjergj Bojaxhiu “Sfida për Shqipërinë”, dhe […]

Continue Reading