Grekët, çfarë perfeksioni! As KQZ, as ODIHR, as Palmer, as Mogherini, as lesh!

Nga Ylli Manjani. Çfarë perfeksioni demokratik! Grekët, dje bënë zgjedhje sot formuan qeverinë e re! As KQZ, as ODIHR, as Palmer, as Mogherini, as ambasada e as lesh. As blerje votash, as sherre komisionerësh. Punonjësve të shtetit s’u ndjehet zëri e as ka zë që ti kërcënojë. Votim i lirë, numërim i shpejtë, rezultat e […]

Continue Reading

Deklarata e Kryemadhit: Rama dhe Mogherini janë puthur në buzë

Gjatë një lidhje direkte me emisionin “Të Paekspozuarit” në News 24, kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi hodhi akuzua mbi qeverinë Rama, por shkoi edhe më tej. E pyetur mbi vlerësimin që Përfaqësuesja e lartë për politikë të Jashtme në BE, Federica Mogherini i bëri reformës në drejtësi, ajo tha se nuk habitej nga vlerësimet e […]

Continue Reading

Vuçiç refuzon foto me Pahorin, Kitarovicin dhe Metën, zgjedh Ramën dhe Thaçin.

Gjatë samitit të sotshëm të Brdo – Brijunit ku ishte i ftuar edhe Presidenti Serb u vu re sjellja e tij gjatë pritjes që ju bë pjesmarrësve. Vucic refuzoi Pahorin, Kitarovicin dhe Metën dhe nuk u ndal që të bente një foto të përbashkët me ta. Siç duket në mendje ka patur një foto me […]

Continue Reading

Gjermania sulm frontal ndaj Mogerinit, Brand: Eshtë e papërgjegjshme

Deputetët e Bundestagut gjerman vazhdojnë të jenë kundërshtar të ashpër të idesë për korrigjim të kufijve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, njëjtë sikurse kancelarja, Angela Merkel. Pas takimit të se hënë në Berlin, deputeti i Bundestagut gjerman nga radhët e CDU-së, Michael Brand , ka drejtuar kritika të ashpra në drejtim të përfaqësueses së lartë të […]

Continue Reading

Nga Burat Buzhala/ Sa herë shikoj Han dhe Mogerinin, urrej Europën

Ai çdo mëngjes kur zgjohet, bëhet gati, vë kollaren, parfumoset, merr çantën me dokumente të shumta, përqafon më të dashurit e tij, nëse i ka, dhe niset për në vendin e tij të punës për të ushtruar terrorin e zakonshëm psikologjik ndaj miliona banorëve të shteteve që shpresojnë që një ditë të bëhen pjesë e […]

Continue Reading

Rekomandimi i KE, Rama: Një fazë e re historike përgjegjësish të mëdha. VIDEO

Një ditë pas vizitës së shefes së diplomacisë evropiane në Tiranë, Federica Mogherini, Rama deklaroi se tashmë jemi në një fazë të re historike përgjegjësish të mëdha është hapur para nesh. Nga foltorja e Kuvendit  kryeministri Edi Rama,  në fokus të fjalimit të tij tha se është rekomandimi pozitiv i Komisionit Europian i cili i […]

Continue Reading

Mogherini takon Presidentin Meta

Përfaqësuesja e Lartë për Punët e Jashtme dhe Politikën e Sigurisë në BE, Federica Mogherini, e cila ndodhet prej mbrëmjes së të martës në Tiranë, nisi paraditen e sotme takimet me krerët e shtetit dhe politikës, ku do t’u dorëzojë progres-raportin. Takimet e Mogherinit nisën me Presidentin Ilir Meta. Ajo shoqërohet nga ambasadorja e BE-së […]

Continue Reading

Nga Armand Maho/ Shqipëria është tamam, siç i duhet shoqes Mogherini!

Deklarata e Komisioneres per Punet e Jashtme ne BE Federicha Mogherini ka ngjallur nje sere reagimesh te forta ne rrjetet sociale, te cilet jetojne e punojne cdo dite ne kete vend prej 28 mije kilometrash katrore. Nje vend, i shnderruar ne simbol te korrupsionit dhe trafikut te Kanabisit ( fatkeqesisht apo fatmiresisht toka shqiptare nuk […]

Continue Reading

Nga Erl Kodra/ George Soros dhe Edi Rama nuk janë një teori konspiracioni

Është e vertetë se ndjehesh keq kur mendon se gjithçka që ndodh në vendin tonë injorohet sistematikisht nga Bashkimi Europian. Paradoksi i kësaj situate e tejkalon çdo llogjikë racionale; Jean-Claude Juncker dhe Federica Mogherini lavdërojnë drejtë për së drejti Kryeministrin Edi Rama, për arritjet imagjinare të Qeverisë së tij. Çfarë lumturie, nëse këto arritje të […]

Continue Reading

Nga Erl Kodra/ Mashkulli joshës, Edi Rama dhe femra Federica Mogherini

Po ndodh diçka e ndyrë me shqiptarët nga Bashkimi Europian dhe specifikisht nga Federica Mogherini. Personalisht zonja Mogherini po i jep mbështetje pa kushte Edi Ramës, pavarësisht nga deshtimet spektakolare të Qeverisë Rilindase në të gjitha drejtimet. Një shtet i vënë totalisht në shërbim të Mafies Shqiptare dhe Ndërkombëtare, që e ktheu Shqipërinë në kultivuesin […]

Continue Reading

Serbët degjenerojnë Ramën për veshjen me Mogherinin/ Ja komentet e tyre

Shefja e politikës së Jashtme të Bashkimit Europian, Federika Mogerini mblodhi mbrëmë 6 kryeministra të rajonit për darkë në Bruksel. Para darkës informale, ata bënë një fotografi të përbashkët. Siç shihet, 5 liderët e tjerë të rajonit janë me kravatë, por kryeministri Rama ka zgjedhur një veshje ekstravagante. Kjo ngjalli shumë reagime në rrjetet sociale, […]

Continue Reading

Nga Andi Bushati/ Basha, “JO”-ja e vetmisë së madhe

Lulzim Basha ka vendosur t’i thotë të gjithëve “JO”. Ai ka refuzuar një poropozim të negociatorëve ndërkombëtarë që në thelb dukej konsensual dhe i arsyeshëm. Ai ka hedhur poshtë edhe “lëshimin” e zgjedhjeve në mes të korrikut dhe atë të disa ministrave teknikë të vendosur me bekimin e opozitës, në një qeveri të drejtuar gjithmonë nga Edi […]

Continue Reading

Armand Maho/ Leksioni i demokracisë që vjen nga komunistja Mogherini!

Mogherini perpara se te jape leksione demokracie, duhet te jape shpjegime ne lidhje me takimet dhe intrigat e nepunesit te zyres se saj qe rekomandonte deformim sistemi. Po po, deformim sistemi, vjedhje te 600 mije votave nga opozitat e emeruara. Nje veprim qe rrezikon te na coje ne kohen e qoftelargut. Ne rast se Mogherini […]

Continue Reading

Nga Fitim Zekthi: Qeveria teknike është akt i sovranit, jo kundër tij

Është e qartë se qeveria dhe kryeministri Rama do të bëjë gjithçka që të mos përmbushë kërkesën e opozitës për krijimin e një qeverie teknike, por është e pakuptimtë që ata të përdorin argumente qesharake dhe apolitike për të kundërshtuar këtë kërkesë. Edhe më e rëndë është gjendja e atyre njerëzve në shtyp dhe opinion […]

Continue Reading

Brukseli i sulet Vlahutin-it. Lexoni pyetjen e 9-të që i drejtohet Mogherin-it.

Pas publikimit të kontratës për blerjen e një vile me vlerë 1.6 milionë euro nga delegacioni i Bashkimit Europian në Shqipëri,zyrtarët e Brukselit kanë nisur veprimet. Kryetarja e Komisionit për kontrollin e Buxhetit në Parlamentin Europian, Inderborg Graessle nëpërmjet një letre i kërkon llogari shefes së Shërbimit të Jashtëm në BE, Frederica Mogherini. Letra e publikuar […]

Continue Reading