“Korrupsioni nuk do tolerohet”, Komisioneri i BE Do jemi shumë të përfshirë në implementimin e fondeve

Komisioneri i BE për Zgjerimin, Oliver Varhelyi në bisedë me DW, vlerëson Konferencën e Donatorëve për Shqipërinë të zhvilluar të hënën në Bruksel dhe shprehet me optimizëm të matur për hapjen e negociatave në mars. Deutsche Welle: Cili është vlerësimi juaj tani në fund të konferencës, ku u mblodhën 1,15 miliardë euro për Shqipërinë?  Oliver […]

Continue Reading

Qeveria hollandeze kundër hapjes së negociatave të Shqipërisë me BE

Nga Vladimir Lame Qeveria hollandeze do të kundërshtojë edhe këtë herë hapjen e negociatave me Shqipërinë duke kërkuar nga Këshilli Evropian hapjen e negociatave vetem me Maqedoninë e Veriut. Ky qëndrim u përsërit nga ministri i jashtëm hollandez Stef Blok gjatë raportimit në komisionin parlamentar për çështjet evropiane ku u theksua se jo vetëm Tirana […]

Continue Reading

DASH: Shqipëria më e korruptuara në Ballkan

Shqipëria është shteti më i korruptuar në Ballkan dhe një vend i vështirë për të bërë biznes. Në këtë prizëm përshkruhet vendi ynë në një raport të fundit të DASH mbi Klimën e Biznesit. Departamenti Amerikan i Shtetit e vë theksin tek gjykatat e korruptuara, mungesa e transparencës dhe zbatimi i dobët i kontratave. Departamenti […]

Continue Reading

Rezolutë e KE: Shqipëria probleme me korrupsionin. Të plotësojë kushtet

Eurodeputetët e Komisionit të Marrëdhënieve me Jashtë miratuan disa rezoluta këtë të martë, përmes të cilave mbajtën shënime mbi progresin e bërë dhe detyrat që duhet të plotësohen në vijim për 5 vendet e Ballkanit Perëndimor, Shqipëri, Kosovë, Serbi, Maqedoni dhe Mal i Zi, në rrugëtimin e tyre drejt anëtarësimit të mundshëm në Bashkimin Europian. […]

Continue Reading

Basha/ SHBA konfirmoi shqetësimet e opozitës. VIDEO

‘Raporti i Departamentit Amerikan të Shtetit konfirmon shqetësimet që ka ngritur më herët Partia Demokratike’. Kështu ka deklaruar kreu demokrat Lulzim Basha në një deklaratë për mediat. Për kryedemokratin këtë herë janë Shtetet e Bashkuara të Amerikës që pasqyrojnë realitetin e trishtë të Shqipërisë. “Meqë raporti është i qartë dhe i kuptueshëm për të gjithë […]

Continue Reading

Departamenti Amerikan i Shtetit: : Edi Rama po fundos Shqipërinë

‘Korrupsioni ishte i përhapur në të gjitha degët e qeverisjes në Shqipëri’, thuhet në raportin e Departamentit të Shtetit për vitin 2017. Në lidhje me këtë dokument ka reaguar edhe kreu i grupit parlamentar të LSI-së, Petrit Vasili. Me një shënim në Facebook, Vasili thotë se ‘SHBA ka lëshuar alarmin, se Edi Rama po e […]

Continue Reading

Pas denoncimit në BOOM për korrupsion, ikën Monika Lubonja nga Teatri Kukullave

Skandalet e njëpasnjëshme të Monika Lubonjës e kanë bërë atë të pambrojtshme dhe tani ajo nuk është më në krye të institucionit më të rëndësishëm kulturor për fëmijë në vend. Prokuroria nisi hetimin pasi emisioni investigativ “Boom” denoncoi për tre ditë me rradhë korrupsionin dhe abuzimet në Qëndrën Kulturore Kombëtare të Fëmijëve. Emisioni “Boom” provoi sesi shiteshin […]

Continue Reading

Kryemadhi mbledh Grupin e LSI dhe përforcon: Qeveria e vogël synon korrupsion më të madh

Monika Kryemadhi, ka mbledhur sot për herë të parë, grupin parlamentar të LSi, për t’u përgatitur për luftën opozitare në Kuvend. Kryemadhi theksoi rëndësinë e detyrave që ka tani Grupi i LSI, i cili është më i madh se më parë. Ajo theksoi se tani kemi “një qeveri më të vogël, por që synon një […]

Continue Reading

Një tjetër inspektor policie përfiton azil politik pas denoncimeve për korrupsionin në dogana

Ilir Çela eshte nje tjeter punonjes policie qe perfiton azilin politik pas largimit te tij nga shqiperia. Largimi i tij erdhi pas denoncimeve qe ai beri ne lidhje me korrupsionin qeveritar neper dogana. Ilir Çela nuk eshte i pari qe perfiton azil politik  pas largimit te tyre te detyruar nga shqiperia. Aktualisht ate e perfitoi […]

Continue Reading

Gazeta e mirënjohur “New Europe”: Shqipëria nga kanabisi tek korrupsioni

“Damkosje e re e Kanabistanit ne kryeqytetin e Europes, Bruksel! Gazeta e mirënjohur “New Europe” boton artikullin me titull: “Shqiperia nga Kanabis ne Korrupsion”, shkruan Berisha. Shkrimi i plotë i “New Europe” “Shqipëria nga kanabisi tek korrupsioni Për një vend të vogël në Evropën Juglindore, Shqipëria ka një nga reputacion të mëdha për korrupsion dhe […]

Continue Reading

Basha: Nuk mund të dorëzohet kauza e zgjedhjeve të lira në duart e atyre që shkaktuan drogën

Lulëzim Basha hodhi akuza ditën e sotme për ata  që nuk e mbështesin kauzën e opozitës për zgjedhje të lira e të ndershme, ata që mbyllin sytë para krimit janë të papërgjeshëm ose te korruptuar. “ Droga dhe krimi, krimi dhe droga janë dy arsyet e jashtëzakonshme për kërkesën tonë për zgjidhje të jashtëzakonshme, ndaj kërcënimit […]

Continue Reading

Nga Robert Aliaj: Sot më kanë Hackuar K…..? Apo unë jam topall?

Duke konstatuar mungesën e besimit dhe të respektit që ka përfshire jo vetëm politikën shqiptare, por edhe vetë shoqërinë, mund të konstatosh gjithashtu se Shqipëria ka filluar të futet në një formë të re diktature, që nuk i dihet emri, GEORGE ORWEL version 2017? Me fjalë të tjera, vendi i secilit në sistemin e vlerave […]

Continue Reading

Nga Fitim Zekthi: Qeveria teknike është akt i sovranit, jo kundër tij

Është e qartë se qeveria dhe kryeministri Rama do të bëjë gjithçka që të mos përmbushë kërkesën e opozitës për krijimin e një qeverie teknike, por është e pakuptimtë që ata të përdorin argumente qesharake dhe apolitike për të kundërshtuar këtë kërkesë. Edhe më e rëndë është gjendja e atyre njerëzve në shtyp dhe opinion […]

Continue Reading

Edhe të majtët Evropian të korruptuar

A i ka favorizuar bashkëpunëtorët e ngushtë kur ka qenë President i Parlamentit të BE kandidati për kancelar i socialdemokratëve gjermanë? Ekspertë të BE po verifikojnë faktet nëse duhet të hapin një procedurë hetimore. Për Martin Schulz-in, i cili aktualisht merr mbështetje maksimale në sondazhe, çështja kuptohet që është e pakëndshme. Zyra Evropiane për Luftimin […]

Continue Reading

Marko Bello: Ironi e madhe. Ata qe drejtojne burgjet perfundojne vete ne burg, ndersa ish te burgosur apo te inkriminuar te tjere caktohen ne funksione drejtuese.

Gjykata e Krimeve te Renda ka dhene masen e arrestit me burg per ish drejtorin e pergjithshem te burgjeve, Artur Zoto, me akuzen e korrupsionit pasiv. Kohe me pare ishte arrestuar edhe zevendes drejtori i pergjithshem Iljaz Labi, vec drejtorit te burgut te Durresit dhe zyrtave te tjere te drejtorise qe menaxhon institucionet e vuajtjes […]

Continue Reading

Nga Fitim Zekthi: Denglat per liri, zgjedhje te lira apo demokraci perndryshe jane vetem fjale per te fshehur korrupsionin.

Gjithkush e ka te qarte se ne gjendjen e tanishme nuk mund te kete zgjedhje. Ne gjendjen e tanishme mund te kete vetem votime. Qeveria, shumica qeverisese per shkak te nje pakti mefistofelian, te nje pakti me djallin per te ardhur ne pushtet, eshte e mberthyer nga kerkesat e ketij pakti, eshte e burgosur e […]

Continue Reading