Sipas Gjykatës së Apelit për Krimet e Rënda “Hakmarrja për Drejtësi” nuk ka ekzistuar

Organizata kriminale “Hakmarrja për Drejtësi” nuk ka ekzistuar asnjëherë. Çështja penale e ngritur ndaj 10 personave të akuzuar si anëtarë të saj është tërësisht e falsifikuar dhe e montuar nga persona të papërgjegjshëm të strukturave të ndryshme shtetërore përmes provave të stisura e të pavërteta. Ky është thelbi i arsyetimit të vendimit të Gjykatës së […]

Continue Reading

Nga Artur Roshi: Rama, ky “adhurues” i shtetit që mbjell mjerim.

Rama, ky adhurues i shtetit që mbjell mjerim. Rama tha se : “nuk është opozita zyrtare që prodhon lirinë,por liria prodhoi opozitën. Një parti mund të jetë mund të mos jetë,disa parti mund të mos jenë”. Çështja e lirisë lidhet ngushtë dhe kushtëzon egzistencën e çdo qenie njerëzore dhe si e tillë këtu e ka […]

Continue Reading

Nga Artur Roshi: Qeveria e “metaforës” po bie

Qeveria e “metaforës” po bie. Çdo qeveri vjen që të iki një ditë. Ky është një postulat që përmbushet mbi perceptimet që krijojnë qytetarët mbi punën e qeverisë në çdo vend demokratik. Qeveria vjen nga votëbesimi qytetar mbi pritshmëritë e qeverisjes dhe largohet kur njerëzit nuk presin më rendiment të saj. Njerëzit qeverisjen e shohin […]

Continue Reading

Artur Zheji: Si e binda Ramën të dilte me sëpatë në dorë mes Tiranës

Kryeministri është sot më i dobët se kurrë. Por kjo nuk e pengon që të “luajë të fortin” në ekran dhe të krekoset publikisht në gëzim të pushtetit. Sepse dukshëm, kundërshtarët e tij politikë, janë sot, akoma dhe më të dobët se ai vetë. Dhe po shkohet vetëtimithi drejt 18 Qershorit, me një kryeministër që […]

Continue Reading

Me të tjerë Çamë bëri marrveshje, me të tjerë Çamë qeveris. Po çamët e Artur Dojakës, ku janë?!

Jemi mësuar te degjojme mbi marrëveshje elektorale qeverise te cilat ndajnë pushtetin e votës ne vende pune dhe qeverisje zonash, drejtorisë dhe ministrisë, por jo te gjitha janë te tilla! Ne do sjellim sot ne vëmendjen e lexuesit te Perqasje.com Marrëveshjen për Koalicionin Parazgjedhor Midis Partisë Socialiste dhe Aleancës Popullore në kuadrin e Aleancës për Shqipërinë […]

Continue Reading

Nga Artur Zheji: Hajde vrasim dhe hajde të fusim në burg xhepistat!

Këmbanat e fundit të një shoqërie të kapur kanë rënë prej kohësh. Kur anija e shpartalluar e shtetit, që gjithmonë një anije shpartallirë ka qenë, merr ujë dhe fundoset. Dhe kjo fundosje dhe ky fund, është sot rrëzimi i çdo njësie minimale matëse e të Drejtës nga e Padrejta. Korrupsioni ka lindur me njeriun dhe […]

Continue Reading

Nga Artur Roshi: Shkarkimi i Ministrave.

Shkarkimi i ministrave Politika shqiptare sot kur Komisioni Qendror i Zgjedhjeve njoftoi se kërkon anëtarë të komisioneve zonale për zhvillimin e zgjedhjeve jashtë opozitës tregon se zyrtarisht vendi ka hyrë në një krizë të plotë dhe të thellë politike.Sistemi zgjedhor shqiptar formalisht është ngritur mbi ekuilibrin e dy blloqeve politike Pozitë-Opozitë dhe si i tillë […]

Continue Reading

Nga Artur Roshi: “Frika” nga numrat e vegjël zhvendoset nga Opozita tek Mazhoranca

Para datës 18 shkurt kur opozita po organizonte protestën termi “frikë” ishte ankthi i kesaj proteste.”Frika” shoqëroi drejtuesit lokalë të bllokut opozitar në dilemën se do arrinin pritshmeritë e lidershipit opozitar për një pjesëmarrje masive të qytetarëve në proteste apo jo.Kjo “frikë” e tyre ngrihej mbi “frikën” e çdo qytetari për të dalë në protestë […]

Continue Reading

Nga Artur Zheji: A po soset vaji i kandilit i qeverisë Rama?

Sipas një përralle të vjetër persiane, çdo njeri, në fatin dhe në jetën e tij, ka diku, në një shpellë të stërmadhe një kandil. Ky kandili (për ata që nuk e dinë, thirret ndryshe edhe bishtuk dhe është një enë e mbushur me vaj, nga ku zgjatet një fitil që digjet e bën dritë, për […]

Continue Reading

Ng Artur Zheji: Ose Basha fiton, ose Shqipëria mbetet përfundimisht pa Opozitë!

Janë shumë faktorë që e luftojnë egërisisht protestën e Opozitës, në qindra forma të nëndheshme. E para pushteti që sot protesta ka kundër, është realisht i fortë. Marrëveshja Meta-Rama, ndonëse duket gjithmonë në buzë të greminës, vijon të qëndrojë e paepur dhe ndër dhuratat e shpeshta që Meta i ka bërë Ramës, duke filluar që […]

Continue Reading

Mësohet emri i drejtoreshës që pagoi gjobën 10 mijë euro të Fiks-it

Mësohet emri i drejtoreshës që ish-Kryeministri Sali Berisha denoncoi sonte në Facebook. Bëhet fjalë për Bukurie Tali, me profesion mësuesë matematike por dhe e emeruar drejtoreshë në gjimnazin e Fushë Krujës deri në muajin janar ku u shkarkua që ti shpëtonte skandalit. Ajo mbahej si mësuese shumë e mirë, por dhe shumë materialiste që kërkonte […]

Continue Reading

Nga Artur Zheji: Pse u konsumove kaq shpejt o Ed Rama!

Isha një nga ata gazetarë që mendoja se Edi Rama kryeministër, do të dinte të bënte gjëra të bukura, të rëndësishme dhe alternative në shëndet të Shqipërisë. Si një person i kulturuar, ambicioz dhe shumë i shpërblyer nga jeta, që ai ishte dhe është. Sepse ka rëndësi kur je i shpërblyer nga jeta, 3 herë […]

Continue Reading

Marko Bello: Ironi e madhe. Ata qe drejtojne burgjet perfundojne vete ne burg, ndersa ish te burgosur apo te inkriminuar te tjere caktohen ne funksione drejtuese.

Gjykata e Krimeve te Renda ka dhene masen e arrestit me burg per ish drejtorin e pergjithshem te burgjeve, Artur Zoto, me akuzen e korrupsionit pasiv. Kohe me pare ishte arrestuar edhe zevendes drejtori i pergjithshem Iljaz Labi, vec drejtorit te burgut te Durresit dhe zyrtave te tjere te drejtorise qe menaxhon institucionet e vuajtjes […]

Continue Reading

Arrestohet ish-drejtori i përgjithshëm i burgjeve, Artur Zoto.

Me kërkesë të Prokurorisë së Krimeve të Renda, Gjykata e Krimeve ka vendosur masën e sigurisë “arrest me burg” për ish-drejtorin e Përgjithshëm të Burgjeve, Artur Zoto. Zota është i dyshuar për “korrupsion pasiv”, në kuadër të hetimit të nisur kohë më parë, ku u arrestua edhe ish-zëvendësdrejtori i Burgjeve, Iljaz Labi. Pas kërkesës së […]

Continue Reading

Nga Desada Metaj: Banditët që mbajnë peng politikën

19, është numri i deputetëve të parlamentit shqiptar që kanë patur probleme me formularin e dekriminalizimit. Sigurisht që jo të gjithë kanë qenë të dyshuar për vepra penale, madje 5 apo 6 kanë marrë dhe pafajësinë për sa kohë bëhej fjalë për shkelje administrative. Por, gjithsesi mbetet i konsiderueshëm numri i atyre që kanë qenë […]

Continue Reading

Artur Zheji: Një qeveri që ka humbur kontrollin, duhet të dorëhiqet

Jetojmë në kulmin e pasigurisë dhe të gënjeshtrës publike. Grabitja më e fundit me armë në dorë dhe me maska, ishte si edhe të tjerat në Rinas apo rrugëve, mjeshtërore, me bashkëpunim të thellë mes segmenteve të shtetit dhe bandave. Çoroditja dhe humbja e kontrollit është një emblemë e kësaj periudhe që po jetojnë sot […]

Continue Reading