Nga Erl Kodra/ Çfarë humbet Edi Rama po u rrëzua nga Pushteti?

Me një vëzhgim të thjeshtë në të gjitha mediat e Kryeministrit Edi Rama ndjehet frika e rrëzimit nga pushteti. Zakonisht kjo situatë përjetohet shumë rëndë kur ke çfarë të humbasësh, domethënë, kur Pushteti Politik është kthyer në mjet për të mbrojtur qëllime të tjera, që nuk kanë lidhje me qeverisjen e një vendi. Po çfarë […]

Vazhdo të lexosh

Nga Artur Roshi/ Nacionalizmi i Ramës- Pushteti

Partia Socialiste e përdori çështjen e kufijve detarë e përdori si një ndër kauzat për të ardhur në pushtet. Faktori kohë do tregojë më qartë se nacionalizmi i saj është thjesht çështja e pushtetit. Kjo është historia e saj politike dhe nuk mund të bëjë tedencë jashtë natyralitetit të saj. Në fillim partia komuniste u […]

Vazhdo të lexosh

Basha Ramës/ Shumë shpejt do të rrëzohen këmbët e karriges së pushtetit tënd që janë krimi i organizuar dhe trafiku i drogës. VIDEO

Domethënë ti ia paske çuar me mesazh atë fjalim të mizershëm Fatmir Xhafës. Kush tjetër?! Jo e vërteta e tmerrshme e shqiptarëve, jo ankthi dhe tmerri i qytetarëve të Elbasanit, Shkodrës, Lezhës, Durrësit, Shijakut, të Vlorës, të Fierit: teksa shohin policinë me uniformë të mpaket e të nderojë makinat e krimit, ku jo rrallë herë […]

Vazhdo të lexosh

Nga Roland Bejko: Pushteti si trashëgimi e diktatorit të fundit komunist

Ramiz Alia, si i fundmi diktator komunist i Shqipërisë vërtet ka vdekur, por litarin e tashëgimisë së pushtetit e ka lënë si Nastradini jashtë varit të tij. Dhe andej nga thellësitë e Hadit ( të erësirës) ku gjendet ai e lëshon dhe e tërheq litarin e pushtetit sipas rastit e sipas njerëzve. Varet nga rrethanat. […]

Vazhdo të lexosh

A është lista e Bashës një përpjekje për të ndarë ‘pushtetin legjislativ’ nga ai partiak?

Pikëpyetje të shumta janë ngritur nga komentuesit e listave, brenda dhe jashtë Partisë Demokratike, për vendimin e Bashës për të lënë pa mundësi kandidimi disa figura aktive të organizmit të brendshëm, të cilët shiheshin edhe si ‘njerëz të Bashës’. Dy sekretarë të rëndësishëm, Fatbardh Kadilli i Burimeve Njerëzore dhe Enno Bozdo i Organizimit, kanë mbetur […]

Vazhdo të lexosh

Nga Jeta Toçila/ Rreziku i pushtetit (letër atyre që mbajnë një post të pamerituar)

Ti, je një njeri me pushtet! E ke arritur këtë status për shumë arsye, ç’rëndësi ka, t’a gëzosh! Por ty të ka zënë pushteti, njëlloj siç’ zë makina dikë kur sistemi vestibular çrregullohet. Si pasojë ti mund të kesh probleme me ekuilibrin, dëgjimin, shikimin apo orientimin. Ti rrethohesh çdo ditë nga njerëz që vetëm të […]

Vazhdo të lexosh

‘Frankfurter Allgemeine Zeitung’/ Shqipëria prin në Europë me prodhimin e kanabisit.

Gazeta konservatore gjermane kritikon ashpër Edi Ramën: premtimet e tij për reforma dhe luftë kundër krimit e korrupsionit janë vetëm fjalë boshe. Në Europë Shqipëria zë vendin e parë në prodhimin e kanabisit. Si rrallëherë më parë «Frankfurter Allgemeine Zeitung» (FAZ) ka atakuar qeverinë e prirë nga Partia Socialiste në Tiranë. Gazeta e afërt me kabinetin […]

Vazhdo të lexosh

Nga Skerdjan Dhuli: Përgjigje për një socialiste me vlerë.

Dje ishte dita e fundit per rregjistrimin ne zgjedhje te partive politike. Ky afat natyrisht qe kesaj radhe merr vemendje te vecante pasi Opozita vendit nuk eshte rregjistruar ne zgjedhje. Per cilindo qe merr sado pak vesh nga Politika, e kupton qe kjo situate nuk eshte aspak normale. Se nuk eshte aspak normale gjendja e […]

Vazhdo të lexosh

Berisha nga Çadra e Lirisë: ‘Edi maska’, një 18 shkurt i dytë do jetë fundi yt i tmerrshëm

Duke folur paraditen e sotme në çadrën ku është mbledhur gjithë grupi parlamentar i PD pas braktisjes së Parlamentit, Berisha iu drejtua Kryeministrit me togfjalëshin “Edi maska” duke i thënë se një protestë e dytë si 18 shkurti do të jetë fund i tmerrshëm për të. “Dua t’i them Edi maskës se në 18 shkurt […]

Vazhdo të lexosh

Nga Nikollaq Neranxi: Pushteti kriminal grabit dhe shkatërron gjithcka me VKM (Vendim i Keshillit te Ministrave)

Para pak javesh, kur ndodhesha diku nga Italia e jugut per nje panair, takoj nje mik italian i cili po me fliste per nje kerkese te re qe vinte nga SHBA. Atje kishte nisur nje tendece e re per te patur peme ulliri shekullore ne oborret e tyre dhe ishin gati te paguanin shifra te […]

Vazhdo të lexosh

Dritan Hila i bashkohet protestës së opozitës.

Në ditën e 24 të qëndresës në Sheshin e Lirisë, për zgjedhje të lira e të ndershme, qytetarët u bënë pjesmarrës në një bashkëbisedim me gazetarët Dritan Hila e Patrik Sadikaj. Patrik Sadikaj  tha se sipas tij varfëria është plaga më e madhe e shoqërisë shqiptare sot. Njerëzit që luftojnë për vaktin e ditës, tha Sadikaj, […]

Vazhdo të lexosh

Ng Artur Zheji: Ose Basha fiton, ose Shqipëria mbetet përfundimisht pa Opozitë!

Janë shumë faktorë që e luftojnë egërisisht protestën e Opozitës, në qindra forma të nëndheshme. E para pushteti që sot protesta ka kundër, është realisht i fortë. Marrëveshja Meta-Rama, ndonëse duket gjithmonë në buzë të greminës, vijon të qëndrojë e paepur dhe ndër dhuratat e shpeshta që Meta i ka bërë Ramës, duke filluar që […]

Vazhdo të lexosh

Nga Agim Xhafka: Fevziu dhe xha Saniu

Sa mbarova universitetin më çuan mësues në Velçan të Gorës. Një fshat në këmbë të malit të Lenijes,kufi me Gramshin,pa rrugë makine,me drita dy-tre orë,pa televizor,por kish një telefon me rrotullim doreze veç me Lozhanin. Në dimër borë e qamet sa qëndronim dhe një muaj pa zbritur në Korçë. Në këtë humbëtirë kishte njerëz të […]

Vazhdo të lexosh

Artan Fuga: Populli në shesh! Flutura Açka: 10 arsye pse protestoj! Po vetë a do vijnë në protestë?!

Gëzojuni o ju që e plotësuat kontratën me popullin! Hidhërojuni o ju që i kthyet krahët popullit!” me këtë thirrje publike, profesor Artan Fuga iu bashkua protestës së 18 shkurt të Partisë Demokratike. Qëndrimin e tij pro daljes në shesh, Fuga e nis me nje mesazh, për mediat që përhapin panik. “Ve re në disa […]

Vazhdo të lexosh