Nga Vehap Kola/ Që protestat kundër taksës mbi Rrugën e Kombit të mos përfundojnë në një Çadër të re

Megjithëse ka vetëm disa ditë që kanë nisur protestat, në fillim tek tuneli i Thirrës nga qytetarët e qarkut të Kukësit dhe më pas nga aktivistët tek Drejtoria e Policisë së Tiranës për lirimin e të arrestuarve, për gjithkënd është e qartë se kjo lëvizje që ngjalli shumë simpati mes shqiptarëve shpirtndërdhëmbë rrezikohet nga një […]

Vazhdo të lexosh

Nga Mimoza Hajdarmataj/ Ballafaqimi për besim dhe mbështetje popullore është sot më shumë se kurrë në peshoren e Lirisë, pikërisht aty, në Cadër, në shesh !!!

Deputetët e vërtetë, thjesht pa mandat KQZ-je, por me shumë dinjitet e ndërgjegje, me mencuri por me heshtje, i takojmë cdo ditë tek Sheshi i Lirisë, Cadra e qytetarëve, Çadra Lirisë. Cdo fjalë e tyre, hall apo vlerësim, këshillë apo pyetje, uratë apo mallkim për këtë qeveri e kryeministër, vlen shumë më shumë se cdo […]

Vazhdo të lexosh

A i ka ‘këshilluar’ Henri Çili, Grida Dumën dhe Ervin Salianji për të mos shkuar në çadër dhe protestë?

Çadres se protestes prej kohesh i ka munguar prania e dy sekretareve te PD-se. Behetj fjale per sekretaren per mardheniet me publikun,Grida Duma dhe sekretarin per aksionin  qytetar, Ervin Salianji që per hir te vertetes duhet thene se i la qytetaret ne balte nga frika. Kjo mungese eshte vene re edhe nga demokrate te shumte te […]

Vazhdo të lexosh

Basha paralajmëron Ramën: Jemi në një javë vendimtare

Lulzim Basha, ka paralajmëruar sot se protesta e opozitës ka hyrë në një javë vendimtare të zhvillimeve politike dhe orët në vijim do ta tregojnë atë. “Ndodhemi në një javë vendimtare të zhvillimeve, – tha Basha në çadrën e protestës. – Republika e vjetër, “komploti”, shpreson që nëpërmjet një dialogu fasadë të zhvillojnë zgjedhje fasadë në […]

Vazhdo të lexosh

Pedagogët në çadrën e protestës me Bashën/Video

Lulzim Basha ka pritur sot pedagogët në çadrën e protestës së opozitës para kryeministrisë dhe ka nisur bashkëbisedimin me ta. “Meritokracia, në themel të Republikës së Re. Bashkëbisedim me pedagogë në Sheshin e Lirisë,” njofton Basha duke publikuar videon direkte të takimit, ku ai është duke dëgjuar së pari pikëpamjet e tyre. https://www.facebook.com/lulzimbasha.al/videos/1459836614067515/

Vazhdo të lexosh

Tërhiqet mazhoranca. Shtyhet vettingu

Mbrëmjen e kaluar mazhoranca nuk arriti t’i miratojë komisionet e Vetingut në parlament. Mungesa e opozitës ka futur në ngërç zbatimin e reformës në drejtësi. Nga sot, afatet ligjore janë shkelur dhe i gjithë procesi është në dyshim. Pas dështimit të pritshëm të shumicës në pushtet, në çadrën e protestës ka pasur një natë festive

Vazhdo të lexosh

Studentët duan ti bashkohen protestës. Drejtorat kyçin dyert me çelës

Protesta e opozitës ka njohur dje një zhvillim të ri. Qindra gjimnazistë të Tiranës kanë bojkotuar mësimin dhe i janë bashkuar tubimit të Partisë Demokratike në bulevardin “Dëshmorët e Kombit”. Gjimnazistët, në parullat e tyre kanë shprehur shqetësimin për reformën që u bë në arsimin e lartë. Reforma e re në arsim krijoi një kaos […]

Vazhdo të lexosh

Edison Ypi: Çadër Tempul

Ky artikull është shkruar posaçërisht për Albanian Free Press Sa madhështore, sa marramendëse, kjo çadër e madhe para Kryeministrisë ku demokratët janë futur për të protestuar. Duke shetitur brenda asaj çadre, nuk të duket si çadër, të duket si Time Machine, si Makinë e Kohës. Nëse ke ndjeshmërinë e duhur dhe njeh Alfabetin e vuajtjes, […]

Vazhdo të lexosh