Nga Roland Bejko: Pushteti si trashëgimi e diktatorit të fundit komunist

Ramiz Alia, si i fundmi diktator komunist i Shqipërisë vërtet ka vdekur, por litarin e tashëgimisë së pushtetit e ka lënë si Nastradini jashtë varit të tij. Dhe andej nga thellësitë e Hadit ( të erësirës) ku gjendet ai e lëshon dhe e tërheq litarin e pushtetit sipas rastit e sipas njerëzve. Varet nga rrethanat. […]

Vazhdo të lexosh

‘Frankfurter Allgemeine Zeitung’/ Shqipëria prin në Europë me prodhimin e kanabisit.

Gazeta konservatore gjermane kritikon ashpër Edi Ramën: premtimet e tij për reforma dhe luftë kundër krimit e korrupsionit janë vetëm fjalë boshe. Në Europë Shqipëria zë vendin e parë në prodhimin e kanabisit. Si rrallëherë më parë «Frankfurter Allgemeine Zeitung» (FAZ) ka atakuar qeverinë e prirë nga Partia Socialiste në Tiranë. Gazeta e afërt me kabinetin […]

Vazhdo të lexosh

Kërcënohet ambasadori rus në Tiranë

Burime diplomatike bënë të ditur për Vizion Plus, se Karpushin ka njoftuar që prej dy javësh, se ndihet i rrezikuar nga një grup ekstremistësh islamike nga Kosova dhe Maqedonia. Të njëjtat burime thanë se ky grup, sipas diplomatit Karpushin, është vendosur në një apartament shumë pranë ambasadës ruse në Tiranë dhe vëzhgon prej disa kohësh […]

Vazhdo të lexosh

Kryetari i bashkisë Adriatik Zotaj dhunon mësuesin bashkë me djalin e tij

Ish- kryeministri Sali Berisha ka denoncuar sot një ngjarje të shëmtuar, të ndodhur në Poliçan. Bëhet fjalë për kryetarin e bashkisë Adriatik Zotaj, i cili ka rrahur në mes të rrugës  mësuesin, Feim Hoxha dhe djalin e tij. Sipas  mesazhit të publikuar nga Sali Berisha, kryetari i bashkisë ka qenë i shoqëruar nga vëllai i […]

Vazhdo të lexosh

Dritan Shano: Sot në Parlamentin Shqiptar eliminohet pluralizmi politik

Sot Edi Rama, Ilir Meta me ndihmën e Shpëtim Idrizit kthejnë Shqipërinë pas në vitin 1946. – Sot në Parlamentin Shqiptar eliminohet pluralizmi politik, dhe rishfaqet Nëna Parti! – Sot PS & LSI ose Partia e Punës e Shqipërisë, ose Partia Komuniste e Shqipërisë “zëvendësojnë” Partinë Demokratike me rrogëtaren e tyre PDIUN. – Njësoj si […]

Vazhdo të lexosh

Ylli Manjani : Fatmir Xhafaj ishte dhe është e shkuara

Ish-­ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani ka replikuar me deputetin socialist, kreun e komisionit për reformën në drejtësi, Fatmir Xhafaj, i cili tha dje se Manjani dhe disa eksponentë të LSI­-së flasin sipas orekseve të ditës. Manjani shkruan në “Twitter” se Xhafaj ishte dhe është e shkuara duke i kujtuar socialistit se ai nuk ka ndërmend të konsultohet […]

Vazhdo të lexosh